Зошто девојките кога имаат ПМС се нервозни и депресивни?

Дали сте неподносливи кога имате ПМС


  • Вкупно гласачи
    116
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Синдром ПМС!

Iako zvuci kako tema samo za zeni,se odnesuva i na mazite.Od prosta pricina sto ako nisto drugo, a, koj znae kako, ne trpat vo toj period?! :)

Znaci. Kako se manifestira kaj vas PMS sindromot,kako se cuvstvuvate i kako go podnesuvate???

Vikate,nervozni ste,placete,jadete,spiete,se vi smeta,ili naprotiv ne cuvstvuvate nikakvi promeni???

Najcesto zenskata polovina od Planetava cuvstvuva i fizicki i psihicki promeni vo PMS periodot.Nekoi se nervozni,nekoi imaat bolki,nekoi se isplaseni,nekoi pak jadat prekumerno vo tie denovi.
Ima devojki koi ne podnesuvaat lugje okolu sebe,go otfrlaat i svojot partner vo toj period od mesecot.

E sega ima mazi koi imaat trpenie,razbiranje,tolerancija.Ima i takvi koi burno reagiraat na PMS sindromot,pa vletuvaat vo nervoza, kavgi, depresija, dobivaat cuvstvo na otfrlenost od partnerkata.

Kako go dozivuvate vie PMS sindromot,kako go spodeluvate so vasiot partner??? ILi trpite i glumite za da ne ve primeti?

Alo decki,a vie??? Kako gi podnesuvate tie "kriticni denovi" na svojata partnerka,ili ne gi primetuvate???

Ajmo,tri na pozor...;) Vie ste na red! :)
 

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
jas strasno se nerviram,partnerot go zalam zs se povlekuvam i nekam nikoj okolu sebe:( a ako ima nekoj do mene togas tesko nego,ke mu se deram za najmalata rabota sto ke mi strci...isto jadam mnogu blago(jas sekoj den jadam blago:),ama tie denovi duplo poveke)...
 
N

NeMiRnA

Гостин
E jas sum stvarno posebna prica koa sum vo pms,toa najmnogu na svoja koza go cuvstvuva maski svet(osobeno decko mi i kutriot se povelkuva i sekoj odgovor mu e da i mi odi po kejf,si kuti zasto kutam i jas),togas osekam nekoja posebna odvratnost sprema niv,me faka depresija ne mi se zbori,malku jadam i odednas buuuuuuum koga ke dojde denot eeeeeee toj den se sto mi lezelo na dusa izleguva na povrsina,placam kako malo dete iiiii se ide pod izgovor me boli stomakot.I posle se si e kako sto treba pak :)
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
ja ne cuvstvuvam ama bas nikakvi promeni, osven stomacnite bolovi - ista sum si .
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
schtranga напиша:
ja ne cuvstvuvam ama bas nikakvi promeni, osven stomacnite bolovi - ista sum si .
Работата е што сите вие мислите дека нема никакви промени.
Вие ретко кога чувствувате промени.
„Промените” најчесто ги чувствува партнерот.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Acid напиша:
Работата е што сите вие мислите дека нема никакви промени.
Вие ретко кога чувствувате промени.
„Промените” најчесто ги чувствува партнерот.

епа кажи како? сподели нешто со нас

ја сум може 2 до 3 дена малку почувствителна, па партнерот тие неколку дена е екстра нежен со мене ;))))))))))) фала богу што немам некои поголеми промени
 
Член од
1 август 2006
Мислења
145
Поени од реакции
2
Ovaa tema ja otvoram zosto me interesira kako se cuvstvuvate i vie koga ste vo ovoj period? Pisete gi vasite mislenja... Pozdrav, Fergi :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Јас немам некои страшни проблеми! :) Не сум неподослива, не сум ни депресивна... дури не ни забалежувам дека сум имала ПМС :) Освен тоа што почнува да ме боли стомак 2-3 дена порано, све друго си е нормално :)
 
Член од
1 август 2006
Мислења
145
Поени од реакции
2
Buttercup напиша:
Јас немам некои страшни проблеми! :) Не сум неподослива, не сум ни депресивна... дури не ни забалежувам дека сум имала ПМС :) Освен тоа што почнува да ме боли стомак 2-3 дена порано, све друго си е нормално :)
Ej pa toa e super! Bravo za tebe:aplauz:.Mene sekogas me boli stomak, placam i se deram na sestra mi i sto uste ne pravam... Pozdrav :)
 

princess

DaRe tO DrEaM
Член од
8 јуни 2006
Мислења
245
Поени од реакции
0
jas prepoznavam deka sum vo PMS otkako ke mi se zgolemi apetiot (posebno za blagi raboti:)), a nervozna sum ponekogas i znam malku poburno da izreagiram na nekoi raboti ili pak mozam mnogu lesno da se rasplacam. stomaceto normalno me boli ama za sreka ne mnogu kako nekoi.:)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Fergi напиша:
Mene sekogas me boli stomak, placam i se deram na sestra mi i sto uste ne pravam...
Абе јас реков само дека ме боли стомакот, а не реков колку!! А тоа е СТРАШНО МНОГУ, понекогаш не можам ни да мрднам од болка, а и обавезно со тоа иде табличка апчиња...:nesum::toe:
Ама болката се дешава за време на циклусот, а не во ПМС :) Па затоа не споменав :)
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Zatoa sto hormonite pravat haos vo organizmot:toe:
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Па не сум баш секогаш неподнослива. Речиси никогаш, али кога ќе сум....подалеку од мене :). А зошто е тоа така, па како што рече IsidoraD хормоните си прават хаос во организмот.
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Па не сум баш неподнослива освен што ја мучам мајка ми со тоа дали требало сеа или покасно,а многу проблеми правам и сум нервозна и незнам што уште правам коа е време коа треба да идам на одмор или на базен а ете јас сум добила и кревам галама.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom