Експресно поминаа измените – придонеси и за хонорарците!

Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Работиш фриленсер, остваруваш приход...
Приход сигурно поголем од нечија плата... т.е. од многу плати?
Зашто да не плаќаш здравствено? Зошто да плаќа некој друг? Зошто да се водиш како невработен, кога ни не бараш работа?
И, после државата не чинела...
Животното осигурување е сосем друга категорија, сосем различна од третиот пензиски столб.
Не сакам да се водам како невработен - сакам да сум избришан од евиденција.
Не сакам да имам здравствено осигурување - т.е сини картони. - за поголеми проблеми не помага(мораш или на приватно или МИТО)
Сакам сам да си плаќам животно осигурување , тоа ги покрива сите трошоци при лекување и на старост можиш да си ги повлечиш сите пари.
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Не сакам да се водам како невработен - сакам да сум избришан од евиденција.
Не сакам да имам здравствено осигурување - т.е сини картони. - за поголеми проблеми не помага(мораш или на приватно или МИТО)
Сакам сам да си плаќам животно осигурување , тоа ги покрива сите трошоци при лекување и на старост можиш да си ги повлечиш сите пари.
Неможе, немаш право на извор. Ти си непријател на народната власт и пролетеријатот.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Да се обидам малце да анализирам, нешто што досега не беше спомнато, а ценам дека токму тоа е она што е целта на овие измени:
1. Договор на дело е класичен облигационо правен однос, тука нема никакви дилеми. Но... најчесто тој фамозен договор на дело многу години наназад е злоупотребуван од работодавачите за ангажирање на работна сила.
Многупати, тука на форумот, сум го дискутирал тоа.
2. По договорот на дело, работодавецот уплаќа само 10% персонален данок. И, толку.
3. Договорот за вработување е сосема различна работа, и, како таков, овој договор носи поголеми трошоци за работодавецот, а со тоа и пополна каса на пензискиот фонд, здравствениот фонд и сл. :), но и здравствено и пензиско осигурување за работникот.
4. Сметам дека измените се со цел да се поттикне вработувањето на сметка на договорите на дело, на начин што ќе го направи ангажирањето на работници со договор на дело поскап од вработувањето. Со тоа државата (читај власта) добива помал број на невработени под завод, добива пензискиот и здравствениот фонд, и, во некоја рака, ќе добие и некој кој работи на дело со тоа што и да продолжи да работи на дело ќе има платени здравствено и пензиско, или, поверојатно, ќе биде вработен.
Измените се со цел да се полни повеќе пензискиот и здравствениот фонд кои у моментов се скапани како тело на некоја 90 годишна баба.
Тука не се работи за подобрување на условите за работа.
Со тоа шо ќе мора да се плаќаат трошоци за пензиско и здравствено, ќе скокнат цените на производите, оти нели никој нема да даде од свој џеб повеќе пари отколку шо му е предвидено.

Друго битно нешто е, не се остава на работникот сам да одлучи дали да плаќа пензиско и здравствено, у овој случај преку осигурителни компании како шо спомна некој.

Така да ...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Kako shto stoi situacijata mnogu podobro kje bide da se registrira firma i da se plakja odredena plata sose pridonesi a ostatokot da se vadi kako dividenda.
ako ne izmislat i na toa da se plakja pridonesi :)[DOUBLEPOST=1406470246][/DOUBLEPOST]I bash me interesira vo koi toa 95% drzavi se plakjaat pridonesi na dogovori na delo i avtorski dogovori.
Dali ima nekoj informacija dali i tamu se plkaja zadolzitelno ili ako saka nekoj i dali mora na cela suma ili ima minimalna suma za pridonesi a ostatokot ide samo so personalen?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Не сакам да се водам како невработен - сакам да сум избришан од евиденција.
Не сакам да имам здравствено осигурување - т.е сини картони. - за поголеми проблеми не помага(мораш или на приватно или МИТО)
Сакам сам да си плаќам животно осигурување , тоа ги покрива сите трошоци при лекување и на старост можиш да си ги повлечиш сите пари.
животното осигурување покрива трошоци за лекување од настинка и грип и лекарства за нив до недајбоже операции и лекување на разни други заболувања?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
животното осигурување покрива трошоци за лекување од настинка и грип и лекарства за нив до недајбоже операции и лекување на разни други заболувања?
Пари у банка на штедење pretty much will do the job.
Ако животното осигурување = пензија, штедење пари у банка со намена „ако фатам рак или имам инфаркт“ покриваат такви работи. :D
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Работиш фриленсер, остваруваш приход...
Приход сигурно поголем од нечија плата... т.е. од многу плати?
Зашто да не плаќаш здравствено? Зошто да плаќа некој друг? Зошто да се водиш како невработен, кога ни не бараш работа?
И, после државата не чинела...
Животното осигурување е сосем друга категорија, сосем различна од третиот пензиски столб.
А зошто да плаќам ако не сакам? Може сакам приватно да се лекувам и може сакам сам да штедам за на старост. Подобро да качат персоналец на 15-20% одколку вака.
Тотална глупост е ова што го донесоа, ме интересира само од 1ви јануар стапува во сила или одма?
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
А зошто да плаќам ако не сакам? Може сакам приватно да се лекувам и може сакам сам да штедам за на старост. Подобро да качат персоналец на 15-20% одколку вака.
Тотална глупост е ова што го донесоа, ме интересира само од 1ви јануар стапува во сила или одма?
Во право си дека е глупаво. Подобро е сега да ги имаш парите од пензиско наместо ветување од државата дека за неколку децении ќе ти исплатува некоја сума.
Но, власта го искористува ова право за да купува гласови зошто повеќе луѓе навидум го нагласувам навидум добиваат од што губат. А демократијата е власт на мнозинството, која најчесто се претвара во терор над малцинството.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
А зошто да плаќам ако не сакам? Може сакам приватно да се лекувам и може сакам сам да штедам за на старост. Подобро да качат персоналец на 15-20% одколку вака.
Тотална глупост е ова што го донесоа, ме интересира само од 1ви јануар стапува во сила или одма?
Се тоа ќе биде во ред, да си одлучуваш сам за себе се до моментот кога ќе почнеш да се пријавуваш во завод само заради плави картони.
Тоа ми беше поентата.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Се тоа ќе биде во ред, да си одлучуваш сам за себе се до моментот кога ќе почнеш да се пријавуваш во завод само заради плави картони.
Тоа ми беше поентата.
Многу поедноставно ќе беше да речеа дека нема сини картони преку завод. Впрочем, сини картони се здравство. Што имаат врска со завод за вработување.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Od pred godina/2? dena vekje nemoras da se prijavuvas kako nevraboten za sini kartoni.sekoj mart Mora's da pravis preregistracija za sini kartoni.ako si do 26 godini si Na nekoj od roditelite zaveden,posle Toa se vodis kako nevraboten,pa stom se vencas se prefrlas Na bracniot drugar(pod uslov toj da e redovno vraboten I plakjas pridonesi)
Ako ne sakas da the IMA vo evidencija vo zavod za vrabotuvanje,ednostavno ne se prijavuvaj.sea brishat I za 1 den docnenje so prijavuvanje.prvo dobivas kazna 1 godini.a za posle taa godina ne znam Sto se slucuva.ne sum ni prasal.nit me interesira.
Znaci,sinite kartoni nemaat vrska so tvojot raboten status.gi dobivas kako I da e.use ako si krvodaritel,ni tie 10% participacija ne gi plakjas.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дали приходот остварен од интернет продажба ќе се оданочува?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Koa vekje spomna nekoj 96000 godishno.
Dali pridonesi kje se plakjaat Na Sumata NAD 96000 ili Na celata suma? Is to I Toa so 6 prosecni Plati..kakva glupost.namesto jakite konsultanti da plakjaat povekje so nivnite milionski honorarni.vaka ispagja deka I tie Sto zarabotuvaat za leb edvaj do 120000 I tie so million denari honorar,kje platata isto?
Isto taka nema logika.ako ti imas prosecna plata.Toa znaci deka samo Na 6 meseci plakjas pridonesi i danok a Na drugite 6 plakjas samo danok?
Ako e Na celata suma,ondak predviduvam 90% od honorarite deka kje bidat do 95000 denari Na godishno nivo.
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Koa vekje spomna nekoj 96000 godishno.
Dali pridonesi kje se plakjaat Na Sumata NAD 96000 ili Na celata suma? Is to I Toa so 6 prosecni Plati..kakva glupost.namesto jakite konsultanti da plakjaat povekje so nivnite milionski honorarni.vaka ispagja deka I tie Sto zarabotuvaat za leb edvaj do 120000 I tie so million denari honorar,kje platata isto?
Isto taka nema logika.ako ti imas prosecna plata.Toa znaci deka samo Na 6 meseci plakjas pridonesi i danok a Na drugite 6 plakjas samo danok?
Ako e Na celata suma,ondak predviduvam 90% od honorarite deka kje bidat do 95000 denari Na godishno nivo.
Znaes zosto e izmislen limit od 120000 mesecno? T.e 6 prosecni plati. Zosto da receme zimas 2000 evra mesecno pridonesi ti se okulu 30000 denari a maksimalna penzija e 30-36.000 ako ukinat maksimalna penzija imaat pravo da gi baraat tie pari ako ne nema logika. Inaku od sekogas bilo vaka ne e ova nova izmena. Nekoj imal lani prijaveno 900.000 evra prihodi kaj ima logika da mu zemat 80.000 evra za zdravstveno kje ispadne covekot e najtezok bolen vo makedonija.
I drugo 96000 denari e danocno osloboduvanje za vkupni prihodi godisno. A so ogled deka dobar del od honorarcite se vraboteni i imaat redovni prihodi najverojtno kje zemaat danok od prviot denar honorar. A drzavniot del ne e 50%tuku edno 35% na bruto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom