Заповеди (и закони) божји, дали ги почитувате?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти си должен да објасниш како христијанин
Не ми ја префрлај топката мене, оти кога имам нешто да напишам, тоа и го чинам. Види малку погоре, во мојот последен пост.

Ти велиш, цитирам:

„...Ми го зема постот,фала :)
@mountain читај за да не пишуваш без знаење за својата религија....„

па дај тогаш објасни ги Законот и пророците...
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Не ми ја префрлај топката мене, оти кога имам нешто да напишам, тоа и го чинам. Види малку погоре, во мојот последен пост.

Ти велиш, цитирам:

„...Ми го зема постот,фала :)
@mountain читај за да не пишуваш без знаење за својата религија....„

па дај тогаш објасни ги Законот и пророците...
Еве на пр. Стариот завет на Мојсеј.
Од кого е пратен Мојсеј? или Авраам? или Давид?
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
A kade e toa praten Mojsej? Na Zemjava li?

Сигурно на Месечината не бил. Писац је хтио речи, кој ги испратил погоре спомнатите на Земјата како Божји Пратеници?
--- надополнето: 26 септември 2013 во 13:58 ---
Уствари смее, ама со нозете напред.
Мислиш, назад.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Ако не се лажам сите три монотеистички религи го сметаат Аврам за татко.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ако не се лажам сите три монотеистички религи го сметаат Аврам за татко.
Да,ама ете некои од монотеистичкиве религии сметаат дека тој дошол со неморални закони.
--- надополнето: 26 септември 2013 во 14:00 ---
За татко на што?
Ваљда за татко на монотеизмот.
Они ги милуваат тие термини татко,син и слично :)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
На Исак , на Исмаил.
Почнал родословот од нив.
Сега кој коако толкува натаму не навлегувам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Моралот влијае на духовноста исто онолку колку што летната гардероба е причина за жешкото време а зимската причина за ладното.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Сигурно на Месечината не бил. Писац је хтио речи, кој ги испратил погоре спомнатите на Земјата како Божји Пратеници?
--- надополнето: 26 септември 2013 во 13:58 ---


Мислиш, назад.
More znam sto sakal da kaze poetot.

Prasanjeto e vo nasoka da uvidite deka, kako sto si ti dojden na zemjava, taka i Mojsej.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од кого е пратен Мојсеј? или Авраам? или Давид?
Мојсеј, Авраам и било кој старозаветен патријарх или пророк, не се пратени, туку се пред се‘ одбрани од Бога, ради нивниот Богоугоден начин на живеење, преку кој (начин) наведените ликови се удостоиле да бодат од Бога одбрани и пратени кај Израилот, да го опоменуваат (Ирзаилот) или да пророкуваат за судбината од Израилот.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
More znam sto sakal da kaze poetot.

Prasanjeto e vo nasoka da uvidite deka, kako sto si ti dojden na zemjava, taka i Mojsej.
Па никој тоа не го порекнува.
Ова Пратен,бидејќи во исламот нема пророци туку пратеници,во прашање е само различна терминологија,ете Мики подоле објасни.
Еве нека биде Одбран од Бога.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Мојсеј, Авраам и било кој старозаветен патријарх или пророк, не се пратени, туку се пред се‘ одбрани од Бога, ради нивниот Богоугоден начин на живеење, преку кој (начин) наведените ликови се удостоиле да бодат од Бога одбрани и пратени кај Израилот, да го опоменуваат (Ирзаилот) или да пророкуваат за судбината од Израилот.

Има ли Исус удел во нивното одбирање и испраќање?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Мојсеј, Авраам и било кој старозаветен патријарх или пророк, не се пратени, туку се пред се‘ одбрани од Бога, ради нивниот Богоугоден начин на живеење, преку кој (начин) наведените ликови се удостоиле да бодат од Бога одбрани и пратени кај Израилот, да го опоменуваат (Ирзаилот) или да пророкуваат за судбината од Израилот.
Веќе реков дека е во прашање различна терминологија.
Мене јасно ми е дека се одбрани од Бога,туку не ми го избегнувај прашањето и искоментирај го твојот пријател моунтаин кој рече дека биле пратени со Неморални закони.

значи оваа реченица ме интересира:
Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.
 
S

Sagan

Гостин
Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.
... кои се тие неморални закони на претхнодните пророци.
И дали спрема христијанските учења,пред Исус доаѓањето на Исус..дали Бог на луѓето им праќал пророци со неморални закони??
За еден верник, ставот на mountain е контрадикторен.
Ама ако земеме да го читаме стариот завет („Законот“, не како што некој сакаше да го изврти тврдењето дека се работело за десетте божји заповеди), каде Мојсеј (Моше) лично наредува егзекуции врз мажи, жени и деца, како и еден куп други директни наредби за убивања на непослушните синови и ќерки, право на убивање на робот од страна на господарот, убивање на хомосексуалци и сл. „божји“ работи, се сфаќа дека стариот завет е чиста човечка творба која нема ништо заедничко со господ. Затоа, да, стариот завет е неморален човечки створ чии етички вредности одговарале само за периодот во кој се пишувани. И ништа више.

Исто како што и куранот содржи еден куп неморални заповеди, оти е човечка творевина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom