Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти си безнадежен случај.
Дај доказ за тоа што го збориш ако не вози моторче со твоите окултно-паранормални сфаќања за животот и универзумот.Мене не ме интересираат.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Господе Боже со кого дискутирам кога ме прашува вакви прашања?


Зошто има толку болка на светов?
Зошто умре мама?
Зошто има земјотреси? Поплави?
Зошто ракот не ги промашува ни децата?
Зошто војни, тероризам?
Реални ли се вестиве? Што се случува со светов?
Каде е Бог во сето ова?КАДЕ Е БОГ?!!


Тешко му на оној кој на своја кожа го осетил трнот на горниве прашања. Речиси и нема човек кој не си ги поставил овие прашања. Но една е нивната интонација кога дознаваме за некоја трагедија од медиумите, а друга е кога таа трагедија ги поткачува нашите соседи, нашето семејство или пак нас самите. Тогаш се подигаат насолзените очи кон небото и со огнен поглед му упатуваат прашање на Бог: ЗОШТО?!!

Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Мислам дека ова е најпоставуваното прашање што човекот си го поставувал низ целата историја. Или можеби грешам. Но не грешам сигурно ако речам дека ова е најпоставуваното прашање што атеистите им го поставуваат на теистите, притоа изнесувајќи го како атеистички аргумент.
Но како што ќе видиме подоле, има најмалку 2 добри причини зошто ова прашање не се квалификува како аргумент против Божјото постоење.

1. Ако нема Бог, нема ни зло.

Точно така, ако нема Бог и ако целиот овој свет е само една случајна рекомбинација на материјата, тогаш терминот "зло" е фиктивна/имагинарна категорија.
Ако не постои Бог, тогаш смртта и убиството се само дел од природната селекција, дел од животинскиот синџир, борба за опстанок на својот вид (народ, семејство). Ако нема Бог, болеста е само една посебна состојба на организмот. Штетните бактерии, вирусите, сидата итн не се наши непијатели, туку се само дел од синџирот на исхрана. Нема духовни категории. Се е материја, енергија.
Солзите се само солена вода, продукт на хемиски реакции предизвикани од некакви си таканаречени "емоции" итн.

целиот текст овде

http://www.veronauka.com.mk/sources/zostozlo.html
Zote jas te prasav ti mi postiras \ povturuvas text od veronauka websajt :facepalm:. Tuka nema odgovor tebe sakam da te cujam da mi obrazlosis sto e zlo posto ti veruvas deka postoi.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Zote jas te prasav ti mi postiras \ povturuvas text od veronauka websajt :facepalm:. Tuka nema odgovor tebe sakam da te cujam da mi obrazlosis sto e zlo posto ti veruvas deka postoi.
Одговорот ти го дадов, го пишува во текстот. Ако убиство на човке не е зло за тебе, или некоја болест итн. Ондак ти живееѓ во некој розов свет.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Одговорот ти го дадов, го пишува во текстот. Ако убиство на човке не е зло за тебе, или некоја болест итн. Ондак ти живееѓ во некој розов свет.
Zote diskusija so websjatovi ti se pukanje u prazno! Ako si siguren deka nesto postoi poveli obrazlozi.Ako terame vakva diskusija bidi siguren deka ke te ubedam deka postoi leteci pink ednorog u fight element so spageti monster
(dobro vs zlo).
Zlo e zbor koj grupira poveke osbini\sostojbi (nemoral,izopacenost,zloba,slabost etc) predizvikano od nadprirodni sili seto ovoa izmesano so nepismenosta\nenzaenjeto i nemokta da se obasjni nesto vo minatite vekovi.Bolesta nema nikakva dopirna tocka so muabetov.
Ako odime po ovaa forumla prasanjeto e dali covekot e nadprirodna sila ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Одговорот ти го дадов, го пишува во текстот. Ако убиство на човке не е зло за тебе, или некоја болест итн. Ондак ти живееѓ во некој розов свет.
Во некои цивилизации и времиња, убиство на човек или многу човеци е знак дека постои бог.
Така да верата може и убиство и неубиство да го карактеризира како добро и потребно за бог.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Zote diskusija so websjatovi ti se pukanje u prazno! Ako si siguren deka nesto postoi poveli obrazlozi.Ako terame vakva diskusija bidi siguren deka ke te ubedam deka postoi leteci pink ednorog u fight element so spageti monster
(dobro vs zlo).
Zlo e zbor koj grupira poveke osbini\sostojbi (nemoral,izopacenost,zloba,slabost etc) predizvikano od nadprirodni sili seto ovoa izmesano so nepismenosta\nenzaenjeto i nemokta da se obasjni nesto vo minatite vekovi.Bolesta nema nikakva dopirna tocka so muabetov.
Ako odime po ovaa forumla prasanjeto e dali covekot e nadprirodna sila ?
Значи таму ти е целосно објаснето и образложено зашто нешто се случува, ти сега што сакаш јас со други зборови истото да го кажам? Значи ти дадов одгвор ако не го прифаќаш твое право и твоја воља и отлку, тоа е што повеќе да напишам.[DOUBLEPOST=1429716419][/DOUBLEPOST]
Во некои цивилизации и времиња, убиство на човек или многу човеци е знак дека постои бог.
Така да верата може и убиство и неубиство да го карактеризира како добро и потребно за бог.
Не секое зло во нашите очи е навистина зло.
Еден од моите најомилени библиски стихови, напишан од перото на пророк Исаија, гласи вака:

"Зашто вашите мисли не се Мои мисли и Моите патишта не се ваши патишта", словото е Господово, "Небото е високо над земјата, така Моите патишта се над вашите патишта и Моите мисли, над вашите мисли". (Исаија 55:8-9)

Овој стих ја скротува човековата гордост, сезнајност, сепредвидливост и неговото избрзување во давањето суд за Божјата интервенција во некоја згода или незгода. Овој стих не подучува дека не секогаш ќе разбереме зошто Бог постапил така и така или пак допуштил нешто да се случи на начин кој на нас (метафорично кратковиидите) можеби и не ни се допаднал, но сепак не повикува на вера и свесност дека ние сме на Земјата и гледаме од ниска, а Тој е на Небото и гледа и делува од висока перспектива.

Илустрација:
Во едно село постоело едно побожно семејство , на кое останатите селани често се подбивале. Еден ден, единствениот коњ на семејството, избегал. Селаните ги запрашале со потсмев: "Каде е сега вашиот Бог?" Но, следниот ден коњот сам се вратил и довел со себе уште пет други диви коњи. Селаните замолкнале. По неколку дена, синот на тоа семејство се качил на еден од дивите коњи, за да го припитоми, но коњот го отфрлил и тој паѓајќи, си ја скршил ногата. "Зошто Бог не го сочува?" пак им префрлиле селаните. Но, за кратко време нивната земја завојувала со друга. Синовите на сите селани биле собрани на фронтот и многумина од нив изгинале. Синот на побожното семејство не го зеле на фронтот, поради скшената нога, и така се спасил.
Тука завршува приказната, а соодветниот библискиот стих гласи вака:

"Знаеме дека се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние, кои Го љубат Бога." (Римјаните 8:28)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Не секое зло во нашите очи е навистина зло.
Еден од моите најомилени библиски стихови, напишан од перото на пророк Исаија, гласи вака:

"Зашто вашите мисли не се Мои мисли и Моите патишта не се ваши патишта", словото е Господово, "Небото е високо над земјата, така Моите патишта се над вашите патишта и Моите мисли, над вашите мисли". (Исаија 55:8-9)

Овој стих ја скротува човековата гордост, сезнајност, сепредвидливост и неговото избрзување во давањето суд за Божјата интервенција во некоја згода или незгода. Овој стих не подучува дека не секогаш ќе разбереме зошто Бог постапил така и така или пак допуштил нешто да се случи на начин кој на нас (метафорично кратковиидите) можеби и не ни се допаднал, но сепак не повикува на вера и свесност дека ние сме на Земјата и гледаме од ниска, а Тој е на Небото и гледа и делува од висока перспектива.

Илустрација:
Во едно село постоело едно побожно семејство , на кое останатите селани често се подбивале. Еден ден, единствениот коњ на семејството, избегал. Селаните ги запрашале со потсмев: "Каде е сега вашиот Бог?" Но, следниот ден коњот сам се вратил и довел со себе уште пет други диви коњи. Селаните замолкнале. По неколку дена, синот на тоа семејство се качил на еден од дивите коњи, за да го припитоми, но коњот го отфрлил и тој паѓајќи, си ја скршил ногата. "Зошто Бог не го сочува?" пак им префрлиле селаните. Но, за кратко време нивната земја завојувала со друга. Синовите на сите селани биле собрани на фронтот и многумина од нив изгинале. Синот на побожното семејство не го зеле на фронтот, поради скшената нога, и така се спасил.
Тука завршува приказната, а соодветниот библискиот стих гласи вака:

"Знаеме дека се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние, кои Го љубат Бога." (Римјаните 8:28)
Ко шо и јас реков некогаш да отепаш чеок или чоеци е добро за бог некогаш не е добро, на крај ќе дознаеш ко ќе застанеш пред него дал си требал да ги убиеш или не, за некои убиства ќе те осуди за некои не. Ние не можеме да разбереме единствено можеме да убиваме и се надеваме дека правиме добро дело
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
@ZOTE Dzabe diskusija so tebe. Nemoze licni argumenti i veruvanja da gi opravduvas so poezija od websajtovi.
Poz i sekoe dobro.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ко шо и јас реков некогаш да отепаш чеок или чоеци е добро за бог некогаш не е добро, на крај ќе дознаеш ко ќе застанеш пред него дал си требал да ги убиеш или не, за некои убиства ќе те осуди за некои не. Ние не можеме да разбереме единствено можеме да убиваме и се надеваме дека правиме добро дело
Далеку си од филозофијата на правдата и доброто. Дискусијата беше дека не постои Бог. Тогаш не постои и зло. Ако постои зло тогаш зашто Бог го допушта. И горе имаш линк каде се објансува оваа теза зашто тоа е така и дека ништо не се случува случајно дека се е според божјата воља.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Далеку си од филозофијата на правдата и доброто. Дискусијата беше дека не постои Бог. Тогаш не постои и зло. Ако постои зло тогаш зашто Бог го допушта. И горе имаш линк каде се објансува оваа теза зашто тоа е така и дека ништо не се случува случајно дека се е според божјата воља.
Божја воља е да не кликнам на линкот?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.169
Поени од реакции
20.699
Епа како ќе ми докажеш дека не постои реинкарнација. Каде тоа Господ Исус Христос го кажал? А кажал многу прецизни работи и недвосмислени.
А ти како ќе ми докажеш дека Исус не бил педер со тетоважа од ВМРО? Каде тоа Исус го кажал?

ZOTE, да не се вртиме во круг, секако супа ќе те прават тебе. :D
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Божја воља е да не кликнам на линкот?
Божја воља е кога не можеш нешто да промениш.[DOUBLEPOST=1429730548][/DOUBLEPOST]
А ти како ќе ми докажеш дека Исус не бил педер со тетоважа од ВМРО? Каде тоа Исус го кажал?

ZOTE, да не се вртиме во круг, секако супа ќе те прават тебе. :D
На вакво ниво мислам дека не треба да се спуштам и да продолжам да дискутирам. Нека ти биде според твојата вера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom