Економски факултет (reloaded)

Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Ај мала помош од поискусните економисти тука, кој департман е подобар за студирање - Е-бизнис или Маркетинг? Кои се предностите, а кои недостатоци и на едниот и на другиот?

Само би ве замолил без празни муабети од типот „ваму одат вакви, таму онакви студенти“, туку некои поконкретни работи. :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Е-бизнис ти е подобар смер, материјалите не се така обемни, порано се учеше на англиски, сега не знам дали е така. Кадарот е повеќе спремен од оној од Маркетинг, а веројатно и да се положи е полесно. Јас кога би се двоумел меѓу тие два смера би избрал е-бизнис :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Маркетинг имаш повеќе бубање колку што знам. Е-бизнис е ОК, не е така тежок смер како што беше кога го воведоа, сега е доста олеснат. :)
 
Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
Има нешо покреативно на маркетинг (задачи, проекти шо знам) или слабо?
 
Член од
28 јуни 2013
Мислења
316
Поени од реакции
1.940
Маркетинг имаш повеќе бубање колку што знам. Е-бизнис е ОК, не е така тежок смер како што беше кога го воведоа, сега е доста олеснат. :)


Баш напротив. Јас сум трета и баш за нашата генерација сите професори или професорки кои го правеа смерот полесен отидоа во пензија и дојдоа млади кои сакаат работа, што може е и подобро, за да се научи нешто. Дрн дрн јариња, не дека некогаш ќе ти треба ама ајде.. А инаку смерот не е уопште лесен, посебно не за тие сега што ќе се запишуваат, разбрав дека само кај нас и на менаџмент да не ќе останувал менаџмент задолжителен, на сите други да не го укинале или така нешто ... Имаш доста проекти, тоа е добро, се развива духот за тимска работа, некогаш ќе работиш со некој што не сакаш, затоа што понатаму многу често ќе работиш со некој што не сакаш и мора да се навикнеш и да правиш компромиси, но и да прават. :)
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
182
Поени од реакции
38
Има ли резултати од Економика на претпријатија кај Постолов ?
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Девојки да не знаете до кој датум сега работи книжарата на факултет и дали работи во август за време на сесија ?
 
Член од
13 септември 2012
Мислења
59
Поени од реакции
8
Зема некој годинава дипломска кај Мартин ( Веб Дизајн ) да сподели искуство што, како ?
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
49
Поени од реакции
2
KOLEGI DALI ZNAETE KADE MOZAM DA NAJDAM LISTATA ZA SITE FIRMI KOJ NUDAT PRAKSA STO IMAAT DOGOVOR SO FAKULTETOT.LANI MASE NA STRANATA NA EKONOMSKI AMA SEGA NEMOZAM DA GI NAJDAM.FALA ODNAPRED :D
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Може да ми издвоите разлики(предности и недостатоци) помеѓу
Сметководство, финансии и ревизија и
Банкарство и финансиски менаџмент?
Што е потешко, попросперитетно, и генерално подобро?
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
102
Поени од реакции
224
Нешто за смерот економија?Тука пребарував но не најдов ништо,а читав на друг форум дека таму оделе најслабите ученици :cautious: Мене најинтересно ми делува,што знам..
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Нешто за смерот економија?Тука пребарував но не најдов ништо,а читав на друг форум дека таму оделе најслабите ученици :cautious: Мене најинтересно ми делува,што знам..

Краток муабет за смерот економија/

Јас сум на економија, не знам дали да се префрлам или да продолжам ???
·
I jas sum na toj smer mene mi rekoa deka e najlesen deka nema menadzment ali samo da znaes deka poveketo predmeti na polaganje ti se so pisuvanje ima esei otvoreni prasanja ako ti ide toa dobro ke pomines eve jas sega zosto slaba mi bese taa strana raskazuvanjeto i sega tesko mi e sekoj smer si ima svoja tezina
 

Kajgana Shop

На врв Bottom