Жорж Санд - „Малечката Фадета“

Дискусија во форумот 'Уметноста, литературата, јазикот' започната од Filmakedon, 6 декември 2008.

1. Пеам на свадби

Пеам на свадби

Член од:
    3 декември 2007
    Мислења:
    3.797
    Допаѓања:
    764
    Добро, бива ли "Малечката Фадета", да ми е за лектира во 3та година, а "Пеколот" во прва.... Оваа Влада треба да си ја чукне главата од ѕид. Инаку, книга што во комбинација со гледаниот филм, создава доживотно паметење.
    На Cataclysm му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Вокерка

Вокерка Модератор

Член од:
    29 јануари 2006
    Мислења:
    5.945
    Допаѓања:
    2.880
    Не е до „оваа влада“, книгиве се години наназад така поставени. „Пеколот“ на пример се става во прва година поради историскиот развој на литературата, се почнува од хуманизам и ренесанса па сè до модерната, така е направен концептот во образованието па затоа како претставник во прва го даваат Данте.
  3. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    44.733
    Допаѓања:
    56.561
    Во втора е пеколот. Прво полугодие, тогаш почнува хуманизамот и ренсесансата. Потоа, во второ полугодие се изучува класицизамот.:wink:
  4. Вокерка

Вокерка Модератор

Член од:
    29 јануари 2006
    Мислења:
    5.945
    Допаѓања:
    2.880
    Ние во прва ја работевме, веројатно измениле нешто сега. Почнувавме со првобитна уметност - синкретизам, еповите, старогрчка, староримска и хебрејска литература па после со литературните правци. Уште си ја чувам тетратката од средно. :)

Постовите би требало да бидат префлени овде, ептен забегавме од темата.
  5. Marimar

Marimar

Член од:
    3 април 2009
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    0
    Ми треба книга

Ве молам дали ке можете да ми ја најдете книгата "Малечката Фадета" од Џорџ Санд Ако може на Македонски јазик
    Ви благодарам
  6. Nekoj IksDe

Nekoj IksDe Челзијаш

Член од:
    17 септември 2009
    Мислења:
    495
    Допаѓања:
    9
    го имам читано романов со браќата близнаци од Близнаково многу интересна книга
  7. InfectedX

InfectedX Motherfucker

Член од:
    22 септември 2010
    Мислења:
    22
    Допаѓања:
    2
    Само што ја прочтав,книгава ми е за утре.
  8. shema77

shema77 Borriello

Член од:
    30 јули 2009
    Мислења:
    432
    Допаѓања:
    7
    Може некој да ми даде кратка содржина...?
  9. RaZ-R

RaZ-R Артилерец

Член од:
    8 ноември 2009
    Мислења:
    2.767
    Допаѓања:
    1.426
    За кога ти треба?
  10. shema77

shema77 Borriello

Член од:
    30 јули 2009
    Мислења:
    432
    Допаѓања:
    7
    Ако имаш моментално нешто добро ќе ми дојде...инаку книгава ми е за утре:)
  11. D-Imperator

D-Imperator

Член од:
    11 септември 2011
    Мислења:
    362
    Допаѓања:
    613
    Малечката Фадета e романтична приказна за спојот на класните спротивности со помош на љубовта. Ќе наидете на идеи за хуманост и идилична љубов што ќе се круниса на крајот со брак, бла, бла, бла.
    Сиромашното сираче Фадета, грдото девојче што сите ќе го нарекуваат Штурче и Опрлена Мачка на крајот ќе го најде принцот на белиот коњ, бла бла бла.:pos:

Содржина:
    "Па - започна тетка Барбо - нашата Фаншон е голема волшебница, таа нашиот Силвине го маѓепса повеќе отколку што и самата го посакуваше тоа. Кога виде дека нејзините волшепства дејствуваат толку силно, сакаше тоа да го запре или барем да го намали, но не можеше, така што нашиот Силвине, гледајќи дека премногу мисли на жената на својот брат,:pos:како чесен и сериозен човек, замина, а во тоа и Фадета го поддржа и му угодуваше.
    Ако е така - рече чичко Барбо, чешајќи се зад увото - се плашам дека никогаш нема да се ожени, бидејќи бањарката на Клавиер во свое време рече дека единствено љубовта кон некоја жена ќе го излечи од лудата љубов кон жената на братот :pos:но дека само еднаш во животот ќе сака бидејќи срцето премногу му е чувствително и страстно :pos:"

За авторот:
    Писателката Жорж Санд е родена во Париз во аристократско семејство, татко и бил аристократ и офицер во армијата на Наполеон, а мајка и била париска курва, па овој офицерот кога ја зимал за жена, мајка му, т.е. свекрвата се противела на тој брак помеѓу различни социјални класи, па писателката била воспитувана од баба и во некој француски замок и од замокот постојано гледала од прозорот како децата на сиромашните луѓе надвор си играат, а неа не ја играат.
    :pos::pos::pos:
    На femme fatale му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: