Идеја за сопствен бизнис

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Легално 512/512 kbps, неограничен dоwnload, легално, полегално здравје. Од операторот му ги поврзаа, мислам дека се 21 компјутер. И месечно плаќа околу 7500 ден.
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
eve uste eden biznis.
BIBLIOTEKA.ama kakva?
pred nekoj den odam vo nasava biblioteka vo gvg i soooo.katastrofa.se ispokrseno,ti davaat naslovi so ne te interesiraat,nemet citalna...
e sea da napravis biblioteka ama da bide aktivna.da ima internet,ubavo da bide uredeno,da ima dobar izbor na knigi(a i jas mislam deka ne mora da imas nekoi stari kolekcii,dobro bi bilo da se ima toa sto se cita).mora da se ima zaposleno nekoj knizevnik koj se razbira i prati sto ima novo,sto e IN.drugo nesto.aaaaa moze i tivka muzika da tece, da ima pija4ka,da ima mesto za pusaci i nepusaci.abe so drugi zborovi internet-kafe-biblioteka-KULTURA(taka da se vika)
a? :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.805
Поени од реакции
9.906
baltazar, тоа веќе го има во Скопје мислам. Инаку концептот кај нас е нов.
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
kaj go ima vo SK.jas slusam na atena 5 te4e nekoja reklama biblioteka ama mislam deka e nekoj kafi4.da ne e toa????
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.805
Поени од реакции
9.906
Не знам каде, ама мислам дека имам прочитано некаде. Ќе ти каже некој сигурно шо знае.

Инаку, таков проект во мал град нема да биде профитабилен. А идејата е супер, иако надвор таквите библиотеки не се новина од кога.
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
koga kaza veke,neprofitabilen za mal grad, dali mozes da mi navedis nekoja pri4ina.onaka,tvoe mislenje.
respekt
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.805
Поени од реакции
9.906
Па еве зошто. Пример земи било кој помал град (Гевгелија, Кочани, Кичево, Охрид и слично). Колку луѓе би излегле и би ја посетиле библиотеката во еден ден? Повеќе од 10 не верувам, бидејќи повеќето луѓе ќе доаѓаат да земат книга (а такви се помалку ги има) а останатите судејќи по нашиот менталитет тешко дека ќе влезат на тивко место да пијат кафе каде не се пушта турбо фолк.

Скопје како поголем, повеќе факултети, повеќе училишта и различни типови на луѓе можеби би имало некаква иднина (не знам тоа како работи и колку е посетено).

Мисли некој дека е поинаку?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Овај бизнисов со читалната некако не ми оди
Јас ако земам книга ќе му ја легнам дома и ќе си ја читам а не некаде да седам и да читам
За Скопје мојт да упалит ама во помали градови малце потешко
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Pa bi napravil nekoja firma za trgovija znaci izvoz,uvoz na internacionalno nivo zasto imam poznati koi se direktori na vakvi firmi pa bi mozel da vlezam vo sistem.Inace kaj nas e najprofitabilno da bides politicar a bogami i notarite ne se za zalenje,za eden pecat naplakaat po 100 evra.
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
aj uste eden
veke isprobana stvar i raboti.ali so koj???
da bides diler na nekoja firma za kompjuteri.ali jaka.nekoja so ime.NIKO,SET,RIVER,DUNA itn...
prasanje:
1.dali nekoj od kajgana e veke diler so (dukan normalno) i so koj?
2.kolku pari mislite deka ke treba za da se pocne skromno so ovoj biznis(kako za po4etok)


respect
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
aj uste eden
veke isprobana stvar i raboti.ali so koj???
da bides diler na nekoja firma za kompjuteri.ali jaka.nekoja so ime.NIKO,SET,RIVER,DUNA itn...
prasanje:
1.dali nekoj od kajgana e veke diler so (dukan normalno) i so koj?
2.kolku pari mislite deka ke treba za da se pocne skromno so ovoj biznis(kako za po4etok)


respect
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Пази да не ти каже некој! После да му го земеш бизнисот!:lud:
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Jane напиша:
Пази да не ти каже некој! После да му го земеш бизнисот!:lud:

abe jas sekako ke rabotam so toa.
sea samo mi treba mislenja.
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
Privaten biznis...hm......
Pa vidi vaka...13 godini imav dukan vo gtc se do momentot koga morase da se rasprodade trgovskiot centar.isto i ja bev vo dilema kako vas.razmisluvav za kafici,restorani itn itn...i otvoriv marketing agencija :)
kako i sekoja rabota i vo ovaja doagas vo kontakt so sekakvi luge i idei i zamisli denes pored marketing pecatam i knigi i imam sorabotka so firma za prodazba na pc-a i druga oprema koja ja dobivam po dilerski ceni.se sto mozam da ti kazam za toa e deka kaj nas samo za deloven prostor ke treba da se iznamacis.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Деловен простор...-па немора секој бизнис да зависи од деловен простор кој мора да биде на којзнае каква локација и којзнае како уреден. Има бизниси кои може многу ефектно од дома и по телефон да се работат баш како што јас во овој момент правам со таа разлика што заработката не почнува да доаѓа брзо туку одложено (најмалку за 6 месеци), но кога ќе почне да доаѓа тогаш постојано ќе биде во прогресија со стапка која зависи од тоа колку си ангажиран во бизнисот. Сака некој да проба? Ако сака, нека ми пушти П.П.!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom