Значењето на Јосип Броз - Тито за Македонија и Македонците

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Класичен напиша:
Tito bil eden i nepovtorliv..... Kolku bi bilo podobro koga nekoj od segashnava vlast bi ostvaril barem 1% od toa shto Tito go napravil za nas! Ne deka Goce ne chini ama on bil u drugo vreme. Taka da kolku i da ve boli vistinata, faktot pokazuva deka Tito e kluchna lichnost vo nashata istorija. I toa kolku sakate demantiraj te go nema da moze da se promeni.
Тито е клучна личност во нашата историја, точно!
Зошто:
Затоа што ја сјеба максимално до крај!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Steve Vai напиша:
1. Фабрики во Македонија имаше доволно! Прашај ги земјоделците во времето на Тито, колку пари земаа за еден камион зеленчук??? Од само еден продаден камион роба, селанецот купуваше ганц нов трактор. Земјоделецот беше богат, имаше пари да не купи сосе гаќи!!!
2. Ако Скопје беше како шо велиш избегнуван град, кога го фати земјотресот, Скопјани сами да не го изградивте???
3. За ова третото, Класичен фино ти има објасето погоре во еден пост.

Има уште миљарда убави работи, кои во Британика нема да може да ги собери!
1. Кажи ми ја врската меѓу земјоделците и фабриките?

Додека другите семји ги направи Тој, факултативни и индустриски зони, на Македонија и даваше трактори за џабе....епа ТОП!!!

2. Скопје......градот на солидарноста...

Скопје сигурно не го изгради ни Тито, цел СВЕТ уложуваше за Скопје, а не Тито!

3. Класичен никаде го нема спомнато Срем.....

А кога сме кај Срем, оддавам почит на сите МАКЕДОНЦИ од егејот кои загинаа чекајки помош од Народниот фронт на Југославија. Нашите сили веќе биле распространети во неколку баталјони на Галичица, Ниџе и Валандово и спремни од утро да нападнат, а во егејските градови, нашите скриени чекаа на знак за да нападнат внатрешно...во кратки црти СИГУРНА ПОБЕДА и СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА(во рамки на Југославија се разбира)

Арно ама, по наредби на Другарот, сите единици кои биле распоредени и чекаа на удар, беа прекомандувани кон Срем, а нашите од внатрешноста, оставени сами на себе........а Зашто? Преку ноќ Грција-Черчил-Тито и така натака....

Епа сега ова го имам напишано и порано: Друже Тито, Јебо те ко те није и сав твој усрани Срем!!!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
strumics напиша:
Ке го напишам уште ова на оваа тема:

1. Последиците на економскиот систем на Титовата СФРЈ ги чувствуваме и денес. Кон средината на 60-тите морал да се префрли на пазарен модел.
Вистина
strumics напиша:
2. Неспорни се придобивките за македонската државност од страна на Тито.
Која државност?!?!?!? Ова го нарекуваш државност?????
strumics напиша:
3. Тито не презема ама баш ништо за македонското национално малцинство во Грција и Бугарија (по смртта на Димитров во 1948), а од друга страна се утепа за Трст и за правата на корушките Словенци во Австрија.
Сурова реалност и болна вистина(за жал на наш грб)
strumics напиша:
4. Према останатите „источни„ држави, Југославија беше далеку најразвиена. Факт. Ама тоа по падот на системот ни се удри во главата.( образложено во претходните постови, а види и под 1)
Тоа беше затоа што беше единствена комунистичка федерација која беше западно настроена
strumics напиша:
5. Една работа поради која го ценам Тито: Успеал во крв до колена омразени народи да ги држи заедно, и да врти половина свет. Нема друг таков лидер.
Оддавам и јас за тоа признание
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
TpH_Bo_OkO напиша:
1. Кажи ми ја врската меѓу земјоделците и фабриките?

Додека другите семји ги направи Тој, факултативни и индустриски зони, на Македонија и даваше трактори за џабе....епа ТОП!!!

2. Скопје......градот на солидарноста...

Скопје сигурно не го изгради ни Тито, цел СВЕТ уложуваше за Скопје а не Тито!

3. Класичен никаде го нема спомнато Срем.....
А кога сме кај Срем,
Оддавам почит на сите МАКЕДОНЦИ од егејот кои загинаа чекајки помош од Народниот фронт на Југославија. Нашите сили веќе биле распространети во неколку баталјони на Галичица, Ниџе и Валандово и спремни од утро да нападнат, а во егејските градови, нашите скриени чекаа на знак за да нападнат внатрешно...во кратки црти СИГУРНА ПОБЕДА и СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА(во рамки на Југославија се разбира)
Арно ама, по наредби на Другарот, сите единици кои биле распоредени и чекаа на удар, беа прекомандувани кон Срем а нашите од внатрешноста, оставени сами на себе........а Зашто? Преку ноќ Грција-Черчил-Тито и така натака....
Епа сега ова го имам напишано и порано
Друже Тито, Јебо те ко те није и сав твој усрани Срем!!!!!!!
1. Шо сакаш да кажеш дека во Македонија немаше фабрики???? Ај те молам не се бламирај. Секој град имаше фабрики доволно за сите да ги собере на работа!!! Шо бараш врска меѓу земјоделците и фабриките? Не си ми јасен дечко!
2. Да, градот на солидарноста. Кога ќе се сетиш како се градеа градовите, како бригадирите со сета своја љубов и сила ги градеа патиштата, и цела инфраструктура на државата, тоа нема никогаш за жал да го доживееш веќе. Хеј хај бригаде!
3. Класичен не ти го спомна Срем, но ти ја спомена ситуацијата зошто армијата не удри на Солунскиот туку на Сремскиот фронт. И да, почит до сите што загинаа за слободата, и што се бореа против окупаторот. Слава им. Смрт на фашизмот, слобода на народот.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Steve Vai напиша:
1. Шо сакаш да кажеш дека во Македонија немаше фабрики???? Ај те молам не се бламирај. Секој град имаше фабрики доволно за сите да ги собере на работа!!! Шо бараш врска меѓу земјоделците и фабриките? Не си ми јасен дечко!
2. Да, градот на солидарноста. Кога ќе се сетиш како се градеа градовите, како бригадирите со сета своја љубов и сила ги градеа патиштата, и цела инфраструктура на државата, тоа нема никогаш за жал да го доживееш веќе. Хеј хај бригаде!
3. Класичен не ти го спомна Срем, но ти ја спомена ситуацијата зошто армијата не удри на Солунскиот туку на Сремскиот фронт. И да, почит до сите што загинаа за слободата, и што се бореа против окупаторот. Слава им. Смрт на фашизмот, слобода на народот.
1. Ти само кажа фабрики и земјоделци. Фабрики има точно, со најпосраната дејност и технологија што можеше во тоа време да постои....
2. Постои разлика од тоа кој го градел и кој го финансирал....а башка и тоа како е изграден......
3. Тој дел цел свет ЗНАЕ дека ни припаѓа НАМ, а во не се сеќавам сега кој мировен договор Грците имаат потпишано повелба на која вели дека не е исклучена можноста при натегање на сили да се врати тој дел на Македонија, ова го има во бележници кои се уништени како докази од страна на самите Грци, но има сознанија дека истиот документ се крие и некаде во франција.....

Е сега, Грција НЕ била сојузник на Алијансата ТУКУ за 2 с.в. била НЕУТРАЛНА што нема врска со окупирање и друго слично, туку си била во статус на no man's land значи, НИКОЈ не и помогнал на Грција да се ослободи туку тоа се десило со капитулација на Германија, а кога се враќале окупираните територии, ЈАСНО било кажано дека МАКЕДОНИЈА ЌЕ СИ ГИ ДОБИЕ НАЗАД СВОИТЕ ОДЗЕМЕНИ ДЕЛОВИ....
Другарот(познат и како пријател на сите) за да не ги влоши своите одлични односи со Педеракис Пушикурос мачкал очиња со Еуросрем.........А Југославија за тоа била и добро наградена, прочитај погоре и колку.....
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
TpH_Bo_OkO напиша:
1. Ти само кажа фабрики и земјоделци. Фабрики има точно, со најпосраната дејност и технологија што можеше во тоа време да постои....
2. Постои разлика од тоа кој го градел и кој го финансирал....а башка и тоа како е изграден......
3. Тој дел цел свет ЗНАЕ дека ни припаѓа НАМ, а во не се сеќавам сега кој мировен договор Грците имаат потпишано повелба на која вели дека не е исклучена можноста при натегање на сили да се врати тој дел на Македонија, ова го има во бележници кои се уништени како докази од страна на самите Грци, но има сознанија дека истиот документ се крие и некаде во франција.....
Одиме пак од почеток јен, два три? Ок!
1. Толку буквалист си, шо не можеш да ме разбереш шо сакам да кажам? Така ги разбираш работите? Усрана технологија е сега, во 2006, после 40 години откако ги направија, кога се градеа беа фабрики!
2. Да, постои, помошта пристигаше од сите пријателски држави на СФРЈ. А тоа како е изграден, е олицетворение на нашиот менталитет, ние така си го изградивме.
3. Не ја оспорувам припадноста на Егејскиот дел како македонски. Шо мислиш, нејќам да ја видам Македонија цела? За твоја информација, баба ми е протерана од Лерин, и не само се чукајте во градите дека Егејот ви припаѓа само вам.

Сепак, темата е за Јосип Броз, а не за Голема Македонија, не ми мешај баби и жаби.
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
Извинете што не го преведов, ова е копи-пејст, али вреди да се прочита!

Komunizam kao niti Evanđelje nemaju u svojim vizijama zločine.

Zločini su prvenstveno,ljudski faktor,naopaka izvedba,devijacija.


Problem s kojim se kršćanstvo nosi već 200 godina,dok komunizam puno manje,a napada se utvaru komunizma.

Moderno se je pozivati na zadrtu "Crnu knjigu komunizma",ali ni u ludilu da netko spomene "Crnu knjigu:fašizma,nacizma,militarizma,imperijalizma,kapitalizma
...

Kao da se u ratovima na području bivše Jugoslavije,a posebno u BiH,umiralo zbog komunizma,a ne:primitivizma,šovinizma,nacionalizma i neofašizma koji nije ništa ostavio iza sebe već samo:mržnju,umiranje,nezaposlenost,besperpektivnost...

A komunizam je BiH ostavio:mirnu,tolerantnu,suživotnu,bratsku...

A zatrovale su je i zakrvavile plemenske mržnje i nacionalističko ludilo,a generacije će to sve plaćati još jao dugo,bojim se.

И еден линк до една многу убава песна. Инџој. http://www.slobodnajugoslavija.com/sound/uz%20marsala%20tita.mp3
И химната http://www.slobodnajugoslavija.com/sound/nob-a/Yugohimna.mp3
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Steve Vai напиша:
Одиме пак од почеток јен, два три? Ок!
1. Толку буквалист си, шо не можеш да ме разбереш шо сакам да кажам? Така ги разбираш работите? Усрана технологија е сега, во 2006, после 40 години откако ги направија, кога се градеа беа фабрики!
2. Да, постои, помошта пристигаше од сите пријателски држави на СФРЈ. А тоа како е изграден, е олицетворение на нашиот менталитет, ние така си го изградивме.
3. Не ја оспорувам припадноста на Егејскиот дел како македонски. Шо мислиш, нејќам да ја видам Македонија цела? За твоја информација, баба ми е протерана од Лерин, и не само се чукајте во градите дека Егејот ви припаѓа само вам.

Сепак, темата е за Јосип Броз, а не за Голема Македонија, не ми мешај баби и жаби.
Да бе да, глеам Gorenje, Saponija Osijek, Kolinska, Nevena, и еден куп други фабрики дека се заостанати како нашите. Не за сега туку и од порано ти кажувам кои се гурани „naprej”!!!

Ги видовме сите тие пријатели на СФРЈ кога дојде густо.....(во однос на СФРЈ, а не на Скопје).

ВАМ??? ВАМ???? Ја јес да според потеклото глеам дека си егеец ама на кого друг му припаѓа егејскиот дел ако не на НАМ (Македонците)????
Не ти мешам ја „тебе” ништо туку ги поврзувам работите кои ги направи ЈБТ!!
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
TpH_Bo_OkO напиша:
Да бе да, глеам gorenje, saponija osijek, Kolinska, Nevena, и еден куп други фабрики дека се заостанати како нашите, Не за сега туку и од порано ти кажувам кои се гурани „naprej”!!!!!!!!!!!!!!!!
Ова за фабриките, и горње и сапонија и другите, знаеја луѓето како да ги работат, а не по распадот да ги пљачкосаат и да ги бутнат во стечај за да ги купат за џабе народните фабрики.

TpH_Bo_OkO напиша:
Ги видовме сите тие пријатели на СФРЈ кога дојде густо.....(во однос на СФРЈ а не на Скопје)
Ги видовме сите непријатели кога дојде густо (во однос на СФРЈ а не на Скопје)

TpH_Bo_OkO напиша:
ВАМ?????? ВАМ?????????? Ја јесда според потеклото глеам дека си егеец ама на кого друг му припаѓа егејскиот дел ако не на НАМ (Македонците)???????? Не ти мешам ја „тебе” ништо туку ги поврзувам работите кои ги направи ЈБТ!!


Да нам, пошто на моменти се понашаш ко цел Егеј твој да е.
А што се однесува на работите што ги направил ЈБТ, несомнено дека се големи.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Па сигурно не е на баба ти.......како и да е, се забегавме малце, Тито си е Тито и ќе си остане така само колку да знаете во сите 6 држави различно се доживува Тито и неговите одбрани дела :)
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
TpH_Bo_OkO напиша:
Па сигурно не е на баба ти
Да нејзин е, да не се вреџаме... сигурно е повеќе нејзин отколку твој!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Друже I'm going to be the bigger man and walk away!
Ај жити све, да не почнеме пошто ќе почнат да не бришат а нема да кидне ни бан:coffee:
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
TpH_Bo_OkO напиша:
Друже I'm going to be the bigger man and walk away!
Не ласкај си толку, хехе:icon_lol:



А бтњ, си прајме муабет, no hard feelings! Нема причина за бан, културни администратори имаш на форумот :wink:
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
1
TpH_Bo_OkO напиша:
Тито е клучна личност во нашата историја, точно!
Зошто:
Затоа што ја сјеба максимално до крај!
Неко меџу нама није наш?????
Кој е тоа????
:)
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
Класичен напиша:
Неко меџу нама није наш?????
Кој е тоа????
:)

Класичен имаш нешто во ОКО ( ТРН да не е)??? :je::je:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom