Запознавање со Samsung Galaxy Gear SmartWatch

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
P1170468.JPG

Предности


- 1.63" Super Amoled екран со резолуција од 320x320 пиксели
- Мултитач екран
- Акцелерометар за активирање со едноставно движење на раката
- 2 мегапикселна камера на ремчето
- Конекција преку Bluetooth и NFC
- S-Voice комуникација
- Гласен звучник
- Доволно осетлив микрофон при разговор
- Вибрации како и мелодии за ѕвонење
- Одличен дизајн
- Квалитетна изработка од алуминиум/гума
- Мала маса на уредот
- Лесно закопчување/откопчување и зголемување/намалување на ремчето


Слабости

- Релативно слаба издржливост на батеријата
- Во погласна околина скоро невозможно е да разговарате преку Gear-от
- Конекторот за полнење се наоѓа на посебен држач
- Компатибилен е со мал број на уреди од високата класа на Samsung







Компатибилни уреди
Листата на компатибилни уреди со кој може да го поврзете Gear паметениот часовник е мала, поддржани се следните модели:
Note 2, Note 3, S3, S4, S4 Active, S5





Камера
Камерата се наоѓа на ремчето и е свртена кон надворешниот дел со цел олеснето сликање или снимање. Камерата е 2 мегапиксела со автоматски фокус и макро слика за фотографирање на поблиски предмети.
Видео клиповите се снимаат со HD видео снимка 720p.
Снимените фајлови се сочувуваат на уредот и на телефонот







Батерија
Батеријата на Gear-от е литиум-јонска со капацитет од 315mAh, во пракса издржливоста е колку онаа на смартфоните, еден ден со активно користење






Меморија
Внатрешната меморија изнесува 4GB, додека уредот поседува 512MB RAM меморија

Процесор
800MHz, што е сосема доволен за брзо и мазно работење на андроидот на уредот





Конекција

Првото конектирање со уредот, треба да го доближите докот за полнење на Gear-oт до вашиот смартфон и преку NFC конекција, ќе го препознае и ќе побара инсталација на апликација Gear Manager (околу 35mb), понатака конекцијата се одвива преку Bluetooth.





Нотификации

Нотификациите се најдобрата страна на Gear-от, имате можност да ги вклучите токму оние нотификации кои ви се потребни. Она што мене ме интересираше, има можност за нотификации од популарниот Viber, како и од било која друга апликација што ја имате инсталирано на смартфонот.





Gear Manager

Официјалната апликација од Samsung преку која се поврзуваат часовниот и телефонот. Преку истата можете да менувате часовници, изменувате нотификации ...

Screenshot_2014-07-16-21-59-45.png Screenshot_2014-07-16-21-59-58.png Screenshot_2014-07-16-22-00-07.png Screenshot_2014-07-16-22-00-37.png

Watch Styler

Официјалната апликација Screenshot_2014-07-16-22-01-18.png Screenshot_2014-07-16-22-01-25.png преку која можете да креирате сопствени теми за вашиот Gear.

Screenshot_2014-07-16-22-01-13.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.030
Поени од реакции
39.685
не би мењал обичен саат за ова кутивче у никој случај
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Пробано канта е. Чекаме iwatch
:)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Добра ствар али сега не би лупнал 200 евра за ова таман имам собрано некој денар за ноте 4 :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
САМО Apple !
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Не океј, мислам дека сфати дека сме сиромашни ние од форумов и не пиеме скапо кафе и неаме iPhone.. Сфативме дека си богат и дека имаш поише пари од нас, ај сеа најди некој форум за богаташи кај што ќе дискутирите за скапи кафиња и плави сирења...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.093
Поени од реакции
8.157
Веќе има Геар 2.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Офтопик постови не се препорачливи на темите...

Иначе, според мене, овој уред е само за една група на луѓе. Оние кои имаат премногу пари и што не знаат каде да ги потрошат. Искрено не ја сфаќам потребата од ваков уред.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Самсунг се ми се чини овој пат избрза колку да биде баш пред Епл со нешто. Но овој што е сега мото 360 ли се викаше .... многу ми се допаѓа. Би земал таков без размислување.

Сакале не сакале, кога епл ќе извади паметен часовник оечкувајте после поплава на пазарот
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Самсунг се ми се чини овој пат избрза колку да биде баш пред Епл со нешто. Но овој што е сега мото 360 ли се викаше .... многу ми се допаѓа. Би земал таков без размислување.

Сакале не сакале, кога епл ќе извади паметен часовник оечкувајте после поплава на пазарот
Ако бе да не излезе после ејпл ги измислиле паметните часовници :) ...
Секој понов модел е се поусовршен и со повеќе функции ...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ако бе да не излезе после ејпл ги измислиле паметните часовници :) ...
Секој понов модел е се поусовршен и со повеќе функции ...
2-ката не сум го видел, со овој модел сум се заиграл 2-3 часа. Во принцип убава работа, доста корисна. Сепак, огромна глупост што не го оставаат да се користи на сите телефони. Ми се допаѓа часовникот но имам пример хтц..... глупости, ама ај ќе го сменат и тоа :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
2-ката не сум го видел, со овој модел сум се заиграл 2-3 часа. Во принцип убава работа, доста корисна. Сепак, огромна глупост што не го оставаат да се користи на сите телефони. Ми се допаѓа часовникот но имам пример хтц..... глупости, ама ај ќе го сменат и тоа :)
Нема потреба да се користи на сите телефони доволно е само на галакси сериите да е компитабилен

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Тоа што не го знаев за геарот ... е дека поседува iP55 Certificate, односно дека е отпорен на вода и прашина во помали количини т.е. iP55 првата и втората бројка означуваат

5 – Protected against dust, limited ingress (no harmful deposit)

5 – Protected against low pressure jets of water from all directions – limited ingress permitted

На јутуб има видеа, ама јас не си играм :)



Исто така за ентузијастите што сакаат да "ѕирнат" како изгледа внатре има теардаун видео и за тоа :)

 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.093
Поени од реакции
8.157
Го најдов за ефтини пари геар 2 презадоволен сум интересна играчка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom