За професорите

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ајде дискусија околу односот на професорите со учениците.
Дали сте биле сведок на делење на учениците од страна на професор? Пример: кон децата чии родители се доктори, директори, пратеници и слично дали се однесуваат поразлично отколку кон деца чии родители се обични работници?

Кои професори се добри според вас? Оние кои пишуваат само високи оценки, кои не даваат домашни, кои ве оставаат да мрчите цело време на час, кои не ве запишуваат кога сте отсутни? Или обратно, оние кои се строги и принципиелни?
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
FortunE напиша:
Ајде дискусија околу односот на професорите со учениците.
Дали сте биле сведок на делење на учениците од страна на професор? Пример: кон децата чии родители се доктори, директори, пратеници и слично дали се однесуваат поразлично отколку кон деца чии родители се обични работници?

Кои професори се добри според вас? Оние кои пишуваат само високи оценки, кои не даваат домашни, кои ве оставаат да мрчите цело време на час, кои не ве запишуваат кога сте отсутни? Или обратно, оние кои се строги и принципиелни?
na takvo delenje ne.ama delenje vo odnos za toa kako sum oblecena za u skolo da.ima deca koi sto nemaat i se oblakaat poskromno,a ima i deca koi sto imaaat i se oblakaat kako sto ke im tekne.mislam deka netreba ic da se zamaraat za toa kako sum oblecena,dali e toa marka ili e kupeno od zeleno pazarce za 300 den,neka povedat malce smetka za toa kolku znaeme.a ne,ja odgovaram nekoj predmet za petka,me pofaluva deka sum za petka,deka znam,deka sum ucela,na kraj me merka od glava do peti i mi vika sedi dvojka imas.a za toa koi profesori se podobri,nemozam da se odredam,zasto onie koi ti dozvoluvaat da im se kacis na glava,koi ne te zapisuvaat koga ke kidnes,ti stavaaat 5ka kako nisto,samo im odmagaat na decata,a ne im pomagaat,podobro nekoj postrog koj ke te tera da ucis,i da naucis nesto sto ke ti pritreba ponatamu vo zivotot:kajg:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
paaaaaa...

Za mene dobar nastavnik e da bide strog no da bide ist kon site u4enici...koga odev na shkolo vo moeto oddelenie imashe sin na nastavnik i sekogash mu popushtaa...e toa navistina ne e fer...isto taka sakam da pravi po nekoja smeshka na 4asot za da ni bide pointeresno i sekako da ne predava po predmet shto ne go sakam:cheeky1: :cheeky1: ami sea moze i da bide nekoja zgodna ubavi4ka
:cheeky1:...da pishuva petki na tie shto znaat...da ne bide kako nekoi nastavni4ki kako shto mi beshe biologija...taa predava biologija a edna bishka beshe pa duri i pusheshe cigari sekoja godina isti testovi...na primer nekoj bil osmo i kje si go zemevme od nego i si prepishuvavme i nikogash ne nemashe fateno...a toj po istorija pa imashe edni o4i kako na zaba a mu sluzea za da 4ita vesnik(koga raskazuvavme lekcii si 4itavme od u4ebnikot)...e takvi nastavnici i nastavni4ki ama bash i4 ne mi se dopagjaat
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Има и ѓубриња и добри професори. На пр. на еден тип мајка му работи на ренген во државна и професоркава си закажува и типот со никакво учење и огромна помош има 4.
Но, имам и професорка која секогаш ќе ти покаже ако не ти јасно и попушта на оној кој стварно заслужил а не по професијата на родителот
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Postojat dobri profesori ama ima i onakvi so glumat strogi i zapisuvaat u zabeleska za nisto, stavaat kecovi na poedinci za da go smirat celiot klas i tie me nerviraat.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Професорите не се селектираат на добри и лоши, туку на строги и попустливи. Професори кај кои немаш никакво оправдување за сторената грешка и професори кои гледаат низ прсти. А оценувањето на еден начин си го вршиме ние самите, меѓутоа има професори кои бараат повеќе научен материјал а некои помалку за повисока оценка. Како што предавал така и ќе бара. Сепак и они се луѓе како сите нас и некогаш имаат лоши денови и знаат сето тоа да го истурат врз учениците иако ни најмалку не го оправдувам тоа.
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Кои професори се добри според вас? Оние кои пишуваат само високи оценки, кои не даваат домашни, кои ве оставаат да мрчите цело време на час, кои не ве запишуваат кога сте отсутни? Или обратно, оние кои се строги и принципиелни?

Znachi, od start imame utka. Losho e postaveno prashanjeto. Ili ne znaete deka vistinski kvalitetni profesori se nekoi sosema treti? Najlesno e da bidesh strog i principielen ( pa shto i da podrazbirate pod ova vtorovo). Stavash nedovolen (1) i kraj na programata. Teshko e da bidesh silen, karakteren, obrazovan, mudar i istovremeno dobar. Dobar, a ne smotan!!!!!! I popustliv onamu kade shto treba da bidesh. I da se smeesh. I da ne glumish Baba-Roga. I da gi naterash decata da sfatat deka e cool da bidesh umen, nachitan i intelektualec, a ne ulichar i prostak.

Dlaboko se nadevam deka sum slichna na opisot shto go dadov. Sekojdnevno gi gledam ochite na moite uchenici i mislam deka me sakaat. Vsushnost, znam deka me sakaat i ubavo mi e;))
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Кој професор е добар а кој не е зависи од многу фактори.
Ако ученикот доаѓа во школо со одредена цел, со желба да учи и да работи да се надградува тогаш лош професор е оној кој става оцени реда ради и кој предава само за да го пополни часот.
Ако ученикт иде у школо и седи на часови зашто ”така барем нешто ќе слушнам и запамтам, за да не морам дома да учам” професорот опишан погоре е многу добар.
Ако некој иде у школо да се види со другарите и другарките да попуни ливче за у кладилница тогаш најдобри професри се тие кои пратат фудбал, зборат за тоа или знаат да прават мајтап на час.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Нема добри и лоши, туку има способни и неспособни, и немојте да мислите дека е до разлика во годините, демек како не можиме да се сложиме со некој професори затоа што се пред пензија "и учеле во времето на тито". Нема врска, во Таки Даскало,Битола по Историја предава Панде Н.(63), пример за педагог! Не може да има неред на часот или некој да не го следи кога предава(оценките сами по себе идат.). Мислам дека е до тоа што се труди да се вклопи во нашите генерации и кажва мајтапи, што би ги кажал секој од нас. Додека има професори кои вреѓаат се однесуват некоректно, мислат дека уште ние ученитците сме титова младина, и никако да излезат од тој бош социјалистички филм. Истоа така да не зборувам дека сите овие фосили, умираат од желба да имаат некој потчинет, и цело време се дерат како ние да сме глуви дека: ЈАС СУМ ПРОФЕСОР А ТИ УЧЕНИК, И ИМА ДА МЕ СЛУШАШ ОТИ СУМ ТИ ПРЕТПОСТАВЕН. Не дај боже да не беше законот дека не смееат да маваат, ке не отепаја од ќотек, иако и сега за повеќе од 50% не го почитуваат правилникот за работа од Министерството за Образование.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
tomsaso напиша:
Нема добри и лоши, туку има способни и неспособни, и немојте да мислите дека е до разлика во годините, демек како не можиме да се сложиме со некој професори затоа што се пред пензија "и учеле во времето на тито". Нема врска, во Таки Даскало,Битола по Историја предава Панде Н.(63), пример за педагог! Не може да има неред на часот или некој да не го следи кога предава(оценките сами по себе идат.). Мислам дека е до тоа што се труди да се вклопи во нашите генерации и кажва мајтапи, што би ги кажал секој од нас. Додека има професори кои вреѓаат се однесуват некоректно, мислат дека уште ние ученитците сме титова младина, и никако да излезат од тој бош социјалистички филм. Истоа така да не зборувам дека сите овие фосили, умираат од желба да имаат некој потчинет, и цело време се дерат како ние да сме глуви дека: ЈАС СУМ ПРОФЕСОР А ТИ УЧЕНИК, И ИМА ДА МЕ СЛУШАШ ОТИ СУМ ТИ ПРЕТПОСТАВЕН. Не дај боже да не беше законот дека не смееат да маваат, ке не отепаја од ќотек, иако и сега за повеќе од 50% не го почитуваат правилникот за работа од Министерството за Образование.
Reshi se!
Najcesto ne e do "profesorot" tuku e do covekot. Ima i stari tersene i mladi kopuci, ima i srednovecni tipovi OK ima i super obrazuvani ama dosadni.
Ali mene najinteresno od se mi e sto i ucenicive se isti kako svoite profesori. Abe ima deca da ti e merak na cas da ides ima deca abe da ne ti se vleuva na cas.:pos: :pos: :pos:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Jakov напиша:
Reshi se!
Najcesto ne e do "profesorot" tuku e do covekot. Ima i stari tersene i mladi kopuci, ima i srednovecni tipovi OK ima i super obrazuvani ama dosadni.
Ali mene najinteresno od se mi e sto i ucenicive se isti kako svoite profesori. Abe ima deca da ti e merak na cas da ides ima deca abe da ne ti se vleuva na cas.:pos: :pos: :pos:
Муабетот ми беше за оние професори кои се ем стари ем катил. А досега во средно има сменато 2 училишта и 4 класови и терсене млад професор/ка немам сретнато.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
tomsaso напиша:
Муабетот ми беше за оние професори кои се ем стари ем катил. А досега во средно има сменато 2 училишта и 4 класови и терсене млад професор/ка немам сретнато.
Si imal sreka ne si mi bil na cas.:pishtoldz :pishtoldz :pishtoldz
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ниту мене додека бев даскал.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Pa ja sum primetila delenje na ucenicite od strana na profesorite i toa duri mnogu sto duri pocnav da razmisluvam dali vo sekoe skolo e taka (najverojatno e)... mislam deka nekoi deca gi delat poradi toa sto se deca na u4iteli, profesori, direktori.... drugite gi delat zatoa sto imaat VRSKI.... tretite bidejki bile mnogu "uceni" (moze da se rece taka, a vsusnost tie se samo LG (vo prevod LIZI GZ)...).... cetvrtite deca gi delat od zalenje, bidejki smetaat deka tie deca se kutri, siromasni, "glupi"(ima takov eden slu4aj kaj nas u RjK...ali deoj4eto si e Okey ali profesorite ne sfakaat:))...
Potoa koi se dobri profesori???? Pa mislam deka dobri profesori se onie koi mozat da go sfatat ucenikot (normalno ne tie sto ne davaat domasna, ne kaj tie sto postojano vladee galamata..)... Dobr profesori se onie koi komentiraat, razgovaraat so u4enicite, pa duri i nekogas ke go pustat ucenikot koga ne e spremen (ne moze sekoj u4enik da bide spremen SEKOGAS), isto taka tie treba da bidat avtoritetni licnosti i sl.... Za ZAL:( kaj nas retki se vakvite profesori, samo mozam da ja izdvojam profesorkata Tanja po bio. (u RjK:))... Isto taka smetam deka NAJDOBRI PROFESORI se onie koi ne sfakaat NAS, u4enicite deka nekogas se ponasame Detski, ali toa i sme DECA:wink::)
 
Член од
1 март 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
e za ova ne treba mnogu da mislam,za mene najdobri profesori se tie so pisat ocenki onaka i so ne zapisvat koga ke izbegam i me pustat koga ke gi prasam. jas sum IV sredno i na uciliste mi e vazno samo da imam podobar uspeh na krajot za da mozam da vlezam na fakultet.a deka nesto so ucam vo gimnazija ke mi treba vo zivotot mnogu tesko. e sega ke mislite deka sum mangup ili slicno ama nema da bidite vo pravo zosto sega mi e vazno samo da se zapisam na fakultet. barem sum iskren:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom