Евреите ќе ја спасуваат Македонија

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Hitler , pa i toj e Evrein so skorni.....,no temata ne e za toa:):):)

"As a direct result of Hitler's actions, communism, which he had attempted to destroy, covered the whole of Eastern Europe, including half of Germany. The Jewish race, which he had tried to eliminate, had formed their own state and became a powerful force in world politics"
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А Бучко ќе одговара за потрошените пари од буџетот? Војо Стојановски? :raz:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Nikoj nema da odgovara,samo ke se polnat vesnicite i drugite mediumi so "aferi" koj nikogash nema da zavrshat.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Има една народна : ”Пред да се замешаш во куќата на комшијата - провери дали твојата е цела и сува. Ако е сува - пази да не ти се запали :wink:"

Би бил пресреќен ако се сменат генерациите во власта и ако се појават креативни луѓе оти на Македонија не и треба многу помош однадвор туку внатрешноста ја кочи цела работа како и незнаењето да се работи...

Кога веќе некој инвестира - бидете среќни што го прави тоа и гледајте да го примените библискиот принцип : ” Си биле еднаш двајца браќа. Татко им им оставил во наследство една ливра злато секому и им рекол - прајте што ќе прајте за да видам кому колку да оставам. Едниот ја употребил за да стекне поголемо богатство а другиот ја чувал љубоморно ливрата со цел да му удоволи на татко му. Кој на крај излегува помудар и по сакан - ве оставам и самите да откриете читајќи го Евангелието по Јован...”
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ubavo naravoucenie nema shto.Samo shto ovde nema sporedba zatoa shto parite ne im gi ostavi tatko im,tuku tie gi ukradoa od nas i gi stegnaa vo Shvajcarija kako shto gledame denovive so "famoznite" smetki.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
ABC напиша:
Ubavo naravoucenie nema shto.Samo shto ovde nema sporedba zatoa shto parite ne im gi ostavi tatko im,tuku tie gi ukradoa od nas i gi stegnaa vo Shvajcarija kako shto gledame denovive so "famoznite" smetki.
Која е бре таа будала што баш ТЕБЕ и МЕНЕ ќе ни даде сметки од Швајцарска банка што ти е тебе :pos:
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Macedalien ne treba da ti dade nekoj SMETKA vo Svajcarska Banka tuku treba da imas odreden MINIMUM i da plakas godisna provizija za "SMETKATA" .

A tie sto ve kradat ve ODRAA......parite za SVEKI i CVEKE da im se...:))

potocno 10 pokolenija od familiite AIR da nevidat.:))
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Троти ти погрешно си ме разбрала. Знам одлично како функционираат банките во Луксембург и во Швајцарија :wink: (на Стојко мој ќе откриете колку пари имам :pos:).

Проблемот е во тоа што ниту еден банкар не открива тајни сметки во тие земји што ги цитирав заради тоа што е ЗАБРАНЕТО СО ЗАКОН.

А иначе во право си - никој не ДАВА сметка во швајцарска банка ако немаш одредена сума на пари :wink:
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Da podatocite na site stedaci za nivnite stedni vlogovi se ZAGARANTIRANI SO ZAKON....zatoa ARAMIITE od cel svet otvaraat bankarski smetki vo Svajcarija.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Eve kako evreite ja spasuvaat Makedonija so plakanje (samo) na DDV koe potoa si go vrakaat od drzavata:
Како што информираат од ЕЛЕМ, "по проверката на книговодствената евиденција", било констатирано дека "Силмак" го има намирено делот за ДДВ во сите фактури од кои се состои салдото што му го должи на ЕСМ. Што значи, дали платил или не платил за струја, "Силмак" го плаќа ДДВ-то и по таа основа зема поврат од Управата за јавни приходи, велат во ЕЛЕМ. Оваа изјава е речиси идентична со изјавата на директорот на "Силмак" Ѕвонко Стојановски, спред кого комбинатот до денар им ги плаќа парите за ДДВ на УЈП иако не плаќа сметки за струја, а врз таа основа си зема поврат од Управата.
Зошто ЕЛЕМ ја промени првичната информација дека не е изводливо "Силмак" да плаќа ДДВ ако не ја плаќа потрошената струја, а по која основа комбинатот веќе му должи на ЕСМ околу 7 милиони евра одговорните не сакаа да објаснат. Наводно, и УЈП и тие се во право, но случајот не може да Ј се објасни на јавноста пластично, бидејќи станува збор за многу компликувани обврзнички релации. Меѓутоа, фактите покажувале дека и УЈП и "Силмак" , и покрај сў, постапувале во законски рамки.
Оваа вчерашна информација дојде по изјава на директорката на УЈП, Петра Митева, која објасни дека плаќањето на ДДВ не е поврзано со плаќањето на сметките за струја. Според неа, "Силмак" му плаќа редовно ДДВ на државата, но така функционира целиот наш систем за ДДВ за сите компании. Странката не се условува да плати или да наплати. "Оној што го фактурира излезното ДДВ е должен да Ј плати на државата, а оној што ја користи услугата да го употреби како влезно исполнување. Тоа е редовна практика и не би требало да има нејаснотии во јавноста", рече таа.
Ако е сето ова законски и ако важи за сите компании, прашање е колку од нив, исто како и "Силмак", плаќаат само ДДВ, но не и сумата за потрошената струја и колку вака ЕСМ губи пари.
Проблемот на неплатениот ДДВ за струја на "Силмак" исплива во јавноста по упатеното предупредувачко писмо на Светска банка до Владата, со кое се вели дека државата губи многу пари поради неплатениот ДДВ и затоа треба да најде начин да си ги наплати средствата. Министерот за финансии Никола Поповски, пак, на последната прес-конференција, рече дека банката греши, дека ДДВ е платено сто отсто и дека ЕСМ за сите неплатени, како и платени обврски од должниците, го плаќа данокот на додадена вредност. Односно, дека ДДВ не плаќа тој што ја користи услугата, туку тој што фактурира, а во овој случај фактурира ЕЛЕМ.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Па ова го има во 99% нееврејски фирми бре - што сереш!!! И македонските куќи работат на истиот начин и даваат ”одличен” пример па сеа види си ти :wink:

Ако јас и ти живееме во иста куќа, ти си сопственик и имаш навики - ќе сакаш некој да ти ги смени истите?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ova go nema vo neevrejski firmi,a ti zimi Stojko znaesh kako e od Francija.Na neevrejskite firmi ovde im se isklucuva strujata za 8 000 denari neplaten dolg.Ova ti go kazuvam od licno iskustvo.Ti propagirash semitizam vo biznisot i sakash da gi napravish onie od Silmak "nevini" zrtvi koj kako i sekogash se obespraveni,mozebi si platen za toa neli?Vo odbrana na se shto e evrejsko pa makar na shteta vrz Makedoncite.:(
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Не бе не - не знам ја!! До пред пет години на Mарс живеев а цела моја фамилија живее на Јупитер во моментов со кислородни боци. :pos:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A Francija koga gi "tepashe" strancite beshe "semitski" nastroena.Pa ti i samiot ziveesh tamu i dokolku si realen kazi ja vistinata kade se vodi pogolema "hajka" protiv evreite,vo Makedonija ili vo Francija i zoshto se vodi takva "hajka" dokolku se vodi(onaka kolku da razmislish malku)?.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ne mesaj babi i zabi : ako Francija bese semitski i rasisticki ili diskriminatorski nastroena nemase ni jas da bev ovde. Ne tresi zeleni :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom