Живот во родна земја или странство?

Дали повеќе би избрале:

  • Живеење во Македонија со сигурна плата (државна или приватна сеедно) од 35.000 ден.

    Гласови: 49 41,5%
  • Живеење во странство (Германија, УСА, Шведска...) со плата од 3-4К евра

    Гласови: 74 62,7%

  • Вкупно гласачи
    118
A

Avenger99

Гостин
Двособен Стан во Фленсбург- 800 евра месечно, во тие пари платени се сите давачки: Струја, парно,комуналии, вода, интернет, телефон, телевизија, секакви срања од даноци према станот годишно..
Плата 3000 евра. 5 дена работни на терен, платено возило и телефон, 8 саати дневно. Би останал во Македонија, да.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Без разлика, колкава плата и да земам, останувам во Македонија. Можеби би отишол во странство на печалба во рок од година - две, но повторно би се вратил тука во Македонија, од проста причина што тука ми е се.................., семејството, татковината и еден куп спомени. Точно е дека парите ќе ти помогнат да го живееш полесно животот, но не е се во нив............., парите неможат да направат да се чувствуваш исполнето и среќно.

:)
Па да ! Треба да мењаш форум :D , а онака добро се имаш разбашкарено на Кајгана !
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Komu mu e ubavo tamu neka sedit, za da vidit kade e poubavo morat da probat i vo druga zemja.
Pred 25 godini se iseliv od Makedonija na vozdras od 30 godini, zgreschiv deka ne zaminav na 20 god.
Edna skica vo opschtina da istajsch masta ke ti ja istaet da ne pischam za drugi raboti doktor,lekarstva i t.n.
Sinot plati 300EUR kazna za pogreschno parkirajne. Dodeka Drzavata e vodet idioti nikogasch nemat
nesctoto da se smenit na podobro. Vo Germanija kazna za pogrescno parkirajne e od 5 do 15 EUR.
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Син ти те лаже пошто нема казна 300 еур за паркирање, највисоката е 200 еур или 100 Еур ако ја платиш во рок од 7 дена само ако си паркиран на пешачки или автобуска станица што и е оправдано. Кажи колку е истиот прекршок кај што живееш?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.601
Син ти те лаже пошто нема казна 300 еур за паркирање, највисоката е 200 еур или 100 Еур ако ја платиш во рок од 7 дена само ако си паркиран на пешачки или автобуска станица што и е оправдано. Кажи колку е истиот прекршок кај што живееш?
Да. Добро би било да каже колкава е казната таму, али и платата.Па да споредиме со тукашната плата и казна.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
Ne cini u stranstvo,ne se lazete da odete.eve deneska mi stigna cestitka 'being in a bus lane' 130 funti,ja platav upola 65 funti.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Син ти те лаже пошто нема казна 300 еур за паркирање, највисоката е 200 еур или 100 Еур ако ја платиш во рок од 7 дена само ако си паркиран на пешачки или автобуска станица што и е оправдано. Кажи колку е истиот прекршок кај што живееш?
Kako prvo sinot nikojpat ne lazit, kaznata bila deka tamu nesmeelo da parkiret nekoj neznam od koja partija bile. Mene lichno dzandar mi se isponascha ko majmun deka sum pokazal Germanska vozachka dozvola, ili sega i mene ke mi rechisch deka lazam. No temava e sosema druga pogore veke napischav. Sekoj so srekata svoja[DOUBLEPOST=1460230244][/DOUBLEPOST]
Да. Добро би било да каже колкава е казната таму, али и платата.Па да споредиме со тукашната плата и казна.
Sinot veke dve godini e ovde plata imat 3800, ako ode platit 500 barem neschto ke mu ostanit.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.601
Kako prvo sinot nikojpat ne lazit, kaznata bila deka tamu nesmeelo da parkiret nekoj neznam od koja partija bile. Mene lichno dzandar mi se isponascha ko majmun deka sum pokazal Germanska vozachka dozvola, ili sega i mene ke mi rechisch deka lazam. No temava e sosema druga pogore veke napischav. Sekoj so srekata svoja
Види вака, овде седет катадневно љуѓе од партија кои морат да кажвет дека овде е убо, многу убо. Тие му се нафрлат одма на некој ко тебе шо не зборви дека е овде најубо водена држава у свет, шо има некоја мака истрпено и слично. То им е работа, да ловат вакви шо се жалат, ко тебе.
То е. А сеа ќе видиш и други ќе дојдат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Заклучок - ако примарна цел ти се парите и живеење во подобро среден систем и спремен си да работиш а те боли таквото за дружби, роднини, Македонија и дали децата ќе ти зборат германски или норвешки тогаш подобро е да се иселиш од Македонија. Ништо страшно, секој со своите желби и идеи.
Дружба има секаде, тоа си е индивидуално. Во речиси секој поголем град веќе има значително големи мак заедници така да ако сакаш можеш дури и само со македонци да се дружиш, не дека е тешко или другите ќе те одбегнуваат. Роднини како тргнало едвај чекаат некој да тргне па да ги повлече и нив. Јазик ко што си научил ти други јазици така и децата ќе научат, на крај крајева ќе идат често на одмор во македонија... Реално фалат некој ситници ама тоа се, ситници. Не вреди дури ни да се става на вага тоа што демек се губи (а и не се губи, ако сакаш денес бар може релативно често да се иде до МКД и да се одржува контакт) со се што можеш да добиеш...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ne cini u stranstvo,ne se lazete da odete.eve deneska mi stigna cestitka 'being in a bus lane' 130 funti,ja platav upola 65 funti.
Како ти се згрешило ова?
Знаеш дека овде се строги за такви работи, посебно bus lane или недајбоже да застанеш на double red.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
Како ти се згрешило ова?
Знаеш дека овде се строги за такви работи, посебно bus lane или недајбоже да застанеш на double red.
Da ti kazam pravo i ja ne znam kako.obicno stalno pazam na avtobuskite lenti i na znacite od kolku do kolku se,mada povekjeto i gi znam od koe do koe vreme moze da se koristat.najverojatno si iam misleno deka e nedela :)))
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Види вака, овде седет катадневно љуѓе од партија кои морат да кажвет дека овде е убо, многу убо. Тие му се нафрлат одма на некој ко тебе шо не зборви дека е овде најубо водена држава у свет, шо има некоја мака истрпено и слично. То им е работа, да ловат вакви шо се жалат, ко тебе.
То е. А сеа ќе видиш и други ќе дојдат.
Jas vo nikoj sluchaj ne sakam da se zalam, samo kazav dva tri primeri od miljon. Mozet tie da lovet schto saket. Nekoj koga izlegol od zatvor mu rekol na chuvarot deka izdrzal i sega si odit a chuvarot ostanal vechno tamu da chuvat[DOUBLEPOST=1460232168][/DOUBLEPOST]
Види вака, овде седет катадневно љуѓе од партија кои морат да кажвет дека овде е убо, многу убо. Тие му се нафрлат одма на некој ко тебе шо не зборви дека е овде најубо водена држава у свет, шо има некоја мака истрпено и слично. То им е работа, да ловат вакви шо се жалат, ко тебе.
То е. А сеа ќе видиш и други ќе дојдат.
Jas vo nikoj sluchaj ne sakam da se zalam, samo kazav dva tri primeri od miljon. Mozet tie da lovet schto saket. Nekoj koga izlegol od zatvor mu rekol na chuvarot deka izdrzal i sega si odit a chuvarot ostanal vechno tamu da chuvat
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Види вака, овде седет катадневно љуѓе од партија кои морат да кажвет дека овде е убо, многу убо. Тие му се нафрлат одма на некој ко тебе шо не зборви дека е овде најубо водена држава у свет, шо има некоја мака истрпено и слично. То им е работа, да ловат вакви шо се жалат, ко тебе.
То е. А сеа ќе видиш и други ќе дојдат.
...ај тие што седет , седет..., ама другиве што седет...е тоа ми е несватливо....ко оној од Фленсбург.., погоре...... со плата од 3000 евра за пет дена неделно на терен, у стан од 800 евра месечно и плетени у таа сума струја, парно,комуналии, вода, интернет, телефон, телевизија, секакви срања од даноци према станот годишно..:):):)
...тоа некои комплекси се лечат бесплатно на форумов , некоа носталгија у прашање...што ли ќе да е????
..или работава е ко црногорецот, ким бесинџер и пустиот остров... т.е. : и да ти кажем чоче, јебо сам ким бесинџер..:):)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.601
Ohrid 1, ево ти ги, одма, ко што реков. Како мравки у кујна. Една ќе дојде и после и другите по неа.
работа е то, се зимат пари, не е заебанција
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Тоа е тој македонски менталитет кај што све ви е поврзано со партија .!.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom