Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ги гледав јас смеровите детално,ама незнам кој предмети се со математија,како на пример основи на маркетинг,сметководство итн да не ги набројувам
Пa има отприлика опис на предметите, никој од нас не ги знае сите предмети што како се:) Во основа на ниеден смер нема којзнае колку математика, како предмет е само еден, а нормално има пресметки и во предметите поврзани со статистика, сметководство и слично, ама тоа не е некоја виша математика него се обични пресметки со дигитрон.

Предмети како маркетинг и менаџмент немаат ама баш никаква математика во нив.
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
61
Поени од реакции
0
Пa има отприлика опис на предметите, никој од нас не ги знае сите предмети што како се:) Во основа на ниеден смер нема којзнае колку математика, како предмет е само еден, а нормално има пресметки и во предметите поврзани со статистика, сметководство и слично, ама тоа не е некоја виша математика него се обични пресметки со дигитрон.

Предмети како маркетинг и менаџмент немаат ама баш никаква математика во нив.
ок фала ви луѓе многу

--- надополнето ---

Loko напиша:
ок фала ви луѓе многу
се гледаме на економски од октомври колеги
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Во прва година сите смерови имаат математика, а потоа имаат предмети со задачи, мислам дека нема смер кој не содржи таков предмет, така да малце од малце ќе треба да посветуваш време на дружење со бројки :)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Ќе се запишам на Финансиски Менаџмент (Г.Д.). Имаат квота од 200 студенти во Ср, така да ми одговара и местото, а и факсот.

Искуства, забелешки, совети .. од оние кои се запишани на ова ?? :)
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
8
^Сам си реплицираше бе? :pos: :pos: :pos:
Легенда :)
изглеа сакаше едит да напраи .....
али бар бисерче никна

--- надополнето ---

Ќе се запишам на Финансиски Менаџмент (Г.Д.). Имаат квота од 200 студенти во Ср, така да ми одговара и местото, а и факсот.

Искуства, забелешки, совети .. од оние кои се запишани на ова ?? :)
ти кај сакаш запишувај се али за изборен ради ПОТПИСОТ мораш да си земеш етика ...
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^ Ммм значи изборен Етика .. Фала фала Гого. :)
хм...за етика може да се зезнеш, особено ако не те бива за учење на памет. мене етика ми беше еден од најтешките предмети у прва. затоа пак, со трговско право нема да погрешиш:smir:
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Дечки сакам да се запишам на економски катедра економија,па некој од постариве таму да каже како е има ли мн конкуренција...и видов нешто етика за изборен предлагате...ја у план има англиски,затоа што ми иде тоа па да не се мачам многу:)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Дечки сакам да се запишам на економски катедра економија,па некој од постариве таму да каже како е има ли мн конкуренција...и видов нешто етика за изборен предлагате...ја у план има англиски,затоа што ми иде тоа па да не се мачам многу:)
Најслаба конкуренција имаше пред 2 години на овој смер, и најлесно се влегуваше во државна.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
328
Поени од реакции
5
Сакам да се запишам Финансиски менаџмент ,но имам 94 поени на државна матура.Би влегла ли во државна квота?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не можеш да имаш 94 бода на државната матура, можеби вкупно имаш 94 бода? :)
Иначе секоја година е различна конкуренцијата, ќе бидеш негде на граница најверојатно, и со среќа :)
И никој не може да ти каже сигурно дали ќе влезеш :)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
хм...за етика може да се зезнеш, особено ако не те бива за учење на памет. мене етика ми беше еден од најтешките предмети у прва. затоа пак, со трговско право нема да погрешиш:smir:
Со Етика не се сретнав у средно .. Мислам дека го имаше тој предмет како изборен у втора, ама никој не го зеде. Плус тоа, учење на памет МРАЗАМ .. Буууу.

А ти ми предлагаш Трговско Право .. Хммм јас у трета учев Вовед во Правото и овдлично ми одеше т.е. го разбира предметот, а со оглед на тоа каков проф. имав 5ката ми беше мнооогу повеќе од заслужена (имаше само 4 5ки во класот) .. Така дааа тоа би му дошло како надополнување т.е. изучување на посебна гранка од Правото. Би требало да е тука некаде, ха ??... xD

ПС - Фала на советот. :smir:
 
Z

ziko bt

Гостин
онака да си прашам со 79бода имам некоја шанса во државна да влезам на некој смер на економскиот Скопје? :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
онака да си прашам со 79бода имам некоја шанса во државна да влезам на некој смер на економскиот Скопје? :)
неможе во Скопје седи си во битола , што мајка бараш во скопје!? не нема да влезеш во ниедна квота во скопје не се мачи џабе !

:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom