Евровизија 2011 - Дизелдорф, Германија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Влатко е многу лош пејач и тоа ни е јасно, но сигурен сум дека вечерва имаше минимум 10 полоши изведувачи и минимум 15 полоши песни.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Све е до песната босна и оред да настпаи имаше добра песна прифатена беше секаде тоа е тоа. Кога ќе направиме и ние добра песна а не како сега слаткар да рпави текст за 10 минути и ние ќе имаме успех не може квлаитњто да не исплива на површина.
До некаде е така, ама разликата е што Шведска, Данска, Русија, Украина и останати може да не влезат само ако пратат ептен најлоша песна од сите. Во сите други случаи влегуваат и со песна што е под просек.
А ние мора да пратиме песна што е повеќе од просечна, за да имаме какви такви шанси за победа.
Босанците и Србите се друга приказна, се тепаат од гласање од Швицарска, Австрија итн :) Башка Мерлин е ѕвезда низ цел Балкан па и пошироко.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Влатче има добра фаца ама гласот, ауууу :). Тоа не беше пеење туку зборење, пофино рап да беше песната појако ќе звучеше.

Белорусија беше доста солидна ама го утнаа текстот наместо I love Belarus требаше да пеат I love Europe и ќе поминеа. Е да и поголемо деколте требаше да има :).

Се на се иста стара прича :).
 
L

Lu

Гостин
Настапот и песната на Словенија беше :cuc::cuc::cuc: според мене најдобри беа вечерва.
Маја Кеуц има прекрасен вокал.

 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Добро бе мајку му стара со што не избрука Влатче? Го заборави текстот? Се сопна на бина? Заборави кореографија? ОК може не е најдобар вокал во Македонија ама избран е и не претставува нас.
Доста бре плукате се што е македноско ако не ви чини на вас на газот, само наоѓате мани. Дечкото си испеа супер за неговите можности, имаше интересна кореографија, воопшто не беше досадно и лошо. Ако не претставуваше Калиопи - дебела е. Ако не претставуваше Кристиан Арнаудова - има разедљак меѓу заби. Ако не претставуваше Елвир - носот не му чини. Ако не претставуваше Бени - не бил македонец. Ако е Ѓоко - не знае англиски. Ако е Тамара - имала големи цицки. Ако е Елена - нинанајна било само ...АМАН БЕ?!?
И од кога тоа најдобриот глас(вокал) победува на евровизија? Од кога победува најдобрата песна?

Штета што најдобрите пејачи, текстописци, аранжери, критичари и други стручњаци ни скапуваат по форумиве стварно можеме да стигнеме далеку...

Таа кутрата ВинаНевина се црвенела.... зашто гледаше кога знаеше дека тој што не претставува ти предизвикува непријатни чувства?
 
M

Moon Child

Гостин
Човече, ако ти се задоволуваш со просечност и дај шта даш - јас не. И не, не поддржувам се што е македонско само затоа што било македонско. Ако е квалиттно и добро тогаш да (колку да ти доловам пример Тони Зен на Survivor), ама рикач да поддржувам, па уште и со гитарчето кога го видов ... Да беше Мартин Србиновски ќе го поддржував, песната беше океј а од оваа на Влатко ми се сере, и од сите други негови. Ако те претставувал тебе - мене сигурно не. Подобро нека не ме претставува никој отколку да ме претставува Влатче рикалото.
 
L

Lu

Гостин
Веќе се знае распоредот на песните за финалето во Сабота.

1. Финска
2. Босна и Херцеговина
3. Данска
4. Литванија
5. Унгарија
6. Ирска
7. Шведска
8. Естонија
9. Грција
10.Русија
11.Франција
12.Италија
13.Швајцарија
14.Велика Британија
15.Молдавија
16.Германија
17.Романија
18.Австрија
19.Азербејџан
20.Словенија
21.Исланд
22.Шпанија
23.Украина
24.Србија
25.Грузија
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Само што сакав да пишам за Словенија и Lu пишал!!! Ми беше фаворит уште на почеток, феноменална изведба и песна и гласав неколку пати за нив. Заслужуваат победа дефинитивно, ама покрај гејциве не ми се верува, според google Ирска ќе победи http://wiwibloggs.com/2011/05/04/googles-eurovision-2011-prediction-tool/10826/... а веќе неколку години го погодуваат победникот... :S, ако се деси ова, штета навистина, овие момчиња-девојчиња со недефинирани однесувања, стварно ми се антипатични.
За нашите... што да кажам освен дека Влатче не знае да пее, песната беше така-така, настап добар, со исклучок на премногу женствените потези на танчерите, точно имаше и полоши песни, но вокалот ептен слабо... Јас сум за Кирил Џајковски да го пратиме, со феноменала музика и таму малку текст некоја од типот на Jungle Shadow... Така што никој не ни е крив, ако навистина бевме добри ќе миневме... Ете и Словенија се мала држава со 2 милиона народ, не беа влегле од 2007 во финале, исто тогаш имаа многу квалитетна песна, Svet Z Juga - Alenka пееше онаа со лед-диодата... сеа си пратија квалитетна пејачка, квалитетна песна и си влегоа... Така наместо да се мислиме кој да се намести секоја година, треба да го испратиме најдобриот пакет! Лани Џоле беше одличен вокал, ама просечна песна, освен солото на Дамјан на гитарата шо беше кулминацијата!!!!!! Ете музиката на песнава само да ја осетите зашо Словенија е одлична, мелодиска линија, хармонија - perfect!
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Искрено задоволен сум од Влатче браво...Али песната си го напраи своето и затоа и не сме во финале..Самите сме си криви што пракаме вакви без везе песни а имаме добро пеачи али тоа е..Коа ќе видиш една Турција со добра песна не влезе така да не треба да сме до толку разочарани..Башка си ги иаме ние Валандово,Гоце Фест,Мак Фест не треба да се секираме многу за Евровизија Шитоизија :baeh:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.303
Поени од реакции
27.852
Добро бе мајку му стара со што не избрука Влатче? Го заборави текстот? Се сопна на бина? Заборави кореографија? ОК може не е најдобар вокал во Македонија ама избран е и не претставува нас.
Доста бре плукате се што е македноско ако не ви чини на вас на газот, само наоѓате мани. Дечкото си испеа супер за неговите можности, имаше интересна кореографија, воопшто не беше досадно и лошо. Ако не претставуваше Калиопи - дебела е. Ако не претставуваше Кристиан Арнаудова - има разедљак меѓу заби. Ако не претставуваше Елвир - носот не му чини. Ако не претставуваше Бени - не бил македонец. Ако е Ѓоко - не знае англиски. Ако е Тамара - имала големи цицки. Ако е Елена - нинанајна било само ...АМАН БЕ?!?
И од кога тоа најдобриот глас(вокал) победува на евровизија? Од кога победува најдобрата песна?

Штета што најдобрите пејачи, текстописци, аранжери, критичари и други стручњаци ни скапуваат по форумиве стварно можеме да стигнеме далеку...

Таа кутрата ВинаНевина се црвенела.... зашто гледаше кога знаеше дека тој што не претставува ти предизвикува непријатни чувства?
Стаи си малце прст на глава да ти текне кој го избра па ќе си добиеш одговор на сите прашања.
Влатко е избран од народот исто како и Ѓоко шо го избраа "гледачите".
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ги преслушав повеќето песни, и морам да речам подпросечни се. Влатко беше супер денес со оглед на неговите вокални квалитети, ајде му се исполна желбата и него да оди на Евровизија. Можеби требаше некоја подбра песна да се избере, но што е тука е! Мој фаворит е Дино, незнам дали од што премногу го почитувам човеков или прави ненормално добри текстови. Малку со англискиов тешко му оди, се надевам ќе се снајде подобро во сабота.
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Кажав горе, годинава влатче, минатата ѓоко, следната кој?
Ни јас не бев за тој да не претставува ама го избраа и тоа е тоа.

иначе, Васко Евтов цитати "незнам за вас али мојата Македонија, сигурно не ја претставувал"

--- надополнето ---

Стаи си малце прст на глава да ти текне кој го избра па ќе си добиеш одговор на сите прашања.
Влатко е избран од народот исто како и Ѓоко шо го избраа "гледачите".
Стај си ти прст кај сакаш и кажи дали не е секоја година така? Влатко е избран како што беа избрани сите кандидати од Вучич па наваму. Тука нема дискусија. Тоа го тврдам зошто го знам
Друго ми беше муабетот погоре
 
M

Moon Child

Гостин
Па така е зашто нема што да понудиме. Така е зашто најверојатно повеќето не се задоволуваме со просечно и потпросечно. Целава естрада ни смрди на очај, што сакаш од сите тие бедни пејачи? Да поддржувам некој? Оние што вредат не се толку експонирани а и не ни сакаат да се брукаат на Евросонг како што се запна кутар Влатче да оди та да оди, ко дете кога плаче по сладолед ебате. Суперхикс знаат колку пати некој од нас ги предложувал и велел дека се за на Евровизија, ама не се понижуваат за да се пријават.
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.460
Поени од реакции
10.157
Ајде не тресете глупости.Денес Влатко беше на ниво,башка остајте нашата песна шо нема зборови,нема али е певлива и сигурно беше меѓу ТОП 5 за оваа вечер.Што заслуживме финале заслуживме.Иначе лелеее ама путкии :nesvest:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.303
Поени од реакции
27.852
Кажав горе, годинава влатче, минатата ѓоко, следната кој?
Ни јас не бев за тој да не претставува ама го избраа и тоа е тоа.

иначе, Васко Евтов цитати "незнам за вас али мојата Македонија, сигурно не ја претставувал"

--- надополнето ---



Стај си ти прст кај сакаш и кажи дали не е секоја година така? Влатко е избран како што беа избрани сите кандидати од Вучич па наваму. Тука нема дискусија. Тоа го тврдам зошто го знам
Друго ми беше муабетот погоре
Па сите го знаеме. Ама ало освестете се луѓе рекордни 4 години по ред у едно мочано финале не можеме да влеземе. Пак ли до другите е грешката? Па ли нас никој не не сака?
Толку ли сме некреативни па да не можеме да направиме една моќна балада или заразна песничка?
Се додека Скопје фест е корумпиран фестивал кој ги гледа изведувачите како новчаници ние може комотно да си се откажеме од Евровизија.
Настапот на Влатко беше добар, сцената навистина беше одлична, но кореографијата...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom