Закон за обложување на спортски натпревари преку интернет

Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
во банка ништо не те прашуваат... ти си нивни коминтент и нив не им е гајле од кај дошле парите, тие веќе кркнале провизија за трансакцијата... а и немора никад ни да отидеш во банка. ако ти ги легнат на сметка, со картичка од банкомат ќе ги извадиш... туку што правиме кога утре или задутре на врата ќе ти куцне некој даночник или недаљј боже со покана за на суд да оправдаш од кај ти се парите... мада за ПРИЛИВ НА СРЕДСТВА не верувам дека некој од државава ќе ти пише казна освен ако не си платил данок...

некој погоре спомна дека редовни примал средства од странство од кладење, а парите ги примал како хонорари за консултации.... е па друже, кажи му на другарти дека треба да уплаќа по 10% данок на сумите што ги прима... ако ќарил 500 евра, одма 50 евра данок да си плати... инаку за некое извесно време ќе му стигне писмо на домашна адреса со кривична тужба за затајување на данок... сериозни се прблемите околу овие прашања а богами и сериозно големи и строги се казните... за затајување на данок во целата казна ОБАВЕЗНО има и затворска... а колку ќе биде паричната тоа е друг муабет... мада и затворската иде во условна ама нема зезање со тоа...

--- надополнето ---



во банка ништо не те прашуваат... ти си нивни коминтент и нив не им е гајле од кај дошле парите, тие веќе кркнале провизија за трансакцијата... а и немора никад ни да отидеш во банка. ако ти ги легнат на сметка, со картичка од банкомат ќе ги извадиш... туку што правиме кога утре или задутре на врата ќе ти куцне некој даночник или недаљј боже со покана за на суд да оправдаш од кај ти се парите... мада за ПРИЛИВ НА СРЕДСТВА не верувам дека некој од државава ќе ти пише казна освен ако не си платил данок...

некој погоре спомна дека редовни примал средства од странство од кладење, а парите ги примал како хонорари за консултации.... е па друже, кажи му на другарти дека треба да уплаќа по 10% данок на сумите што ги прима... ако ќарил 500 евра, одма 50 евра данок да си плати... инаку за некое извесно време ќе му стигне писмо на домашна адреса со кривична тужба за затајување на данок... сериозни се прблемите околу овие прашања а богами и сериозно големи и строги се казните... за затајување на данок во целата казна ОБАВЕЗНО има и затворска... а колку ќе биде паричната тоа е друг муабет... мада и затворската иде во условна ама нема зезање со тоа...
За секој прилив од странско ПРАВНО лице примачот (македонски државјанин) е должен да потпише изјава (во која наведува од која причина му стигнуваат парите). Доколку таква изјава не потпише по протек на одреден временски период банката е должна да му ја блокира сметката (вклучувајќи ги тука и стасаните пари, но и сите други кои претходно биле на таа сметка).
Точно е дека примачот е должен да плати данок на добивка 10%, но не мора тоа да го стори веднаш, туку може и со годишната даночна пријава која се поднесува до 15-ти Март во тековната, а за претходната година.
За се друго си во право.
--- надополнето: 18 јануари 2013 во 23:01 ---
Брат, имам работено во кладилница, никоја кладилница не плаќа данок како што треба, а не сум слушнал дека на некого му дошло даночник за трансакција на пари... втф?
Мислам дали се разбираш што зборуваш? Значи по твојата логика, ако сестра ми од Франција ми праќа 500 евра на сметка, јас треба да платам 50 евра данок на државата? Не е така братче, плус има дискреција на парите, не мо=е секој дудук, па макар и даночник да ти влегува во сметката во банката и да ти зима пари... само плаќаш трансакција. За ова сто посто сум сигурен, инаку по твојата логика пола Западна Македонија ќе го полнеше буџетот со трансакции од Германии, Швајцарии и слични држави.
Не може секој дудук, да, но УЈП не е дудук и секако дека не само што може туку тоа и го прават, бидејќи им е законска обврска тоа да го сторат. Ако постоеше таква дискреција за која што ти зборуваш никогаш никој не ќе беше обвинет, а не пак осуден за даночно затајување.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
28
Поени од реакции
0
Daj kazete kako mozi da se oblozuvam
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 13:40 ---
Dali moze preku VISA karticka
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Јас имам акаунт и се обложувам на bet365.com со Виса картичка на Уни банка. Досега фала богу и немам вадено пари од странава, немам земено некоја голема сума, тие таму пари си ги ставив за играње и таму ми стојат. Ако се случи да посакам да извадам може да се префрлат на moneybookers.com па од таму да си ги пратам на сметка, така мислам дека не знаат овде нашиве од кај ми се парите. А ако не знаат имаш 12098123 опции за лажење :)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Vo devizi kako si odbral na stranata sto se oblozvas, pa ako imas devizna transakciska avtomatski ke ti se prefrlat vo denari, a ako ne treba da otides do bilo koja ekspozitura i da gi konvertiras.
до скоро време правев withdrawal на картицата во bet365
ама сега ми дава само преку девизна сметка
до мене е ова или сеуште може да се префрлат пари на картицата
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Povlekol li nekoj pari od betstars ? Mene mi stignaa 100 dolari na smetka od komercijalna. Dali bi imal nekoi problemi so zakonot ?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Уживај сигурно нема од ујп да се замараат со такви како тебе за 100 долари
Да, ама муабетот ми е дали да ги пријавувам следната година, и дали се дава изјава за што се добиени парите
 
M

MD_

Гостин
Да, ама муабетот ми е дали да ги пријавувам следната година, и дали се дава изјава за што се добиени парите
Тоа ти викам луѓе што многу повеќе пари зимаат и тоа секој месец од интернет заработки не пријавуваат и не ги чепкаат а не пак ти да се замараш за 100е

Во секој случај поарно да ставаш/повлекуваш на сајтовите за кладење преку скрил или нетелер отколку директно.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Тоа ти викам луѓе што многу повеќе пари зимаат и тоа секој месец од интернет заработки не пријавуваат и не ги чепкаат а не пак ти да се замараш за 100е

Во секој случај поарно да ставаш/повлекуваш на сајтовите за кладење преку скрил или нетелер отколку директно.
Така. Ок значи твој совет е воопшто да бе ги пријавам, така ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom