Жална вест: Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
IN MEMORIAM


Македонската мега ѕвезда Тоше Проески загина утрово (16 октомври 2007) во сообраќајна несреќа кај местото Нова Градишка во Република Хрватска.

Портпаролката на Бродско-посавската полициска управа по завршениот увид на местото несреќата изјави дека Тоше Проески загинал на самото место на несреќата, а неговите сопатници се пренесени во болница во Нова Градишка.

Несреќата се случила утрово во 6 часот и 25 минути на 170-тиот километар од автопатот Загреб - Липовац, кај местото Нова Градишка, кога автомобилот марка „Туарег“ со македонски регистарски таблички, удрило со предниот дел во страничниот лев дел на полуприколка на товарно возило со италијански регистарски таблички.

Музичка кариера ја започнува со настапот на Мелфест во 1997 година. Патот кон ѕвездите му го отвораат песните „Пушти ме“ (1997) и „Остани до крај“ (1998).

Тоше беше претставник на Република Македонија за песна на Евровизија во 2004 година во Истанбул, Турција, и го освои 14-то место со песната „Лифе“.

Во 2004 година, Проески беше именуван за регионален Амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ. По тој повод ја издава песната „За овој свет“.

Со песната „Чија си“ во 2003 година Тоше победи на белградскиот музички фестивал „Беовизија“.

Тој ги објави албумите „Синот Божји“ (2000), „Некаде во ноќта“ (2001), „Ако ме погледнеш в очи“ (2003), „Ако ме погледаш у очи“- верзија на српски јазик (2003) „Ден за нас“ (2004), „Дан за нас“-верзија на српски јазик (2004) „По тебе“ (2005), „Пратим те“-верзија на српски јазик (2005) „Божилак“ (2006), „Игри без граници“ (2007) и „Игре без границе“-хрватска верзија (2007).

Тоше ги привршуваше студиите на Музичката академија во Скопје и работеше на музичката кариера во светски рамки.

Последниот концерт во Македонија го одржа на 5-ти овој месец на Градскиот стадион во Скопје. Концертот беше хуманитарен и наменет за обнова на основните училишта во земјата.

http://mk.wikipedia.org/wiki/Главна_страница
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Iskreno celo sabajle citam na net i ne mozam da poveruvam.

Tose e zvezda sto sjae nadaleku, i nikogas nema da zgasne so pesni ispeani od srce dolovuvajki go ona iskonskoto makedonsko, so tekstovi protkaeni niz melodicen glas koj pleni ne ostavajki te ramnodusen kade i da si.

Tose pocivaj vo mir!

Socuvstvo do familijata Proeski
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
vo makedonija nemoze nisto dobro da ima poveke od 5 godini takva zemja sme PROKLETA samo neka mu e lesna zemja zakon bese toska
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
Човек чија хуманост и позитивност не може да се измери падна ненадејно брзо во рацете на Бога. Почивај во мир великану
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Цело време мислам дека сонувам и ќе се разбудам за кратко време!
Иако не му ја сакав многу музиката,и не го сакав поради тоа што секаде збореше на српски,жал ми е што Македонија го изгуби нејзиното најдобро!
Кај ја најде таа проклета менаџерка,му го направи животот пекол,немаше време ни вода да се напие...
Почивај во мир.....
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Вечна ти слава, Тоше.

Се простуваме од тебе, на овој октомвриски ден, светол, свеж и сончев како твојата душа.

Најдлабок поклон пред тебе.

Те сакам.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
R.i.P Tose....sekogas ke zivees vo nasite srca...на ден 17 октомври 07 сите ученици ВО МАКЕДОНИЈА да идат на плоштад да не посетуваат настава за да му се оддаде голема почит на нашата легендарна звезда Тоше Проески Нека му е лесна земја Прати го ова на сите твои контакти што ги има!
Vecna Slava!!!
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
SEKOGAS KE OSTANE VO NASITE SRCA!!!
Angelot na Makedonija!
Kako be da veruvam sega vo Gospod?
Go zema na 26 godini.. Vernik bese, zasluzuvase da zivee do 1001na i nazad :((((((((
R.I.P. :(((((((((((((((((((((((((((
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Го почитував Тоше, и секогаш ќе го споменувам тоа, заради своето широко срце и огромна душа, кои ги искажуваше преку својата хуманитарна активност.
Добрите луѓе заминуваат тивко, Господ лесно ги прибира. Не се мачат.
Така замина и Тоше.
Бог да го прости, и искрено сочуство до неговото семејство и пријателите.
 

John Doe

Not handsome enough to tempt me
Член од
29 мај 2007
Мислења
784
Поени од реакции
7
мака ми е,
веројатно господ има план за сите, а најдобрите ги зема први.

Тоше почивај во мир
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Ова е страшно!!!!Изгубивме нешто непроценливо,но секогаш ке остане најдобар,смртта го направи само уште поголем.Слава му!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom