За професорите

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
На помладите, обично им одговара да се има полабав професор, во смисла да не дава домашни, да можеш да добиеш висока оцена со кажување 5 реченици, но колку е тоа добро за ученикот кој понатаму треба да го продолжува своето образование и кој е навикнат да не учи ништо? Се разбира дека е тоа огромна штета за ученикот и како што поминува време се појасно ми е дека треба професорите да бидат построги, да имаат авторитет, да знаат како да ги заинтересираат учениците за предметот. Не да бидат тирани и децата да се плашат од нив, но сепак да се знае односот професор - ученик. Одговорно тврдам дека повеќе се учи кај построг професор.

Инаку за делбите. Ги имало и секогаш ќе ги има. Интересно е што сум приметила неколку случаи каде оние најнемирните ученици, оние кои не ги извршуваат своите обврски биле миленици на професорите.
Од каде доаѓа тоа не знам. Не е ни тоа толку битно. Побитно е да се мотивираат учениците да учат, бидејќи со такво млитаво однесување се случува и да го замразат предметот.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.018
Поени од реакции
605
Кај професорите ме нервира тоа што секој смета дека неговиот предмет е најважен..:podnavodnici
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.463
Нејвеќе ги сакав и полесно проаѓав со постарите професори,помалдите сите што ми доаѓаа беа тазе од факс избацени и имаа некои проегресивни идеи давеа со многу материјал остааваа на полагање само за да со докажат некоја своја поента,одбиваат да сватат дека образованието се проаѓа со се друго самоне со знаење и дека има многу комбинации и пресврти на советет на крај на година.Нејкеа да сфатат дека врските се тие што ке им купат мир со канцеларија а некое поклонче
Со постарите ми беше порелаксирано некако нив им беше преку кур секоја година едно исто им е не оставаа никого на полагање за да не се замараат на вруќина и да кинат живци со незрели пубертетлии..
Иначе сум бил и сведок на дискриминација, во основно имвме еден наставник абе недај боже да не си православен Македонец кај него имав во одделение еден Бошњак и еден Торбеш маста им ја извади се скапаа од учење највеќе што видоа беше 3 на овие им беш мука ама тоа е не му можеа ништо
 
V

Viktoranius

Гостин
Уф оддамна барам ваква тема и сега ја најдов па ке се издушам овде! !
Професори ??? Па какво срање е бе тоа ?
Абе професорите што ми предават на мене незнам зошто ама имам впечаток дека сите се против мене...Абе мамицу ви арчим што сум ви направил лошо бре?
На пример кога имам потреба да се ослободам од некој час на мене не ме пуштат, а некој друг за ништо нешто го ослободуват кажи речи секој час. Е вакви постапки ме нервират и тоа многу.
Оваа што ми е класна (маминцето нејно арчено) ме има ставено толку многу на пик што секој потег ми е неоправдан во дневник. Еднаш ја пуштив во 300 пи*ки мај**ни и ме носеше кај директорката и пред исклучување бев едвај се спасив.
Ај да не пишам за сите оти се нервирам.
Само ке го кажам ова...Професорите од средното училиште Димитар Влахов од Струмица се големо СРАЊЕ ! ! ! ! !
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Зависи од личноста ама секогаш постарите повке попуштаат, младите се плашат демек инспекција...
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
Зависи од личноста ама секогаш постарите повке попуштаат, младите се плашат демек инспекција...
дека таа инспекција бе оште ли тка лажат да им емм... веке 4 година инспекција доага а на крајот сите минат мн добри и одлични....и сите имат врски тоа е факт
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Секогаш имало вакви професори и секогаш ќе има, сум била сведок на такви поделби, е сега некогаш јас сум била таа добрата, миленичката, а некогаш таа лошата и јас многу ја сакав таа средина.:helou: Ама тоа е, такви се луѓето па и кога се професори, некако не ги загрижува нивната професија и дека на некои ученици не им е придадено доволно значење, а треба.:helou:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ехеее не да има такви напатени суштества , бтв сведок сум на најголема дискриминација и судење според социјалната поставеност на ученикот а најмногу според неговиот изглед и тоа дали имал пирсови или бил ќелјав или не бил достојно облечен за на час или некој слични ствари и за тоа многу скапо плаќаат со тоа што или ги измачуваат со испрашувањата или им ставаат пониски оценки од оние што ги заслужиле ... :toe: :uvo:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Многу ме нервира кога не се потсетуваат дека и тие биле некогаш деца,
дека ние сме по 7 часа затворени,и како најважно:
НЕ Е САМО НИВНИОТ ПРЕДМЕТ ЗА УЧЕЊЕ!
Толку.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
hahaha.Imase eden takov profesor koj sto nikogsa ne predavase na cas, nikogas ne skorivase i nikogas ne pravevme testovi.Ednostavno koga ke dojdese vreme za ocenka toj ne ocenuvase po toa kako mu izgledame.Na pr me skoriva mene i mi veli TI mi izgledas za 4.hhhhh ko sum zel da se smeam da se cepam od smeejne.Inace nastavnikov bese po muzicko. A imase edno devojce ne se oblekuvase bas naj naj,(nemojte da me svatite pogreshno jas ne gi delam lugeto po oblekata i parite) i ja proziva i ja gleda od glava do peti i i veli ti si za 3 ka. A devojcevo bese otepana bubalica.site dr predmeti i bea 5ki.Ama toa e so da se praj ima nezdravi luge po planetava i mora da gi trpime.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom