Економски факултет во селекција на 1000 најдобри светски бизнис школи

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.643
Поени од реакции
10.935
Батерфлај, точно е дека не сум била јас на приватен ама пак цимерката ми беше на твојов факултет, кога живееш со една особа можеш да кажеш како стојат работите, а да не зборуваш напамет, можам да ти дадам милион примери за тоа колку не се учи таму, како за два саати се спрема колоквиум и слично.
И да, заврши лани, не е вработена уште.
Хах, некоја шо се борела за 6ки гарант! И сеа има некој Ш просек 6,22 :) и сака работа, епа нема! Ќе учиш и тек тогаш ќе се вработиш, ако читна еден мој пост погоре сигурно виде дека спомнав дечиња во мал процент кои онака си идат на факс, а цимерката твоја на таква ми мава ако не ја знам, ги знам тие идиоти од кај мене шо се..па ете, само аман немојте со муабетот кој повеќе учи или не знам шо, уф вие сироти напатени :pos: гитла бе! Дајте нешо боље избацете да ве видиме хихи не цело време на една иста фора, не сте инвентивни, едни та исти ствари, дајте нешо поинтересно за дискусија измислете, шо академски граѓани ќе бевте жити се!
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
А шо е битно колкав и е просеокот, мада поголем и беше, затоа што оценките се пишеа на следниов начин...што да ти пишам, што да ти пишам, ајде гледам бројот на мобилниот ти почнува со 8 еве ти осумка :|Не ми е муабетот мене за оценките, чудно е човек што поминува со толкаво знаење, еве на пример колегата ваш со десетка основи на економија пишува овде дека немал микороекономија.Друга пријателка ја прашувам што е 3п, врска немаше, а маркетинг има 9. Муабетот ми е шо на државен без тие основни работи немаш шанси за 6, ти научи а после разликата у занење меѓу 6-10 е многу мала. И мислам дека ова ќе ми е последно мислење за тоа какви се приватните, мене ми е сосем јасно и уште не се родил човек шо ќе ми го смени мислењето.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.643
Поени од реакции
10.935
Ok, секој со своето мислење, само се надевам дека еден ден ќе се разбудиш и освестиш не само ти него и сите останати со закоравени мислења и против тоа дека модерното образование пристигна и кај нас, е сеа тоа што не сте дел од истото, туку си одите по комуњарски методи си го прави своето, и притоа не знаејќи што е и како е, овдека си презентирате некои ваши гафови и претпоставки за нешто што немате поима, ае поз
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Ok, секој со своето мислење, само се надевам дека еден ден ќе се разбудиш и освестиш не само ти него и сите останати со закоравени мислења и против тоа дека модерното образование пристигна и кај нас, е сеа тоа што не сте дел од истото, туку си одите по комуњарски методи си го прави своето, и притоа не знаејќи што е и како е, овдека си презентирате некои ваши гафови и претпоставки за нешто што немате поима, ае поз
Па добро бе мајка му стара, до кога ќе ја терате дискусијата во правец во кој ви одговара? Отворете на претходната страна и прочитајте го мојот пост, јас никој нит навредив, но ни не сакам некој да ми го навредува образованието така да ќе ве замолам и тебе манс и батерфлај да не навредувате никој, бидејќи ако е за тоа и на државниот имаш колку толку европско образование, ни кај нас ни кај вас не цветаат рози и ќе ве замолам уште еднаш дај престанете ко деца од 2 години да праите муабет, не ви личи на звањето академски граѓанин, бидејќи ко ве слушам како разговарате и си ги браните ставовите за и против ми се повраќа од вас. Културата ви е на најниски граници, затоа јас уште еднаш ќе го повторам мојот предлог ајде да се видиме кој колку знае од економската наука, да седнеме и да дискутираме.

п.с. До модераторите и администраторите доколку некој продожи со ваквите дискусии ќе ве замолам да ја затворите темата бидејќи ова е срам за сите академски граѓани. Не дозволувам јас никој моето образование да го врзува со систем кој изумрел пред дваесетина години, да се оквалификуваат сите кои имаат спротивно мислење за комуњари и да не се вели дека другите не знаат што како е и никој овде не презентира гафови туку факти и сопствени мислења.
И уште еднаш ќе повторам не сакам никој нити директно нити индиректно да вреѓа некого, бидејќи другиот си го бранел својот став.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не ми е јасно,идеме од економска гледна точка за да ги изнесам моите нелогичности :
1.Вие му плаќате на Европски за да го браните.2000 евра годишно,6000 евра за да дипломираш.На економски,200 евра годишно,800 евра за диплома (сега одма ќе почнете да дискутирате за факторот корупција).
Нето разлика од 5200 евра.Просечна плата во Мк 200 евра,а башка за intern во првите две-три години,автоматски треба прво опортунитетниот трошок да го намалите и доведете на нула.

2.Цело време правите course correcting.Прво изјавувате дека 90% добивале работа.После коригирате дека тие со 6ка,7мица просек,не добивале.Математички,90% на Европски,се со 8+ просек.Надополнето со фактот дека 80% од тие кои не можат да се запишат,или пак да успеат на државен,се префрлуваат на приватен,резултатот е дека 60% од тие кои не можат да успеат на Државен,имаат 8+ оценки на приватен

3.Теоретско знаење.Два живи примера.Батерфлај за малку ќе квадрирала на Економски,а тука си нема проблем.
Смерт има 10ка Основи на Економија,не бил свесен дека книгата всушност има Макро и Микро дел.
Сите други набројани примери се ирелевантни,бидејќи ги има мал милион.

Јас сфаќам дека си го браните изборот,но ова веќе ве оквалификува како маркетинг на Европски.

И ќе ми биде логично да го рекламирате како подобро образование,пофини професори...
Но да ја давате апсурдната изјава дека вас ви е потешко,и вие повеќе учите од нас,тука веќе се гледа дека не сте објективни.

Манс,сам се издаде.
Акаша пиша дека за два саати се спрема колоквиум,ти викаш тоа гарант за 6ка.
Мислам дека,со оневозможената опција за Измени,на оваа точка бар тука може крај да и ставиме,и да ја отфрлиме апсурдноста дека вас всушност ви е потешко отколку на државен :wink:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Не ми е јасно,идеме од економска гледна точка за да ги изнесам моите нелогичности :
1.Вие му плаќате на Европски за да го браните.2000 евра годишно,6000 евра за да дипломираш.На економски,200 евра годишно,800 евра за диплома (сега одма ќе почнете да дискутирате за факторот корупција).
Нето разлика од 5200 евра.Просечна плата во Мк 200 евра,а башка за intern во првите две-три години,автоматски треба прво опортунитетниот трошок да го намалите и доведете на нула.

2.Цело време правите course correcting.Прво изјавувате дека 90% добивале работа.После коригирате дека тие со 6ка,7мица просек,не добивале.Математички,90% на Европски,се со 8+ просек.Надополнето со фактот дека 80% од тие кои не можат да се запишат,или пак да успеат на државен,се префрлуваат на приватен,резултатот е дека 60% од тие кои не можат да успеат на Државен,имаат 8+ оценки на приватен

3.Теоретско знаење.Два живи примера.Батерфлај за малку ќе квадрирала на Економски,а тука си нема проблем.
Смерт има 10ка Основи на Економија,не бил свесен дека книгата всушност има Макро и Микро дел.
Сите други набројани примери се ирелевантни,бидејќи ги има мал милион.

Јас сфаќам дека си го браните изборот,но ова веќе ве оквалификува како маркетинг на Европски.

И ќе ми биде логично да го рекламирате како подобро образование,пофини професори...
Но да ја давате апсурдната изјава дека вас ви е потешко,и вие повеќе учите од нас,тука веќе се гледа дека не сте објективни.

Манс,сам се издаде.
Акаша пиша дека за два саати се спрема колоквиум,ти викаш тоа гарант за 6ка.
Мислам дека,со оневозможената опција за Измени,на оваа точка бар тука може крај да и ставиме,и да ја отфрлиме апсурдноста дека вас всушност ви е потешко отколку на државен :wink:
Се е точно што напиша, само тоа кој колку знаење има и дека сите што неможеле на државен иделе на приватен не ти држи. Тоа е сепак индивидуално кој колку знае и каде ќе се запише :wink:
Јас не се ни обидов на државен, не дека немав шанси, напротив можев било каде да се запишам, но информатика ми кажаа на државниот е тапа и програмата е стара. Па си идев на приватен, ем порелаксирано учење (под помал притисок), ем поголема пристапност до професорите, и подобра опрема. Па евеме сега сум апсолвент, демонстратор на еден предмет, и имам висок просек, ги одржувам серверите, системот за електронско учење, форумот и вебот на ЕУРМ, и уште пар проекти кои ги работам дел приватно дел за универзитетот.

Не не ставај сите во исти кош :wink:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Се е точно што напиша, само тоа кој колку знаење има и дека сите што неможеле на државен иделе на приватен не ти држи. Тоа е сепак индивидуално кој колку знае и каде ќе се запише :wink:
Јас не се ни обидов на државен, не дека немав шанси, напротив можев било каде да се запишам, но информатика ми кажаа на државниот е тапа и програмата е стара. Па си идев на приватен, ем порелаксирано учење (под помал притисок), ем поголема пристапност до професорите, и подобра опрема. Па евеме сега сум апсолвент, демонстратор на еден предмет, и имам висок просек, ги одржувам серверите, системот за електронско учење, форумот и вебот на ЕУРМ, и уште пар проекти кои ги работам дел приватно дел за универзитетот.

Не не ставај сите во исти кош :wink:
Точно, никој не вика дека нема воопшто наука таму, проблемот е со избеглиците од Економски, со тие што не успеале, и оп ѕвезди на ЕУРМ, тоа и нема некоја логика.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
...еве на пример колегата ваш со десетка основи на економија пишува овде дека немал микороекономија.
Смерт има 10ка Основи на Економија,не бил свесен дека книгата всушност има Макро и Микро дел.
Добро де вие стварно не ме разбравте што сакав да кажам или мене глуп ме праите?!

Mac ме праша што прашања ни давале макроекономија и јас му реков дека немавме предмет макроекономија туку основи на економија. И после он ми вика дека книгата е поделена на микро и макро дел. Знам дека науката за економија се дели на микро и макро, ама книгата не ни беше поделена така.

Акаша, ако мислеше на макроекономија, веќе реков претходно дека тој предмет ќе го имам во трета година. Не зборам глупости, ако сакаш провери во студиската програма за ФЕН на сајтот на ЕУРМ.

И прекинете више со тој микро и макро дел од книгата, сте се фатиле за тоа како пијан за плот. Ако вашата книга е поделена на еден начин, не мора да значи дека и нашата е поделена така.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
Друга пријателка ја прашувам што е 3п, врска немаше, а маркетинг има 9.
Јес да уште не сум учел маркетинг, али не беше тоа 4П? Или грешка сум?
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Првично било 3п па после некој додал да е 4п у маркетинг микс мислам дека се...основните се 3 како шо ме држи меморија.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па добро бе мајка му стара, до кога ќе ја терате дискусијата во правец во кој ви одговара? Отворете на претходната страна и прочитајте го мојот пост, јас никој нит навредив, но ни не сакам некој да ми го навредува образованието така да ќе ве замолам и тебе манс и батерфлај да не навредувате никој, бидејќи ако е за тоа и на државниот имаш колку толку европско образование, ни кај нас ни кај вас не цветаат рози и ќе ве замолам уште еднаш дај престанете ко деца од 2 години да праите муабет, не ви личи на звањето академски граѓанин, бидејќи ко ве слушам како разговарате и си ги браните ставовите за и против ми се повраќа од вас. Културата ви е на најниски граници, затоа јас уште еднаш ќе го повторам мојот предлог ајде да се видиме кој колку знае од економската наука, да седнеме и да дискутираме.
Извини ако си се почувствувал навреден, ама на крај на памет ми беше тоа. Немаше никакви навреди во моите постови, па сега мисли што сакаш.

3.Теоретско знаење.Два живи примера.Батерфлај за малку ќе квадрирала на Економски,а тука си нема проблем.

Јас сфаќам дека си го браните изборот,но ова веќе ве оквалификува како маркетинг на Европски.

Мислам дека,со оневозможената опција за Измени,на оваа точка бар тука може крај да и ставиме,и да ја отфрлиме апсурдноста дека вас всушност ви е потешко отколку на државен :wink:
Батерфлај ни за малку немала да квадрира на државен, Батерфлај имаше услов за трета година, и имаше просек 8, така да не збори на памет кога незнеш ок?:smir:
Не кажав никаде дека е потешко на приватен, го бранам изборот зашто видов дека е подобро и толку. Секој со свој памет и пари, можеби просечната плата е 15 207 (како иден економист треба да ги знаеш тие работи), ама може секој да се запише на приватен со поволните кредити од банките.

Точно, никој не вика дека нема воопшто наука таму, проблемот е со избеглиците од Економски, со тие што не успеале, и оп ѕвезди на ЕУРМ, тоа и нема некоја логика.
Нема врска, можев да продолжам, и таму бев ѕвезда и тука сум, не ми е проблем учењето, сакам да учам и напредувам, само ако веќе можам зашто не на посмирен начин. Не ги ставајте сите во иста корпа.

Првично било 3п па после некој додал да е 4п у маркетинг микс мислам дека се...основните се 3 како шо ме држи меморија.
А тие се?
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
:pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Испрашување имаме:pos:
А тие се product,price,plаce и promotion.
Ќе ве замолам ако ми е точен одговорот да ми уплатите 500 денари на сметка, ако не ке си одам со 0 денари :pos:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Извини ако си се почувствувал навреден, ама на крај на памет ми беше тоа. Немаше никакви навреди во моите постови, па сега мисли што сакаш.



Батерфлај ни за малку немала да квадрира на државен, Батерфлај имаше услов за трета година, и имаше просек 8, така да не збори на памет кога незнеш ок?:smir:
Не кажав никаде дека е потешко на приватен, го бранам изборот зашто видов дека е подобро и толку. Секој со свој памет и пари, можеби просечната плата е 15 207 (како иден економист треба да ги знаеш тие работи), ама може секој да се запише на приватен со поволните кредити од банките.



Нема врска, можев да продолжам, и таму бев ѕвезда и тука сум, не ми е проблем учењето, сакам да учам и напредувам, само ако веќе можам зашто не на посмирен начин. Не ги ставајте сите во иста корпа.



А тие се?
МНООГУ надежни кадриве, нашиве кредити ги отценија како поволни, со 7% камата на благајнички записи, баш ве научиле да размислувате како економисти нема лабаво со вас :D :D :D
Мислам џиз крајст, во аустралија кредитие достигнаа 9% камата, а кај нас се 10%+++. Ова е поќе лихварство него камата, ама сепак, економксата логика а батерфлај ги оцени како поволни.


Не ги ставаме сите во иста корпа, ама ти си дефинитивно во лошата.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Добро за мене се поволни а за тебе незнам.:helou:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Јас што ќе си мислам е моја работа, а камата на благајничките записи од 7% како што кажа и томасо, ако тоа за тебе не е високо јас не знам тогаш што ве учат вас таму. Ако се земе во предвид дека во последнава година некаде околу 2% е крената стапката на благајничките записи, значи сите кредити поскапеа, каматните стапки одат нагоре, полошо се живее и тн и тн. Не знам само по која логика тебе ти се поволни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom