Евро 2012 - група А (Чешка и Грција во 1/4 финале)

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Во првата група се наоѓаат кодомаќинот, Грција, Русија и Чешка. Навидум "лесна група" но со доста солидни репрезентации би рекле со приближно ниво по квалитет. Можеби Русите и Пољаците имаат предност пред Чешка и посебно Грција која делува аутсајдерски. Русите се во добра форма тоа го покажаа во квалификациите каде на лесен начин стигнаа до првото место. Полска е домаќин и пред полни и френетични трибини ќе се обиде да го оствари сонот за влез во втора фаза. Чешка е во сенка на првите две, но репрезентација која е составена од младинци кои се повеќе се докажуваат во своите екипи, добар тим со шанса за евентуално изненадување. Грците се аутсајдери гледајќи го нивниот состав но со нив никогаш не е готово.
Мечевите ќе се играат од 8 Јуни кога е закажно и отворањето на Евро со мечот Полска-Грција во Варшава. Последниот меч е на 16 Јуни.





Распоред на мечеви:
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Ееее штета, нема анкета за гласање за оваа тема :(

Сакав да гласам за Русија и Чешка (јес да мислам дека има голема шанса и Полска да изненади доколку успее да ја совлада Чешка)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Најинтересната група според мене, нема фаворити и аутсајдери, очекувам најатрактивните мечеви за гледање да бидат од оваа група.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
И јас мислам дека ќе има атрактивни мечеви, Полска,Чешка и Грција немаат што да загубат.Русија 90 % е сигурен четвртфиналист со 3 победи.Останатите три ќе се јадат меѓусебе, а репрезентацијата која ќе успее да и скине бод на Русија или по некоја случајност да ја победи ќе биде вториот патник понатаму.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Јужниот сосед иде даље,за другите не знам.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.612
Поени од реакции
10.295
Полска очекувам да помини сигурно, домаќин се и плус имат неколку играчи од бундес лигата кои се во одлична форма.
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
1. Полска
2. Русија
3. Чешка
4. Грција

Според мене..
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Русија - фаворит за поминување на групата. Солидини играчи, солидна лига, што повеќе да кажам. Според мене, имаат потенцијал и за повеќе на ова ЕП (ај и така ќе правам само анализа, да не се трошам тука)

Полска - домаќинот кој сигурно ќе сака да направи нешто на првенствово. Домашниот терен, прилично послаба група за разлика од другите - сигурно ветува голема шанси за тоа. Според мене - заедно со Русија ќе ја поминат групава.

Чешка - Е Чешка е екипа која знае да блесне али и да разочара. Нема средина. Очекувам да имаат атрактивна игра али некако без резултат. Ќе разочараат со Грција али ќе блеснат со Русија али не доволно.

Грција - абе, ок екипа имаат, играчите им се во јаки лиги и се. Ама некако не очекувам нешто од нив, иако мотивацијата ќе им биде огромна, за да ги отргнат своите сограѓани од економските проблеми дома. Ама сепак нема да е доволно. 2 порази минимум.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Zosto nema anketa staveno?
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.451
Поени од реакции
42.740
Русија е фаворит во групата според мене.. А веднаш зад нив е Полска, која е домаќин и има понекој доба фудбалер.. Но и Чешка и Грција не опаѓаат на квалитет.. Па мислам дека се до последен момент нема да се знае кој ќе ја помине групата.. Но најмногу шанси им давам на Русија и Полска...
 

Дејмон

why not
Член од
17 мај 2011
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.886
Русите имаат најталентирана репрезентација. Џагоев, Аршавин, Жирков и ред други многу добри играчи кои иако не се во најдобра форма ми се чини ќе ја однесат Русија во следната фаза. Не дека сакам ама мислам дека и Грциве ќе идат понатаму. Баш ради тоа што Полска и Чешка немаат некои добри тимови за да ја поминат групата. Јес да Пољациве играат на домашен терен, али тоа им е се што имаат. Не се некоја репрезентација способна да направи нешто повеќе на првенствово.
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Тука според мене 80% понатака одат Полска и Русија,Полска домаќини немаат лош состав,Русија се сила во оваа група и не би требало да имаат проблеми да го освојат првото место во оваа група !
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Грците одат бе шо ви е вас?! :D И то со гол разлика 2:1
--- надополнето: 24 мај 2012 во 13:45 ---
Најинтересната група според мене, нема фаворити и аутсајдери, очекувам најатрактивните мечеви за гледање да бидат од оваа група.
U mad?! :eek:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.141
Поени од реакции
18.154
Полска сигурно, за другото место се е можно.Ама ај нека е Русија како (моментално / на хартија) најдобра од тие три.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom