Жена - молер? - Што мислите за оваа професија?

Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Добра професија, плус нефискализирана, но...знам само за МОЛЕРИ,на МОЛЕРКА се уште несум имала можност да наидам, а желбата ми е огромна за тоа да биде мојот иден животен правец . Што мислите вие???
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
:) Таман мислев да кречам овие денови, кариерата може да ти започне од кај мене.. Што викаш :)))
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ќе ти паднат и раце и нозе дури и мерак од стоење на скала, држење шпакла, макита и четка по цел ден, брат ми е молер па ги знам неговите пост работни кукања.
Ако веќе ти е толку мерак, барем оди нешто како интериор дизајнер попрофитабилно е плус е многу поинтересна работа.
Жена молер јас имам видено само во Монти Пајтон, и тоа препраен Тери Гилијам :)

Едит - И уште една работа е што додека сте со партнерот во мисионерска поза, нема да знае дали издишуваш зошто е тој толку добар или пак зошто треба да се кречи по дома :).
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.407
Поени од реакции
6.026
Прво што помислив е хахааха а потоа ЛОЛ . Иначе ако желбата е поголема од тебе , зошто да не.
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
абе молерка ...некако не ми иде..прво што ми падна на памет е кречење со она :drk:аххх.... :pos::tapp:така секој знае да кречи !!..а и богами и плочки да лепи..ахахахаххаха мајстореее плочките се лепат :vozbud:(y)не,шала на страна мислам дека би било убаво и би дошло до издраз женската креативност.Мада не е нешто креативно да боиш најчесто во бела боја но сепак е еден вид на уметност.(y)Молерите обично користат стандардни ваљаци а тие се доста поебани за таван кречење,гз ќе ти падне.Земи од тие од топ шоп што се како пегла што не тече боја !;)
Земи кафе и кур те боли впрочем !:coffee:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ne e dobra profesijata vednas se prasuvame site zosto Windfucker nesto objasni jas ce doobjasnam za moler treba i da sreduvas prozorci drveni nekoi stanovi imaat da gletuvas zidovi se e toa golema prasina koj imal prilika da gleda znae sto mislam plus tie boi ispustaat neprijatna mirizba dodeka ja farbas prostorijata (primer zamisli vo WC vo stan eden gaz mesto) i toa treba da go imas na um a rabotata e voglamnom vo letno vreme znaci nemas cela godina rabota
Podobra profesija e plockar citav eden tekst dve zeni nemale rabota bile vo Rusija i videle deka tamu i zenite lepele plocki zaedno so mazite gi dosla ideja i tie da pocnat vo Belgrad prvin namestile plocki kaj sebe vo kupatilo potoa pocnale da rabotat vo pocetokot imale problem ej ti si zena ama podocna se si doslo na svoe mesto http://www.politika.rs/ilustro/2515/2.htm Kad mogu Ruskinje, možemo i mi
poentata mi bese deka ova e mnogu podobra profesija od moler i PODOBRO PLATENA profesija nemas tolku disenje prasina samo lepak a toa se malku stava na plocka ...So tek na vreme ako go usovrsis zanaetot begas stranstvo i tamu se parite tamu zarabotuvas tuka kade e poevtino trosis milina
 
I

Ivanovska

Гостин
Добра професија, плус нефискализирана, но...знам само за МОЛЕРИ,на МОЛЕРКА се уште несум имала можност да наидам, а желбата ми е огромна за тоа да биде мојот иден животен правец . Што мислите вие???
21 век сме, нема поделби на машки и женски професии. Слободно работи си како молер, ама тоа да ти биде животен правец? Нема да целиш на нешто поголемо? Привремено ок, ама животен правец?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
21 век сме, нема поделби на машки и женски професии. Слободно работи си како молер, ама тоа да ти биде животен правец? Нема да целиш на нешто поголемо? Привремено ок, ама животен правец?
...хе..зар не ја гледаш лукавата компонента..: за две години има МОЛЕРСКА КОМПАНИЈА со 100 вработени. Ако е само малку педантна, организирана , буквална и со доволно иницијатива.
Лично мислам дека само жена може тоа да го склопи и реализира..... :) без да ја алкохолизира целата операција....
100врабх260денах4саата=104000саати ( може да се смета за 4 саати активни по молер...)
Ќарот од секој саат/молер да и е 1 евро..тоа се 104000 чисти евра у џеб годишно...сосема доволно за живот у Македонија :)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.997
Добра професија, плус нефискализирана, но...знам само за МОЛЕРИ,на МОЛЕРКА се уште несум имала можност да наидам, а желбата ми е огромна за тоа да биде мојот иден животен правец . Што мислите вие???
Секоја работа којашто можеш да ја најдеш е добредојдена за оние кои бараат работа.
Ама сигурна си дека тоа сакаш да го работи целиот свој живот?
 
A

AnFem

Гостин
Имаш моја поддршка! Следи ги своите соништа и не прашувај како им изгледаат на другите...

Не гледам ништо чудно во тоа, јас веќе 4 години сама си ја белам, бојам и остало собата.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.045
Поени од реакции
15.006
ми се прочита Жан Молиер.....
тоа би било убаво да работиш што сакаш...само од финансиски аспект незнам како би било....
од мене имаш поддршка
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....имаш поддршка....дури мислам дека ќе бидеш многу поуспешна од многу мажи....обично молерите невнимаваат и го гледаат тоа како рутинска работа....со малку труд и иновативност....МОЖЕШ ДА УСПЕЕШ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom