Економски факултет (reloaded)

Член од
16 октомври 2010
Мислења
72
Поени од реакции
9
може некој да ми објасни зошто ме нема математика на список??? да не кажал нешто за тие што презапишуваат кај да идат или сл..
Според број на индекс. За тие што преполагаат...мислам дека сите се од 12:15.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
Колеги Економија на инвестиции ги учевте ли деловите и формулите за обврзници и акции затоа што асистентот спомна дека нема да има нешто такво и како стоите со 5,6 и 7 глава?
Ќе има ли прецизирано колку точни одговори треба да заокружиме?
Нема да имаш за акции и обврзници ништо и да наведено е со колку точни се 6 и 7 глава се паѓа најмногу теоријата посебно набројуванките задачи за минимален капацитет , демогравски инвестиции , енергетска интезивнос и ефикасност
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Нема да имаш за акции и обврзници ништо и да наведено е со колку точни се 6 и 7 глава се паѓа најмногу теоријата посебно набројуванките задачи за минимален капацитет , демогравски инвестиции , енергетска интезивнос и ефикасност
Колеги ај бидете фини дадете ни упатства на што да обрнеме внимание финансиско сметководство, како да учиме, книжења, теорија нешто.... Чим слушате Економија на инвестиции минатата година сте го слушале овој, ај ве молам пишете...:)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Колеги ај бидете фини дадете ни упатства на што да обрнеме внимание финансиско сметководство, како да учиме, книжења, теорија нешто.... Чим слушате Економија на инвестиции минатата година сте го слушале овој, ај ве молам пишете...:)
Мислам дека имаше доста книжења со амортизација и она вонбилансно сметководство... теорија нема некоја тешка...
Лошо е што се паѓаат прашања кои воопшто ги немаш видено у книга, ама најголемиот дел од прашањата имаат по еден одговор, така да... нема да имаш многу простор за утка. :)
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Мислам дека имаше доста книжења со амортизација и она вонбилансно сметководство... теорија нема некоја тешка...
Лошо е што се паѓаат прашања кои воопшто ги немаш видено у книга, ама најголемиот дел од прашањата имаат по еден одговор, така да... нема да имаш многу простор за утка. :)
Уф... Прв колоквиум ни е до Постојани сретства, така да неможе да има од амортизација и вонбилансно... :/ Ама сепак, значи повеќе внимание на книжењата да обрнеме... :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
Ова кажуваш или се фалиш :P
Еј, а можиш ако не те мрзи да ми кажиш 2-3 збора за Дигитална? Јас на англиски го полагам, слушнав дека прашањата биле на македонски а одговорите да ги заокружиме на англиски или ме верглаја со ова? Цел текст е англиски (нешто ко основи на е-бизнис) така?

И плус... на што да обрнам внимание? Ова не е ни книга што го зедов од Либро, повеќе на брошура ми личит.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Еј, а можиш ако не те мрзи да ми кажиш 2-3 збора за Дигитална? Јас на англиски го полагам, слушнав дека прашањата биле на македонски а одговорите да ги заокружиме на англиски или ме верглаја со ова? Цел текст е англиски (нешто ко основи на е-бизнис) така?

И плус... на што да обрнам внимание? Ова не е ни книга што го зедов од Либро, повеќе на брошура ми личит.
За тебе ли е проблем бе, и да ме мрзи ќе одвоиме малце време :)

Си имаше англиски тестови, а имаше и за кој сака на македонски (тоа повеќе беше за мој смер зашто се жалеа од кај мене дека не можат да се снајдат на англиски). На македонски знам дека тапа имало преводи, така да подобро си е на англиски.

Не е тежок, особено прв колоквиум нас ни беше лесен, а втор ја изнервиравме нешто Калина и ни даде отров тест :D

Не се сеќавам каква беше скриптата што учевме, ама прашањата беа нешто во стил економија, со 1 или 2 точни одговори и требаше да ја знаеш материјата и да ја разбираш. Нема потреба од некое посебно бубање. Имаше пример за оние трошоци дали раснат или се намалуваат и слично, не знам сеа кај ми е скриптата да ја побарам за поконкретно.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
Фала ти многу, јас почнав вчера да читам и ми беше некако сличен со основи на е-бизнис.
Само што книгата е издание 1999 и многу од работите денес и немаат некоја логика :D. Фала во секој случај!
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
Фала ти многу, јас почнав вчера да читам и ми беше некако сличен со основи на е-бизнис.
Само што книгата е издание 1999 и многу од работите денес и немаат некоја логика :D. Фала во секој случај!
Менаџмент секоај година ја мењава книгата а дигитална учиме од 99' па срамота е милион работа се изменти од тогаш па Google едвај бил направен тогаш бе кај после ние во Eвропа :D
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Менаџмент секоај година ја мењава книгата а дигитална учиме од 99' па срамота е милион работа се изменти од тогаш па Google едвај бил направен тогаш бе кај после ние во Eвропа :D
Исто меѓународна трговија и надворешна трговија се некаде од 2003 - 2004 и пример Кина никаде не се спомнува ни како трговска сила ни како ништо. Ама важно менаџмент практиките на Фајол и Тејлор од кои ни пепел не останал веќе секоја година се во ново издание :pos:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^ Немој молим те да ги заборавиш Муни и Рејли. :X3:

Ова теоријава по инвестиции не е многу заебана, ама ич. Набројуванките се ко менаџмент да читам... ама таму бар си имаше различни теми... тука врти, врти, се едно исто...
Ај бар задачките се надевам дека носат бар пола поени...
Весело ќе е денес. :coffee:
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
11
Поени од реакции
3
Дечкиии ај кажете нешто за Основи на маркетинг кај Снежана- прашања, критериуми, табиет ;)дали поише се занимава со содржина или со форма -граматика, прилози и предлози ко некои други професори:cautious:
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Колеги има ли некој информација за тоа како ќе се полага колоквиумот по Политика на Технолошки развој Дали тој ќе биде на пишување или на заокружување....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom