Зошто атеистите доаѓаат на подфорумот Религија?

Статус
Затворена за нови мислења.

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Кој рекол дека не успеале да направат клетка???
Имаат направено клетка , всушност ако му текнува на некој на Риплис даваа дека направиле цел егзоскелет ! :)
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Кратко и јасно: ДА СЕ ПРААТ ПАМЕТНИ ...!!!!!!!!!!!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Кратко и јасно: ДА СЕ ПРААТ ПАМЕТНИ ...!!!!!!!!!!!!
Аха да се прават паметни? Ајде кажи ми каде си видела атеист да се меша во тема во религија каде се дискутираат проблематики во однос на чисто теолошки прашања?
Јас како атеист се мешам само во оние теми каде што тие што се верници и што повеќе се разбираат во теологија се мешаат и се прават паметни во врска со тоа што не се остручени како што се природните науки. А знаеш зошто, затоашто сите такви по дифолт поради нивното неразбирање и непознавање на природните науки само доведуваат со нивното мешање во нив до погрешни интерпретации и големи предрасуди. Затоа туа се некои атеисти кои многу подобро ги знаат и разбираат природните науки за да ги спречат сите тие погрешни интерпретации и предрасуди.
Точно затоа и јас не се мешам во никоја дискусиј која е тотално религиозна бидејќи не сум теолог не си ни разбирам во теологија и затоа не се правам паметен да се мешам во дискусија зошто мухамед рекол дека не смее да се јаде свинско или пак кој таму апсотол што пропагирал и зошто. Провери ако сакаш и ќе видиш дека мене ме им само таму каде што се меша науката во темите отворени во религија.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Зарем религијата треба да биде предмет на дискусија ексклузивно помеѓу теистите? :) Размената на различни мислења е добредојдена по секое прашање; претпоставувам дека проблеми (од кои, понатаму, потекнуваат вакви теми) настануваат кога во спомнатата размена отсуствуваат аргументи, отвореност и почитување на туѓото мислење.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.843
Зашто доаѓам на подфорумот религија? Да не ми е забрането тоа? Башка и не идам на "вашите" теми, туку само на оние каде што има дискусија помеѓу верници и атеисти. Зашто доаѓам? За да ги слушнам вашите мислења и ставови, а и вие моите. Затоа служи форумот, нели?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Јас лично, доаѓам тука затоа што сега се распуштив од училиште и имам многу слободно време кое не знам цело како да го искористам, и плус билдам постови, зашто сега летово нема да пишувам многу, а се разбира и тоа клишето, за да споделам мислење со другите.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Доаѓаме за да ве просветиме луѓе! Заспани сте во "божјите преградки". Вие иако сте верници ние сепак сме на ваша страна. И треба сите заедно да се дружиме. Така ли.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И? Со што ќе не просветлиш, во тој контекст?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Доаѓаме за да ве просветиме луѓе! Заспани сте во "божјите преградки". Вие иако сте верници ние сепак сме на ваша страна. И треба сите заедно да се дружиме. Така ли.
За почеток, може во болтуваниот контекст...
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Што не ти е јасно? Во темата што ја отворив 11 причини да бидеш атеист ти е се убаво опишано. Почни да читаш од почетокот па се до последниот твој пост и се надевам дел од тебе ќе го извлече она кое се обидувам да го пренесам. Запомни! Само да го пренесам, не да те наговорам некако или на некој начин убедам да го смениш мислењето.
Поздрав.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
А зашто големите верници се замараат со атеистите уопште?

А иначе доаѓам на подфорумот Религија за да се насмеам на она што го пишуваат верниците.
 
Член од
4 јуни 2008
Мислења
36
Поени од реакции
3
Bacillus gagous напиша:
P.S. дали некој има идеја што е тоа што можете да видите на сликата постирана од Павел?
... poveke helise alpha, nekolku brin i feuillete beta! struktura na poveke proteini koi sto formiraat enzim.

P.S. Izvini no ne znam kako bi bil prevodot na germanski, a mi bese tesko i da gi prevenam na makedonski... pa zatoa na francuski... veruvam deka ke me razberes!
 
Член од
4 јуни 2008
Мислења
36
Поени од реакции
3
MIKI1 напиша:
Кон болтуваното, по редослед:
-организмите не еволуираат, независно од твојот квантум на професионално познавање на твојата област/професија. Просто е неверојатно како тоа од Дарвин постои еволуцијата а како тоа до Дарвин се раѓале само слепци кои никако неможеле да ја „видат„ еволуцијата;
:pos2:


Nemoj da mi kazes deka sekoja devoja ti lici na rebro....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, не ти кажувам...
Ева е реброто Адамово, за да може Адам да има „друштво„ кое е слично на него (на Адам) , согласно Божјото размислување дека „...не е добро за човекот да биде сам....„Ева, разбира се, не била ребро, туку била онаква каква Адам ја здогледал: “..плот од мојата плот...нека и биде името жена..за=то е земена од мажот свој...„. Тоа значи дека Адам здогледал покрај себе уште едно „јас„, слично на него.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom