Збор за животот во Скопје

Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Наесен ми претстои да почнам да учам во Скопје. Од Бугарија сум. Сакам да ве прашам колку пари во евра ќе ми требаат за да живеам нормално без да се лишат од ништо? Во принцип живеам скромно, ретко одам на установа. Ќе ми бидат ли доволни 300-350 евра месечно? Сакам да живеам под кирија на комуникативни место во Скопје, како што е и во близина на универзитетот. Исто така ме интересира дали ќе биде проблем да киријата мал стан со куче, бидејќи во Бугарија повеќето хазјај не прифаќаат луѓе со кучиња или ги тераат да платат повисока кирија. Заинтересиран ме исто која е најевтина синџир супермаркети и за брза храна. И исто така дали ќе можам да најдам пристојни и интелигентни пријатели предвид тоа дека сум Бугарин? Кои се условите за да имам личен лекар во Македонија и во кој компанијата е најдобро да склучам здравствено осигурување?
Засега тоа се моите прашања. Благодарам.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако сакаш стиснато и скромно да живееш ќе ти стигнат, но ако сакаш опуштено да живееш, спремај си повеќе пари:)
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Ако сакаш стиснато и скромно да живееш ќе ти стигнат, но ако сакаш опуштено да живееш, спремај си повеќе пари:)
Oво парите кои моите родители могат да ми осигураат. И нема да могам да живеам со повече. Дотук добре. Ако можеш да ми одговориш и на другите зборови, много ке сум ти благодарен. :)
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Наесен ми претстои да почнам да учам во Скопје. Од Бугарија сум. Сакам да ве прашам колку пари во евра ќе ми требаат за да живеам нормално без да се лишат од ништо? Во принцип живеам скромно, ретко одам на установа. Ќе ми бидат ли доволни 300-350 евра месечно? Сакам да живеам под кирија на комуникативни место во Скопје, како што е и во близина на универзитетот. Исто така ме интересира дали ќе биде проблем да киријата мал стан со куче, бидејќи во Бугарија повеќето хазјај не прифаќаат луѓе со кучиња или ги тераат да платат повисока кирија. Заинтересиран ме исто која е најевтина синџир супермаркети и за брза храна. И исто така дали ќе можам да најдам пристојни и интелигентни пријатели предвид тоа дека сум Бугарин? Кои се условите за да имам личен лекар во Македонија и во кој компанијата е најдобро да склучам здравствено осигурување?
Засега тоа се моите прашања. Благодарам.
Много ќе се замараат ако си од Бугарија или Бугарин :pos: ( ако беше така, читајќи те ). Додека одев на предавања немав проблеми со Албанци, Турци, и наши браќа со муслиманска вероисповед.

За друго незнам. Нека ти одговорат поупатените во овој случај.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Наесен ми претстои да почнам да учам во Скопје. Од Бугарија сум. Сакам да ве прашам колку пари во евра ќе ми требаат за да живеам нормално без да се лишат од ништо? Во принцип живеам скромно, ретко одам на установа. Ќе ми бидат ли доволни 300-350 евра месечно? Сакам да живеам под кирија на комуникативни место во Скопје, како што е и во близина на универзитетот. Исто така ме интересира дали ќе биде проблем да киријата мал стан со куче, бидејќи во Бугарија повеќето хазјај не прифаќаат луѓе со кучиња или ги тераат да платат повисока кирија. Заинтересиран ме исто која е најевтина синџир супермаркети и за брза храна. И исто така дали ќе можам да најдам пристојни и интелигентни пријатели предвид тоа дека сум Бугарин? Кои се условите за да имам личен лекар во Македонија и во кој компанијата е најдобро да склучам здравствено осигурување?
Засега тоа се моите прашања. Благодарам.
Ако планираш да живееш сам и да не ја делиш киријата со други цимери, малку ќе ти бидат 350 евра за живот во Скопје... Најдобро ти е да почнеш со нешто повеќе, па да се потрудиш да најдеш некој со кого би живеел и би ја делел киријата.
За кучето - зависи од газдата. Но, најверојатно ќе имаш проблем со огледа на тоа што никој не сака интериерот да му биде изеден.
Супермаркети: Кам Маркет, Стокомак...
Дали ќе најдеш пристојни и интелегенти пријатели зависи од тебе и од твоето опкружување. Не се прашува тоа на форум... Тоа што си Бугар нема никаква врска, воопшто не сме непријателски настроени кој нашите соседи. Обично, нашите соседи се тие што ги прават проблемите... :) Да, за разлика од Грција и Бугарија, бројот на расисти/нацисти во Македонија е далеку помал. Совет: Не започнувај со глупите македонско-бугарски муабети. Тоа што било во историјата остави го зад себе и животот ќе ти биде попријатен. За здравствено осигурување, појма немам.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Много ќе се замараат ако си од Бугарија или Бугарин :pos: ( ако беше така, читајќи те ). Додека одев на предавања немав проблеми со Албанци, Турци, и наши браќа со муслиманска вероисповед.

За друго незнам. Нека ти одговорат поупатените во овој случај.
Забавно е, ама наистина ми е притеснено заради това и проблемите, които могат да ми навлекат тези политически глупости. Ке бидам напално сам во Македониjа. Имам еден пријател од штип, којто заврши во Софија, ама тој сега живее во Австрија.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
И исто така дали ќе можам да најдам пристојни и интелигентни пријатели предвид тоа дека сум Бугарин?
Никој не се замара од тука дали си од Бугарија, верувај . Кај мене на факс покрај Албанци има и неколку Грци што студираат, никој не ги малтретира, тепа или дискриминира на основа на нивното етничко потекло . Све океј ќе ти биде тука како и во секоја друга држава се додека луѓето апла во лице не ги навредиш како со претходната тема. Како што ти ќе се навредиш ако дојдам во твојата држава, во твојот град, во твојот универзитет и да ти кажам дека не си Бугарин, исто и ние ќе се навредиме ако ти го направиш тоа тука .
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Ако планираш да живееш сам и да не ја делиш киријата со други цимери, малку ќе ти бидат 350 евра за живот во Скопје... Најдобро ти е да почнеш со нешто повеќе, па да се потрудиш да најдеш некој со кого би живеел и би ја делел киријата.
За кучето - зависи од газдата. Но, најверојатно ќе имаш проблем со огледа на тоа што никој не сака интериерот да му биде изеден.
Супермаркети: Кам Маркет, Стокомак...
Дали ќе најдеш пристојни и интелегенти пријатели зависи од тебе и од твоето опкружување. Не се прашува тоа на форум... Тоа што си Бугар нема никаква врска, воопшто не сме пријателски настроени кој нашите соседи. Обично, нашите соседи се тие што ги прават проблемите... :) Совет: Не започнувај со глупите македонско-бугарски муабети. Тоа што било во историјата остави го зад себе и животот ќе ти биде попријатен. За здравствено осигурување, појма немам.
Благодарам! :)
--- надополнето: 14 февруари 2014 во 19:59 ---
Никој не се замара од тука дали си од Бугарија, верувај . Кај мене на факс покрај Албанци има и неколку Грци што студираат, никој не ги малтретира, тепа или дискриминира на основа на нивното етничко потекло . Све океј ќе ти биде тука како и во секоја друга држава се додека луѓето апла во лице не ги навредиш како со претходната тема. Како што ти ќе се навредиш ако дојдам во твојата држава, во твојот град, во твојот универзитет и да ти кажам дека не си Бугарин, исто и ние ќе се навредиме ако ти го направиш тоа тука .
Благодарам.
 
Последно уредено од модератор:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
воопшто не сме пријателски настроени кој нашите соседи.
Со ова не се слагам, поприлично сме пријателски настороени кон повеќето странци, вклучително и соседите.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Со ова не се слагам, поприлично сме пријателски настороени кон повеќето странци, вклучително и соседите.
Грешка во пишување... Сакав да пишам: „Воопшто не сме НЕпријателски настроени кон нашите соседи“.

Сега ќе се коригирам :)
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Трјабва да знаете, че наистина и ние б'лгарите, като изклјучим нај-невежата част от нас и нјакои полуграмотни политичари, сме пријателски настроени к'м македонците. Скоро ке одам на концерт на Слаткаристика во Софија и повекето от билетите веке се продадени. :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пари ти требаат исто како да студираш у Бугарија имаме ист стандард. За кучето ќе си доплатиш ако воопшто најдеш некој да ти го прибере. И блиску до факултетот смести се на Бит Пазар или Чаир таму е најубаво за студенти.

Ние бугари не јадеме што си се исплашил толку бе бугарче.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Мислам дека ќе му стигнат парите,па нашите студенти што се од други градови седат тука и со помалце.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
300-350еур настрана од киријата или ?

300-350еур за трошење е супер :D Вака ако треба и кирија да плаќаш + храна/сметки дрн дрн, ќе ти биде мачно.

Мое мислење.
--- надополнето: 14 февруари 2014 во 20:11 ---
Мислам дека ќе му стигнат парите,па нашите студенти што се од други градови седат тука и со помалце.

Седат, со 3 +цимери/цимерки и делат се и свашта и пак одвај преживуваат.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom