Живееме во безбожен свет

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Не е точно дека живееме во безбожен свет....Познавам многу божници а ниеден атеист
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
TheBestTipster напиша:
А да живеевме во свет каде сите веруваа во Бог , подобро ќе беше ?

Што променува тоа ?
Ако некој овде ја цитира библијата тоа е правото место за тоа, нели ова е под форум за религија незнам зашто тоа толку ви смета.

За каква одбивност пишувате, просто невероватно нели сте атеисти што сакате некој со сила да ве приклони кон христијанството или друга религија, или сакате убави зборови и никаква критика па можда тогаш ќе се преобразите? Луге како вас ако размислам не се потребни во православието иако таа религија го прифаќа секој кој сака со отворено срце да влезе.
На крај само произлегува вистината за што и ја отворив оваа тема.
Самите се разголивте ментално не е потребно ништо повеќе.

p.s.За цитатот: Никогаш нема да дознаеме по се изгледа.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
TheBestTipster напиша:
А да живеевме во свет каде сите веруваа во Бог , подобро ќе беше ?

Што променува тоа ?
Ги менува моралните вредности на овој свет...во бесцелен и смртен свет тие немаат смисла...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ги менува моралните вредности на овој свет...во бесцелен и смртен свет тие немаат смисла...

Не е точно тоа ..

Етика и морал постојат и без религија
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
А да живеевме во свет каде сите веруваа во Бог , подобро ќе беше ?
Имало и таков период.
Мислам дека се викаше-Феудализам,или некој го нарекуваат Темниот век за човештвото.Мислам дека тоа дава одговор на твоето прашање.
нели ова е под форум за религија незнам зашто тоа толку ви смета.
Тој има право да ја цитира Библијата,ја иам право да кажам дека го сметам тоа за глупост.Не гледам тука проблем.
За каква одбивност пишувате, просто невероватно нели сте атеисти што сакате некој со сила да ве приклони кон христијанството или друга религија, или сакате убави зборови и никаква критика па можда тогаш ќе се преобразите?
Не сакаме ништо.Само човекот кажа дека пристапот на оние кои сакаат да ја пропагираат својата религија е одбивен.Ништо повеќе.Тоа може дури и да ви помогне,па да го смените,а дали луѓето ќе го прифатат тоа,или не,тоа е нивно право.
Луге како вас ако размислам не се потребни во православието
А луѓето како нас,паѓаат на колена за да влеземе во православието,нели?Не ме смеј.
иако таа религија го прифаќа секој кој сака со отворено срце да влезе.
Точно.И ја почитувам заради ова и за уште некои други елементи во неа и баш ми е мило што е така.
Самите се разголивте ментално не е потребно ништо повеќе.
Е само не знам од кај го заклучи ова?
Какво ментално разголување?
Другпат коа употребуваш вакви фрази,погрижи се да бидат ставени на вистинското место и во вистинската тема.А мислам дека не е оваа.Ако грешам,поправи ме,и кажи ми,на кој начин ментално се разголевме?
Можеби имавме и ментален секс,кога веќе се разголуваме?:pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не е точно тоа ..

Етика и морал постојат и без религија
Ако мислиш на етики и морали од типот на Марксовиот комунизам или детерминизмот на Спиноза или на Ниче..нивните вредности се инстинктот,слободата,животот..демек чини она што сите други го чинат..а кој е ролмоделот во сето тоа...хмм...
За да те биде треба да се угледаш на Бога..проклети се тие што се надеваат на луѓето..
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Фактот што секоја реченица посебно ми ја анализираш и одговорите што ги даваш само повеќе ми кажува дека сум во право.
А можеби сакате бомбонче кога некој ќе ја пропаѓира својата религија, а?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ако мислиш на етики и морали од типот на Марксовиот комунизам или детерминизмот на Спиноза или на Ниче..нивните вредности се инстинктот,слободата,животот..демек чини она што сите други го чинат..а кој е ролмоделот во сето тоа...хмм...
За да те биде треба да се угледаш на Бога..проклети се тие што се надеваат на луѓето..
Можеби мисли на етика и морал,кои ги нагласуваат позитивните вредности на карактерот на еден човек,и ги насочуваат индивидуите кон нивно негување и спроведување во својот живот.
А има такви,и не се воопшто поврзани со религијата,тоа е факт.
Би ги објаснил нашироко,ама мислам дека сите ги знаат,без разлика дали ги употребуваат.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Фактот што секоја реченица посебно ми ја анализираш и одговорите што ги даваш само повеќе ми кажува дека сум во право.
А можеби сакате бомбонче кога некој ќе ја пропаѓира својата религија, а?
Очигледно само тебе и на никој друг.
Како се разголувам ментално,со тоа што ти реплицирам на постовите,не ми е јасно?
И стварно сакам да ми разјасниш.
И да,бомбонче можда ќе биде правата ствар.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Можеби мисли на етика и морал,кои ги нагласуваат позитивните вредности на карактерот на еден човек,и ги насочуваат индивидуите кон нивно негување и спроведување во својот живот.
А има такви,и не се воопшто поврзани со религијата,тоа е факт.
Би ги објаснил нашироко,ама мислам дека сите ги знаат,без разлика дали ги употребуваат.
Финтата е што луѓето мислат дека тоа го поседуваат..не дека го добиле...не прават разлика мегу грев и зло.
И покрај совршениот карактер човекот има грешна природа па оттука и светот во кој живееме е грешен.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
185
Поени од реакции
8
da se pretstavam:jas sum pravoslaven hristijanin po zelba na majka i tatko a po moe sum cist ateist i ne sakam religija,ne veruvam u GOSPOD ,po ideologija KOMUNIST.(levica)
za tie so sakat da znaat vo so veruvat im poracuvam da procitat za nastanuvanjeto na religijata i da se zaprasaat oti tocno se znae kako nastanala i zosto i koj ja izmislluva.dajte izlecete se od taj opium i svatejte deka nema bog nema raj i pekol i deka site ke zavrsime tamu kade ke bideme pogrebani ili ostaveni da se raspajgame.
ne citajte nogo tabloidi za raj i pekol ili duhovi,t.e deka ima zadgroben zivot.nikoj ne se vratil za da kaze deka postoi I KAKO E koga mrtvite nisto ne cuvstvuvatt.???????????????
ima dobri podatoci koj bil isus ,deka bil filozof (covek so sakal da zivee ramno so carevite na smetka na "niskite luge"i deka negovoto ucenje bilo prifateno "za najubedlivo" isto kako so i nekojsi na istoko se pretstavil kako siln na a... i stanal "svetec"....... ITN itn itn ....ima nogo za comentiranje nemam tolku vreme.
ZA temata:ZENG ne navleguvaj u prasanja so ke te zbunat." Колку од вас ја знаат целта во вашиот живот,......"
Prasaj se prvo dali ima zivoto cel i zosto mora da gi znaeme site odgovori na nogoto prasana.
NASE ostanuva da ziveeme onaka kako so ke zimeeve i da umreme .Tava e najsigurno.znaes ima nogo ZOSTO i nogo ZATOA zatava ne se zamari nema Apsoluten odgovor .seti se deka se e pricinsko- posledicno povrzano u sveto ..........
SREKEN SUM SO SUM ATEIST OTI ZNAM DEKA COVEK ,RELIGIOZEN,E ISTO KAKO COVEK KOJ SE NAOGA (VO VODA)VO MORE I GO GLEDA SPASOT KOPNOTO,NO DURI I KOGA POMISLUVA DA DOJDE DO NEGO TOJ KE BIDE OSUDEN DEKA PRAVI GREV.
KOJ KE ME SVATI KE BIDE SREKEN OTI NEMa POTREBA DA BIDES OGRANICEN KAKO SO SAKA RELIGIJATA.RAZMISLUVAJ SLOBODNO,BIDI HUMAN I IZDIGNI SI JA SVESTA NA POVISOK STEPEN.ZIVOTO E KRATOK A MLADOSTA USTE POKRATKA.POZDRAV DO SITE
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ако мислиш на етики и морали од типот на Марксовиот комунизам или детерминизмот на Спиноза или на Ниче..нивните вредности се инстинктот,слободата,животот..демек чини она што сите други го чинат..а кој е ролмоделот во сето тоа...хмм...
За да те биде треба да се угледаш на Бога..проклети се тие што се надеваат на луѓето..
И пак се враќаме на истото , колку би бил перфектен светот ако сите се верници во Бог -православниот ..

Дали се би било ок , или пак би биле истите како сега ?
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
И пак се враќаме на истото , колку би бил перфектен светот ако сите се верници во Бог -православниот ..

Дали се би било ок , или пак би биле истите како сега ?
Нема православен, муслимански, католички, будистички, хинду........еден е.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Нема православен, муслимански, католички, будистички, хинду........еден е.
да де, еден е а има милион религии кои му мислат добро на ближниот свој (христијаните на муслиманите, муслиманите на некој други и... сите среќно си живееа...) yea right:helou:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Нема православен, муслимански, католички, будистички, хинду........еден е.

Кој ? Каде е ? Што е ?

Универзален Бог .. Виша сила ..

Ако не создал според неговиот ЛИК , значи е како нас , нели ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom