Дуел на бендови (оваа недела: Fantomas vs Melvins)

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.361
Поени од реакции
5.491
Led Zeppelin нормално, и Queen се легенди али Led Zeppelin колку што имаат постигнато тоа никој го нема. У секој аспект и тоа. Покреативни, разнолики се Цепелин од Queen. Бар според мене, и двата бенда ги имам доста слушано.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Квин ми се добри до кај `80-та некаде т.е. до Jazz албумот, после тоа не знам кој Цацко ги дупнал да тераат диско музики и не можам да ги поднесам тие албуми.
Цепелин за разлика од нив нема албум што не ми се свиѓа :D.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Квин. За мој вкус далеку подобри.

И Лед Цепелин имаат богата дискографија, легендарни рок хитови, но никогаш не успеаа да ме "заразат" нивните песни.

Мислев да ги пишам во префорсирани бендови, но ќе ме бомбардиравте со цитати како за Редиохед. :D Не, не можам да ги оспорам нивните квалитети, но не ми се по вкус...
@Malcolm van den Сабаховић :love:

Иначе за Лед Це(плин) и за Џими и за солажите.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Led Zeppelin нормално, и Queen се легенди али Led Zeppelin колку што имаат постигнато тоа никој го нема. У секој аспект и тоа. Покреативни, разнолики се Цепелин од Queen. Бар според мене, и двата бенда ги имам доста слушано.
Е па не е фер ова :D. Ги ценам Queen, ама Цепелините се цепелини, нема споредба, ниту па жанровски се слични.
Led zeppelin пред се и после се :P
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.252
Рејдиохед ни за бркот на Фреди не можат да се фатат, али ако некој е блиску, тогаш ваљда се овие, зепелиниве.

Иначе Квин, овај пат не за инает на модераторот. :D
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
И едните и другите се култни бендови и многу имаат направено за музиката и служеле како инспирација за многу идни музичари.
Ама Бонам си е Бонам, огромен плус за Цепелин во овој дуел. Од моја гледна точка. :D
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Оловниот Цепелин ќе ја смачка Кралицата, нема тука двобој.

Zeppelin се непропорцијално повлијателни во музиката, пионери се на еден правец што искористи огромен потенцијал. И Queen можеа да бидат, ама изгледа видоа каде лежи парата. Времињата се смениле, не се тие криви. Го достигнаа врвот кога веќе Zeppelin кажаа се` што имаа да кажат. Ама тоа откога станаа секси, ама онака, секси и за тетки, не само за следбениците на Белзебуб. :D

Како и да е, Зеплин сум ги слушал неспоредливо повеќе, така да, нив.

 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.828
Поени од реакции
10.999
Со Цепелиниве по малце ми ги имаат направено цепелини (не дека со Флојд е поинаку де) али нема везе, друга тема тоа.
Повеќе сум се заразил и сум ги слушал Квин. Инструментално веројатно повеќе Цепелин, вокално Квин.
Исходот е очигледен, али пишете ме кај Квин.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Кој 2 култни бенда, овие на дуел не се стават бе, ало. И двата имаат безвременски хитови, хитови за памтење. Нема шанси да гласам. Дуел глава да те заболи :)

Памтам лани професор по ликовно коа цртавме ни пуштаме лед цепелин да слушаме, таа беше првата моја средба со еден култен бенд.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Би одел со Цепелин, а дека нешто сум свршувал на двата бенда, не сум свршувал никогаш. Ми биле онака, добри, што го означиле времето во кое постоеле, извршиле понатамошно влијание во музиката, и сето тоа во ред е така, ама не ми правеле некоја маскимален мерак на душава :)
 

Shakti

The blue-lidded daughter of Sunset
Член од
6 ноември 2012
Мислења
918
Поени од реакции
3.372
Zepp all the way!:roker: Гласот на Плант:drk:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom