Евтини производи во Прилеп

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Е сега подфорумов е премногу макроекономија што би рекла Леандра, или тупаџиски што би рекол јас, па решив да отворам тема за микроокеномија.
Темава е за евтини производи кои што можат да се набават во Прилеп. Било што не е битно дали храна, облека, обувки, бела техника, производи за широка потрошувачка итн. Криви дрини исправање нејќам туку конкретно практично нешто како што е цена, производ и каде можи да се набави, а можи и споредба на цени.
Искрено да си признаам бев инспириран од ABC затоа што на човекот му беше скап кашкавалот. Евтин кашкавал има наспроти пазарот за сирење во продавничината, цената му е 230 денари за килограм, кашкавалот е кравски и од млекара Мики. Со квалитетот е исти ли дури и подобар од тие што чинат по 290, 320, или 360 денари.

За другите градови нека си отворат тема тие што живеат таму.
Ајде практично нешто што можи да ни помогни во животот, доста тупење :smir:.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Колку чини е скарата и храната од сендвичарите ,а и кафињата по кафичите.Зошто планираме да идеме на пиво фест а сакаме да заштедиме за да има повеќе за пиење:helou:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Колку чини е скарата и храната од сендвичарите ,а и кафињата по кафичите.Зошто планираме да идеме на пиво фест а сакаме да заштедиме за да има повеќе за пиење:helou:
Макијато 40 денари просек тука е цената скоро секаде, нескафе 60-70 денари ова општо по кафичите.
А за скара цените можам да напишам само што јадам јас, а тоа е ловечка (шарска) или мала македонка, ловечката сосе гарнир ти е некаде 110-120 денари, а малата македонка 130-160 денари зависи каде јадиш.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Макијато 40 денари просек тука е цената скоро секаде, нескафе 60-70 денари ова општо по кафичите.
А за скара цените можам да напишам само што јадам јас, а тоа е ловечка (шарска) или мала македонка, ловечката сосе гарнир ти е некаде 110-120 денари, а малата македонка 130-160 денари зависи каде јадиш.
што ти е тоа..мала македонка????
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
што ти е тоа..мала македонка????
Мала се мисли на 300-350 грама, голема 400-450 грама.
Е сега поимот македонка, тоа ти е нешто слично како ловечка (шарска) само со многу повеќе кашкавал, кој што е затворен како во сендвич, односно целосно затворен за да не истечи помеѓу амурот (меленото месо кое што е исто како за плескавица и ловечка).
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Лиги ми потекоа,најсикрено.
Кога ќе дојдам ќе частиш една во Македонска куќа,бива ли:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Е сега подфорумов е премногу макроекономија што би рекла Леандра, или тупаџиски што би рекол јас, па решив да отворам тема за микроокеномија.
Темава е за евтини производи кои што можат да се набават во Прилеп. Било што не е битно дали храна, облека, обувки, бела техника, производи за широка потрошувачка итн. Криви дрини исправање нејќам туку конкретно практично нешто како што е цена, производ и каде можи да се набави, а можи и споредба на цени.
Искрено да си признаам бев инспириран од ABC затоа што на човекот му беше скап кашкавалот. Евтин кашкавал има наспроти пазарот за сирење во продавничината, цената му е 230 денари за килограм, кашкавалот е кравски и од млекара Мики. Со квалитетот е исти ли дури и подобар од тие што чинат по 290, 320, или 360 денари.

За другите градови нека си отворат тема тие што живеат таму.
Ајде практично нешто што можи да ни помогни во животот, доста тупење :smir:.
Во тие продавничките или поточно во една може да се купи младо биено сирење, не ставено во солило. Тоа вреди и повеќе да го платиш бидејќи тоа е нешто од највкузните работи што сум ги јадел во живот.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Лиги ми потекоа,најсикрено.
Кога ќе дојдам ќе частиш една во Македонска куќа,бива ли:)
Еве и јас се нафаќам,ама НИ ПОД РАЗНО во Македонска Куќа.:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Е сега подфорумов е премногу макроекономија што би рекла Леандра, или тупаџиски што би рекол јас, па решив да отворам тема за микроокеномија.
Темава е за евтини производи кои што можат да се набават во Прилеп. Било што не е битно дали храна, облека, обувки, бела техника, производи за широка потрошувачка итн. Криви дрини исправање нејќам туку конкретно практично нешто како што е цена, производ и каде можи да се набави, а можи и споредба на цени.
Искрено да си признаам бев инспириран од ABC затоа што на човекот му беше скап кашкавалот. Евтин кашкавал има наспроти пазарот за сирење во продавничината, цената му е 230 денари за килограм, кашкавалот е кравски и од млекара Мики. Со квалитетот е исти ли дури и подобар од тие што чинат по 290, 320, или 360 денари.

За другите градови нека си отворат тема тие што живеат таму.
Ајде практично нешто што можи да ни помогни во животот, доста тупење :smir:.
Интересно е што килограм кашкавал и во ЕУ кошта од 4-6 евра,со малку подобар квалитет од овој нашиот,ама со слични цени.Значи Македонија е целосно подготвена за влез во ЕУ,барем што се однесува до цените на прехраната,а и просечната плата се приближува според статистиката до некои од поновте членки.:toe:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.007
Сакара кај Кумата или кај Стојче.

Пици најдобри се во Magic.

Чорба, не ми текнува како се викаше, една меана како од Македонски народни приказни, ама чорбата му е за мерак.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ефтини цефки,штопни,колена и бургии кај Пацано во Дениго,мислам ако му треба некому во овие кризни моменти.:smir:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ефтини цефки,штопни,колена и бургии кај Пацано во Дениго,мислам ако му треба некому во овие кризни моменти.:smir:
swedski, ex-yu,turski ili kineski...toa burgiite...??? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom