Зошто атеистите се толку опседнати со Бог и религијата?

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
хахахах
Затоа што атеистите појма немаат што значи да бидеш атеист,мода е само да се наречеш атеист само колку да си најдеш утеха за своето лутање. :)

Размисли за прашањето,многу е посигурно да го земеш пиштолот,бидејќи ако го земеш пиштолот,и да нема позади зидот ништо,ти ништо не губиш.
Но да бидеш со уверување дека нема ништо и да заминеш со голи раце,а позади зидот сепак да има нешто,тоа е пропаст. :)

Гледај која е разликата помеѓу верникот(муслиман во овој случај) и атеист.
Верувам во живот после смртта,и Судниот ден итн итн.. и се спремам за тоа, и уверен сум во тоа 100%.
Ти викаш дека тоа се само прикаски за деца.
Ако нема НИШТО,тогаш НИШТО и за мене и за тебе

Но,кога ќе испадне тоа со што јас сум те опоменувал,тогаш богами мене како сум заслужил на Овој свет,а за тебе вечна казна.
Па ти размисли си. :)
нема што да размислувам, ако се задржиме на првото прашање, ти си тој што губи, нели? џабе ти е сето тоа верување, клањање, спремање за задгробен живот со 72 девици, кога ќе добиеш едно големо ништо.
и знам што ти беше метафората, но гледаш, мојата спремност е на поинаков начин. МОЖДА ти ќе бидеш во право, и ОК е ота. АКО си ти во право, јас ќе си ги сносам последиците. но пречи/смета/вознемирува што ти и сличните ко тебе ми ги бутаат тие верски вредности под нос и не ме оставаат на мира да си верувам во што јас сакам. у ствари не ме оставаат да НЕ верувам во бог.
NEXT? или па ке бидеме црвенкапи и нема да ги довршиме прашањата?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
нема што да размислувам, ако се задржиме на првото прашање, ти си тој што губи, нели? џабе ти е сето тоа верување, клањање, спремање за задгробен живот со 72 девици, кога ќе добиеш едно големо ништо.
и знам што ти беше метафората, но гледаш, мојата спремност е на поинаков начин. МОЖДА ти ќе бидеш во право, и ОК е ота. АКО си ти во право, јас ќе си ги сносам последиците. но пречи/смета/вознемирува што ти и сличните ко тебе ми ги бутаат тие верски вредности под нос и не ме оставаат на мира да си верувам во што јас сакам. у ствари не ме оставаат да НЕ верувам во бог.
NEXT? или па ке бидеме црвенкапи и нема да ги довршиме прашањата?
Не бе брату,ти си тој што губи.
Размисли што е подобро: НАГРАДА ИЛИ НИШТО(мојот случај)
или: НИШТО ИЛИ ПРОПАСТ(твојот случај)
Вклучи го разумот малку,није све тако црно(атеистички) :D

Јас сега лека полека идам на спиење,и те оставам на мира во твоето неверување.
ма да не ти верувам дека не веруваш :D
Добра ноќ.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Не бе брату,ти си тој што губи.
Размисли што е подобро: НАГРАДА ИЛИ НИШТО(мојот случај)
или: НИШТО ИЛИ ПРОПАСТ(твојот случај)
Вклучи го разумот малку,није све тако црно(атеистички) :D

Јас сега лека полека идам на спиење,и те оставам на мира во твоето неверување.
ма да не ти верувам дека не веруваш :D
Добра ноќ.
од ова што го нудиш го има само моето НИШТО. твоето НИШТО е ништовно. не ме става со прст на чело ни 1 секунда.
јас ти викам да ми веруваш дека не верувам, ..... верувам САМО на она што можам да го видам, вкусам, осетам, докажам (најважно). до сега не сум ни осетил ни видел ни вкусил ни докажале за бог. битната разлика е во тоа што ти не оставаш простор за нешто поинакво, и се тоа од пустиот страв во кој живеете (прашање на кое патем не миодговоривте на дадената тема)
а јас, освен што сум го отфрлил концептот на бог, СЕ' друго е во опција.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
од ова што го нудиш го има само моето НИШТО. твоето НИШТО е ништовно. не ме става со прст на чело ни 1 секунда.
јас ти викам да ми веруваш дека не верувам, ..... верувам САМО на она што можам да го видам, вкусам, осетам, докажам (најважно). до сега не сум ни осетил ни видел ни вкусил ни докажале за бог. битната разлика е во тоа што ти не оставаш простор за нешто поинакво, и се тоа од пустиот страв во кој живеете (прашање на кое патем не миодговоривте на дадената тема)
а јас, освен што сум го отфрлил концептот на бог, СЕ' друго е во опција.

Ќе бидам краток за крај:
Друже,разликата е во тоа што, тоа НИШТО е во твојот случај најмногу што можеш да добиеш,а во мојот случај НИШТО е најмалку што можеш да добиеш :)
Јас мислам дека вреди да ризикуваш за повеќе,бидејќи НИШТО можеш да обезбедиш,а кај тебе НИШТО е за она што треба добро да се испотиш :D
Вториот дел,веруваш во многу работи а не си ги видел или докажал,тие тврдења се само атеистички глупости,тоа и вие го знаете. :)
Уште еднаш,добра ноќ :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ќе бидам краток за крај:
Друже,разликата е во тоа што, тоа НИШТО е во твојот случај најмногу што можеш да добиеш,а во мојот случај НИШТО е најмалку што можеш да добиеш :)
Јас мислам дека вреди да ризикуваш за повеќе,бидејќи НИШТО можеш да обезбедиш,а кај тебе НИШТО е за она што треба добро да се испотиш :D
Вториот дел,веруваш во многу работи а не си ги видел или докажал,тие тврдења се само атеистички глупости,тоа и вие го знаете. :)
Уште еднаш,добра ноќ :)
:pos: ок добра ноќ, за разлика од друг пат сега ги вклучи сопствените ганглии, продолжи понатаму така, .... можда еден дек ќе биде и од тебе атеист
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
од ова што го нудиш го има само моето НИШТО. твоето НИШТО е ништовно. не ме става со прст на чело ни 1 секунда.
јас ти викам да ми веруваш дека не верувам, ..... верувам САМО на она што можам да го видам, вкусам, осетам, докажам (најважно). до сега не сум ни осетил ни видел ни вкусил ни докажале за бог. битната разлика е во тоа што ти не оставаш простор за нешто поинакво, и се тоа од пустиот страв во кој живеете (прашање на кое патем не миодговоривте на дадената тема)
а јас, освен што сум го отфрлил концептот на бог, СЕ' друго е во опција.
Кооператива....
Ајде сега стави го прстот на чело повеке од 1на секунда и одговори...
Дали си го видел, допрел, осетил вкусил твоето Его?
 
Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Не е христијанин :)
--- надополнето: 23 септември 2013 во 01:22 ---
Вез разлика што и да е поентата е таа, дали си христијанин или муслиман се бавиш со такви глупости. Инаку претпоставив дека е христијанин затоа што преовладуваат христијани на форумов, ама требаше да знам дека почитува ислам, зашто потврдокорни и попримитивни од муслиманите нема. Ова примитивно ќе го поткрепам само со еден факт, а ги има повеќе: религијата ви дозволува мајтап да си играте со жената (да ја тепате и други слични тортури). Има исклулоци, но многу ми е жал што се ретки.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Vo kontekst na temata me chudi sto tolku mnogu pari troshat za naucnici razni dokumentarci, istrazuvanja da dokazuvaat nekoj raboti za Hrista mesto da naogjat charinja za bolestive, Globalnoto zatopluvanje drugi problemi. I sto i da najdat za nego toa neka go cuvaat za nivnata vera. Nie kje veruvame zasekogash vo sinot bozji!
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Кооператива....
Ајде сега стави го прстот на чело повеке од 1на секунда и одговори...
Дали си го видел, допрел, осетил вкусил твоето Его?
и ти ли сине бруте? или во превод и ти ли со овакви финти се служиш? :pos:
си прифатил од исламот нешто, тоа ќе да е.
во конткст на прашањето, потребно е да дефинираш што е тоа ЕГО? ако се согласуваме за тоа што е ЕГо, ќе ти одговорам со задоволство
 
Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Vo kontekst na temata me chudi sto tolku mnogu pari troshat za naucnici razni dokumentarci, istrazuvanja da dokazuvaat nekoj raboti za Hrista mesto da naogjat charinja za bolestive, Globalnoto zatopluvanje drugi problemi. I sto i da najdat za nego toa neka go cuvaat za nivnata vera. Nie kje veruvame zasekogash vo sinot bozji!
Имаш научници кои бараат лек за ракот и имаш научници кои ги истражуваат атомите.... Постои секаква научничка класа денес.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Имаш научници кои бараат лек за ракот и имаш научници кои ги истражуваат атомите.... Постои секаква научничка класа денес.
Tochno deka ima postojat takvi nauchni no najgolemo znachenje im se davase na edukativnite emisii na national geographic koga dokazuvaa koj bil isus i za negoviot zhivot i site bea zainteresirani za toa si zgolemija gledanost i forsiraa pojke vreme takvi bogohulni serii duri i na makedonski televizii. Kazi mi posleden pat koga si videla nesto od naukata na tv za atomite ili za toa kako naucnici rabotat na lechenje na rakot?Ne cesto i garant bi bilo dosadno lugjeto da gledaat za taa nauka zasto pointeresno e da se rushi verata otkolku da se pomaga na covestvoto.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.873
Поени од реакции
8.656
Tochno deka ima postojat takvi nauchni no najgolemo znachenje im se davase na edukativnite emisii na national geographic koga dokazuvaa koj bil isus i za negoviot zhivot i site bea zainteresirani za toa si zgolemija gledanost i forsiraa pojke vreme takvi bogohulni serii duri i na makedonski televizii. Kazi mi posleden pat koga si videla nesto od naukata na tv za atomite ili za toa kako naucnici rabotat na lechenje na rakot?Ne cesto i garant bi bilo dosadno lugjeto da gledaat za taa nauka zasto pointeresno e da se rushi verata otkolku da se pomaga na covestvoto.
Што е богохулно во тие серии?

Па житијата ви Библијата не се слагаат едно со друго околу животот на Исус а серија на НГ била богохулна.
А земајки во обзир дека сме (сеуште) секуларна држава не може да се забрани емитување на тие емисии.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
Зошто атеист се заморува со религијата, верувањето и боговите?
Исто како да прашање зошто физичар се заморува со поезија, ренесанса и поетите...
Бидејќи е човек, бидејќи е заглавен на Земјата! :love:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Зошто атеист се заморува со религијата, верувањето и боговите?
Исто како да прашање зошто физичар се заморува со поезија, ренесанса и поетите...
Бидејќи е човек, бидејќи е заглавен на Земјата! :love:
Не сум те слушнал да се произнесеш по прашањето на верување во богови и полу-богови. :)
Ти атеист си Хепта?
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Што е богохулно во тие серии?

Па житијата ви Библијата не се слагаат едно со друго околу животот на Исус а серија на НГ била богохулна.
А земајки во обзир дека сме (сеуште) секуларна држава не може да се забрани емитување на тие емисии.
Se e dozvoleno da se zbori i pravi koga e vo prasanje nashata religija. National georgraphic se istite tie sto ja lazhiraat celata svetska istorija gi matat umovite na lugjeto so razni nevistini, prikazni koi se napraveni da deluvaat kako interesni showbiz emisii koj se so dinamicni delovi da go drzhat interesot na gledachot i na kraj ne doveduvaat do nikakov zakluchok i so nikakvi argumenti donesuvaat zakluchoci za temite kako na primer vo nasata Isus.
Momentalno zagledaj nekoj dokumentarec shto e na premiera na NG i kazi mi dali na kraj se otkriva nekoj odgovor, se doagja do zakluchok ili zavrshuvaat so nekoj repliki kako n pr. We will never know ili For know it stays like this! no conclusion pravenje opshta zabuna. NG od ostanati naucni emisii e ok no vo pozadina ostanuvaat samo kako perachi na mozoci ako isto gi imas gledano za 9/11 dokumentarcite begaat od vistinata i ne odat konkretno vo temata koj go napravil toa. Hulenje e toa sto go prikazhuvaa za Isus poradi toa shto i samite "Nauchnicie" shto gostuvaa bea samo marioneti ednonasochni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom