Започнување на бизнис

Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Здраво. Имам оформено моја фирма, каде јас сум основач и директор.

Како можам да извадам кеш пари како правно лице/или да ги префлам на моја сметка кки физичко лице? Т.е. како можам да си ја користам заработката, а да не де наменети парите за фирмата.

Пр. Сакам да одам на одмор, и сакам да ги искористам парите заработени во фирмата
Прогласи се за работник на годината и уплати си едно одморче од парите од фирмата.
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Прогласи се за работник на годината и уплати си едно одморче од парите од фирмата.
Тоа го зедов како пример. Не е за одмор работата... Осигурена сум на помала плата, за да не плаќам на скапанава држава повеќе пари за здравствено и слично. Конкретно, за у болница ми требаат парите.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Тоа го зедов како пример. Не е за одмор работата... Осигурена сум на помала плата, за да не плаќам на скапанава држава повеќе пари за здравствено и слично. Конкретно, за у болница ми требаат парите.
Подигни ги како материјални трошоци, ако не се многу нема ни тие 10% данок да ги платиш.
Види си со сметководителот.
Ако се многу пари можеш и како позајмица, само напрај си договор.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Тоа го зедов како пример. Не е за одмор работата... Осигурена сум на помала плата, за да не плаќам на скапанава држава повеќе пари за здравствено и слично. Конкретно, за у болница ми требаат парите.
Сигурно имаш сметководител, прашај го него најдобро.
Од фирма можеш да извадиш пари:
- ако 2020 сте ја завршиле во добивка па да извадиш дивиденда. На износот кој ќе го вадиш, ќе платиш 10% персонален.
- можеш авансна дивиденда да си исплатиш, ако 2021 до сега имаш добивка.
- можеш на некое физичко лице да му платиш дека демек ти извршил услуга поврзана со дејноста на фирмата. Но на тој износ пак ќе платиш персонален данок.
- постои закон, каде вработените на секои 18 месеци да идат на лекарски преглед на сметка на фирмата (може во која било болница која фирмата ќе одбере) и тој трошок е оправдан, па нема данок на тој износ.

Подигни ги како материјални трошоци
Мораш да имаш покритие за материјални трошоци. Ретко прават контрола од УЈП на тие ставки, но ако видат дека се големи, може да ги заинтересира, а тоа не е убаво :D
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.529
Поени од реакции
5.719
Здраво. Имам оформено моја фирма, каде јас сум основач и директор.

Како можам да извадам кеш пари како правно лице/или да ги префлам на моја сметка кки физичко лице? Т.е. како можам да си ја користам заработката, а да не де наменети парите за фирмата.

Пр. Сакам да одам на одмор, и сакам да ги искористам парите заработени во фирмата
Ako ti si osnivac na firmata, slobodno mozes da si ja izvadis dobivkata. Normalno deka za toa ja rabotis firmata. I nikoj ne go interesira za sto ti se tie pari.
Ke si platis samo 11,11% personalen danok.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сигурно имаш сметководител, прашај го него најдобро.
Од фирма можеш да извадиш пари:
- ако 2020 сте ја завршиле во добивка па да извадиш дивиденда. На износот кој ќе го вадиш, ќе платиш 10% персонален.
- можеш авансна дивиденда да си исплатиш, ако 2021 до сега имаш добивка.
- можеш на некое физичко лице да му платиш дека демек ти извршил услуга поврзана со дејноста на фирмата. Но на тој износ пак ќе платиш персонален данок.
- постои закон, каде вработените на секои 18 месеци да идат на лекарски преглед на сметка на фирмата (може во која било болница која фирмата ќе одбере) и тој трошок е оправдан, па нема данок на тој износ.


Мораш да имаш покритие за материјални трошоци. Ретко прават контрола од УЈП на тие ставки, но ако видат дека се големи, може да ги заинтересира, а тоа не е убаво :D
Затоа реков ако е накај 20 000 или макс 1000 евра во годината, никој не те дира.
Автоматски споено мислење:

Сигурно имаш сметководител, прашај го него најдобро.
Од фирма можеш да извадиш пари:
- ако 2020 сте ја завршиле во добивка па да извадиш дивиденда. На износот кој ќе го вадиш, ќе платиш 10% персонален.
- можеш авансна дивиденда да си исплатиш, ако 2021 до сега имаш добивка.
- можеш на некое физичко лице да му платиш дека демек ти извршил услуга поврзана со дејноста на фирмата. Но на тој износ пак ќе платиш персонален данок.
- постои закон, каде вработените на секои 18 месеци да идат на лекарски преглед на сметка на фирмата (може во која било болница која фирмата ќе одбере) и тој трошок е оправдан, па нема данок на тој износ.


Мораш да имаш покритие за материјални трошоци. Ретко прават контрола од УЈП на тие ставки, но ако видат дека се големи, може да ги заинтересира, а тоа не е убаво :D
Затоа реков ако е накај 20 000 или макс 1000 евра во годината, никој не те дира.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.683
Поени од реакции
35.019
Здраво. Имам оформено моја фирма, каде јас сум основач и директор.

Како можам да извадам кеш пари како правно лице/или да ги префлам на моја сметка кки физичко лице? Т.е. како можам да си ја користам заработката, а да не де наменети парите за фирмата.

Пр. Сакам да одам на одмор, и сакам да ги искористам парите заработени во фирмата
Сметководителот треба да ти го каже ова, 11.11% мора да платиш речиси во секоја комбинација.
Има повеќе опции, зависи и од сумата.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Nema firma coekov. Ako imase ke znaese. Knigovoditel treba da ima I da go sovetuva a ne po forum da bara resenie.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom