Дупчењето на ушите е ризично

Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
имам дупнати уши нормално како повеќето од женските но не планирам да го дупнувам баш горе на рскавица знам дека е ризично и болката е голема
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
пред една или едве години вкупно на ушиве имав 10 дупчиња, а можи носев над 15 алки и пирсови и немав никаков проблем освен со едно дупче што го направив сама и тоа навистина многу болеше и ми отече ушето па заради тоа морав да извадам уште 2 пирса. никогаш повеќе не правам сама дупче било каде
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Шо се однесува до мене, сум немал проблем.

Двете ми се дупнати, единствен мал проблем беше шо десното еднаш ми зарасна, па го дупев одново.
 
D

dh00|

Гостин
според мене не е ризично,на ушите имам вкупно 6 дупчиња и сум немала никаков проблем:toe:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Дупнато ми е левото уво, имав многу лошо искуство.. таман го дупнав требаше после 10 дена да ја извадам медицинката и таман 10 тиот ден ми отече увото и менѓушата ми се повлече у увото па бев у градска да ми ја вадат, па примав некоја инекција.. ама не ми иде памет ми заздраве и пак го дупнав : )
ja ednas taka sama si go dupnaf so medicinka i samo gleam po nekoe vreme mengustaa mi ja nema i mislev mi padnala ali koa gleam vnatre mi otisla u uvoto cela ali neam gajle sama si ja izvadiv...ne si morala da ides u gradska poso ja posle pak namerno taka si ja butav u useto za da mi se naprai po golema dupka za pirs.. :)
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Имав последици првите денови после се одеше подмачкано до пред некој ден.јбг:nerv:
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Имам едно дупнато уше до сеа не сум осетил проблеми па незнам како ќе биде понатаму.
 
П

Паган-др

Гостин
Јас немам дупчено уво, ама имам една другарка што имаше наредено 7 на едно уво, па едно време ги имаше извадено и и зараснаа, сега пак ги нареди 6 на истото уво, и се нема пожалено. Барем мене.
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Имам на едното уше 5, од кои едната е на рскавица и немав никаков проблем ни со спиење ни болка.Секако не ставам бижутерија туку имам златни алки ради сигурност, и избегнување на веќе споменатите опасности.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Дупчењето т.е пирсингот зависи од неколку работи...
1.Увото или делот каде е ставен обетката,значи самата одбрана на организмот зашто обетката е страно тело во моментот на ставањето
2.Човекот кој го изведува ритуалот,односно санитарно-хигиенските услови
3.Материјалот на обетката,зашто не ретко бижутерија може во најблага форма да направи инфекција,за повеќе не сакам ни да зборувам :toe:
...така да кај секого е различно,а дека има ризик и болка има секако само кој до каде е спремен да оди :helou:
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Јас ставив обечка пред две недели и сега местото ми е тврдо нз од што дал е инфицирано ??
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.278
Поени од реакции
41.864
^ Ставај хидроциклин и терај ...
 

антонија

модел
Член од
22 август 2010
Мислења
144
Поени од реакции
6
Јас ставив обечка пред две недели и сега местото ми е тврдо нз од што дал е инфицирано ??
немај мака природно е така.
Дупчењето на уши не е ризично.
Доколку се носи бижутерија и секави обетки или мењање со другарка тогаш може да се јават инфекции.
Ризикот е толкав колку што е пагање на астероид над земјата .
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Јас имам дупнато уво кај горниот 'рскавичен дел. Само на почетокот неколку недели ми беше потешко да спијам на таа страна затоа што увото ми беше доста чувствително и не сакав да го иритирам уште повеќе. Друго нешто освен тоа, некаква друга болка или инфекција ми се нема случено и сум емала проблеми, еве повеќе од 3 години поминаа од тогаш и све е ок. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom