Економски факултет- Штип

  • Креатор на темата AFI
  • Време на започнување
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Колеги, Полагаше ли некој денес - Инвестиции ?
Шо прашања и шо задача се падна?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Колеги, да ве прашам, можеби некој од вас бил во слична ситуација. Положив испит во втор семестар и потоа поднесов барање за поништување на оценката и се' уште немам добиено одговор дали е прифатено, а не е ни поправено во Е-индекс наместо оценката што ја добив, да стои 5ка.
Дали можам да го пријавам испитот одново или прво треба да се поништи веќе ставената оценка во Е-индекс?
Ви благодарам. :)
Во мое време викаа дека оценката може да се поништи со поднесување на барање во рок од 24 часа, после објавувањето на резултатите/оценката. После тоа (демек) не бивало.
А откако ќе дипломираш, ако ти затреба од било која причина, имаш право да пре-полагаш 5 испити (кои ти сакаш) во наредните 10 години (мислам) после дипломирањето.

Се надевам помогнав, ма да најпаметно ти е да си прашаш на студентски, ќе ти кажат најарно шо бива, шо не ..
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Ако може некој за у ПП не за тука сакам да прашам кој професори може да прогледат за оценка и да ти дадат за да фатиш услов за пивисока оценка.Знам ги има неколку па во пп се надевам некој ќе ми одговори.Поздрав.
 
Член од
23 март 2012
Мислења
34
Поени од реакции
35
Во мое време викаа дека оценката може да се поништи со поднесување на барање во рок од 24 часа, после објавувањето на резултатите/оценката. После тоа (демек) не бивало.
А откако ќе дипломираш, ако ти затреба од било која причина, имаш право да пре-полагаш 5 испити (кои ти сакаш) во наредните 10 години (мислам) после дипломирањето.

Се надевам помогнав, ма да најпаметно ти е да си прашаш на студентски, ќе ти кажат најарно шо бива, шо не ..

Јас сакам да преполагам предмет заради просек за упис на бесплатни студии на втор факултет. Како што гледам, изгледа и на мене нема да ми го прифатат барањето за поништување на оценка и веќе не знам на кој од вработените да му се обратам. А инаку, и јас не поднесов барање во првите 48 саати (мене ми рекоа дека тој бил рокот), ама на студентски прашања ми велат дека независно кога е поднесено, би требало да се прифати...

Благодарам за помошта и за одговорот! :)
 

Lady P

Само животот нема реприза
Член од
3 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Сметководство на одговорноста или стечај и стечајна постапка?
Кој би бил полесен кои проф. предаваат и дали има задачи во некој од овие 2?
Благодарам :)
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
61
Поени од реакции
0
Здраво колеги! Сакам да ве прашам дали е тешок предметот мегународен транспорт и шпедиција и што се паѓа за прв колоквиум.Фала однапред
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
61
Поени од реакции
0
Прашања за прв колоквиум по трговско право??
Благодарам :)
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
61
Поени од реакции
0
Колеги прашања за прв колоквиум по монетарна економија??
Фала однапред
 
S

Stivie G

Гостин
Колеги некое прашање по сметководствени информациони системи да не ви се наоѓа?:D
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki jas sum nova na forumov. Inace student sum vo skopje na ugd - ekonomski bankarstvo finansii i osiguruvanje . Bi vi bila blagodarna dolku imate i mi pratite prasanja 1 kolk trgovsko pravo-borka tusevska i javni finansii stevan gaber
 
Член од
15 октомври 2013
Мислења
22
Поени од реакции
1
Zdravo decki jas sum nova na forumov. Inace student sum vo skopje na ugd - ekonomski bankarstvo finansii i osiguruvanje . Bi vi bila blagodarna dolku imate i mi pratite prasanja 1 kolk trgovsko pravo-borka tusevska i javni finansii stevan gaber
Јавни финансии
Прв кол.
Дистрибутивна и стабилизациона фунскција
Екстерналии
Принципи на јавни расходи
Класификација на јавни прифоди
Елементи на даноци
Цели на оданочување
Даночни прогресии
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
61
Поени од реакции
0
Колеги што се падна на колоквиумо по Јавни финансии???
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Колеги што се падна на колоквиумо по Јавни финансии???
Vo skopje Stabilizaciona funkcija, fiskalno optovaruvanje formula, za javni dobra na zaokruzuvanje, eksternalii,pricini za porast na javni rashodi, vonfiskalni celi,danocen obveznik, danocen platec na zaokruzuvanje,progresivna danocna stapka-progresiven danok,efektivna danocna stapka,indeksiranje na danok,ekonomskiot princip na efikasnot,danocno izbegnuvanje kako vid na evazija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom