Дресура

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Вежба #1 - (Непходно време: 10 минути)

Доаѓање на команда

После задавањето на командата „при мене” и гестот со рака, дајте му возможност на кученцето кога ќе дотрча при вас само да седне. За тоа е неопходно да направите пауза од 2-3 сек. Ако кученцето нема намера да седи, задајте дополнителен гест. Окуражете го само во случај, ако седне самостојно. Нормално е во оваа вежба ако кученцето се уште не седнува самостојно веднаш после задавањето на командата. Пројавете спокојство. За 10 мин повторете ја вежбата 5-6 пати.

Вежба #2 - (Продолжителност: 10 минути.)

Седење на команда

Денес продолжителноста на задржувањето после седнувањето продолжете го до 15 секунди. После откако ќе седне завртете се и направете 2-3 чекори и после вратете се кон него. Не дозволувајте на кученцето да стане веднаш после откако ќе се завртите, во спротивен случај кученцето ќе започне да се исправува секој пат кога ќе се завртите. Ако кученцето за време на одработувањето на навикава ставнуа од местото си, задајте го гестот повторно. Повторете ја вежбава 5-6 пати.


Вежба #3 (Продолжителност 10 минути. )
Приучување „на место”.


Оваа вежба потребно е да ја изведувате дома. За да го испратите кученцето на неговот место во другата соба е сеуште рано. Пристапете кон одработување на вежбата, доближете се до местото на кученцето, задајте ја командата и гест. Говорете јасно и енергично но во никаков случај не користете заплашувачка интонација. Треба да се задржи на местото си 15 сек. Како при одработување на седење по команда одалечете се неколку чекори од кученцето после кое што: пофалба и окуражување. Повторете 5-6 пати.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Вежба #4 (Продолжителност 15 минути. )
Приучување кон доплнителна опрема


После поставувањето на маската не ја симнувајте 15-20 сек. За да го одвлечете вниманието на кучето погалете го. После тоа слимнете ја маската и погалете го и пофалете со „тоа е добро”. Повторете 5-6 пати за општо 15 мин. Не заборавајте да го тренирате кученцето кон спокојство при ставањето на маската.


Вежба #5 - (Продолжителност 20-30 минути.)
Социјализација


Шетајки се со кученцето по улицата, од време на време окуражавајте го. Тоа е особено неопходно при слични надразнители: пресекување на улицата, преминување низ подлез, влегување во автобус, преминување покрај толпа од луѓе и т.н. ако кучето покаже страв во слична ситуација е неопходно многу внимателно да се однесувате кон тоа кое што го потстикнало тој страв. Не обидувајте се за броени денови да го привикнувате кучето кон такви надразнители, така само ќе ги влошите нештата. Додека да го преодолее стравот може да мине не една седмица туку дури и цел месец. Треба да пројавите трпение и постојанство, само така ќе постигнете резултат.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Вежба #6 - (Продолжителност 10-15 минути. )
Приучување кон возење во автомобил.


Практикувајте го качување во кола со командата „на место”. Да си припомниме, дека тоа место е востановено, без да му дозволувате на животното да се движи од едниот до другиот крај на колата. Не се одалечувајте од миленикот. Приучувајте го кучето да отиде на своето место во колата, како што го правевте дома. Тој сега има странични надразнители (шумот на моторот, миризбите во салонот), управувајте го кучето, како што правевте на првата вежба: дајте команда „на место”, привлечете му го вниманието со миризбата на лакомството и со раката одведете го до определеното му место. Со другата рака држете го поводникот, управувајки го кученцето. Во колата не пуштајте го кученцето, седнете до него. Пофалете го кученцето и постојте во колата одредено време (неколку минути), извадете го од колата и пофалете го. Неколку пати за време на одработувањето на вежбата повторете влегување и излегување.


Вежба #7 - (Продолжителност 10 минути. )
Развивање на реакциите за апортирање и мирисање



Обратете внимание на фактот дека името на вежбата се променила. Сега нема да го развиваме само апортирањето, туку и реакциите за мирисање. После одкако ќе го привлечете вниманието на кучето кон предметот, фрлете го на 5-7 метри. Фрлете го до некаква препрека, например до дрво (неопходно е кученцето да не го види самото паѓање на предметот). Не задржувајте го кучето, оставето го веднаш да тргне после предметот. Како не е видело каде точно е паднал предметот, кученцето ќе се принуди да го побара. После откако ќе го открие пофалете го. Повторете 3-5 пати (ако интересот му опадне не го терајте повеќе, подобро е покасно да се обидете повторно).


Вежба #8 -(Продолжителност 10 минути. )
Приучување кон движење „ПОРЕД”. .


Продолжете го изработувањето на навиката како и во претходната вежба. Не обидувајте се да го зголемувате растојанието, која што изминувате со кученцето. Задајте команда „до мене”. Многу поважно е дека кученцето реагира на таа команда и на гестот. Подобро е да изминете одеднаш 7-10 метри, но кученцето да биде заинтересирано да е во неопходната позиција, отколку да е незаинтересирано и да се спротивставува. Поводникот не треба да е затегнат. После откако ке го изминете растојанието пофалете го. Повторете 5-6 пати.



Вежба #9 - (10 мин. )
Приучување кон лежење на команда



Навиката за лежење на команда е многу посложена од навиката за седење. Затоа не се зачудвајте ако вашиот миленик не ја освои брзо. Продолжувајте да ја правите вежбата, но веќе преди да легне задајте команда „легни”. После откако ќе ја исполни командата искористете го лакомство за да го задржите така што ги користите инструкциите од претходната серија вежби. Окуражете го кученцето после откако ќе легне. Повторете ја оваа метода 5-6 пати за 10 мин.

Повторете ја оваа вежба после наредниот ден, не брзајте да воведувате сами усложнувања
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Совети како да ги избегнувате најчестите грешки

Да го повикате при себе си после исполнувањето на задржувањето не е задолжително не само за кученцата, туку и за возрастните кучиња. Разбира се дека кога навиката на задржување е усвоена, ќе можете да го насочите кучето во насоката која што ке посакате, но во процесот на учење не правете го тоа.

Не се занимавајте веднаш после хранењето на кучето. Туку-што најаденото куче не реагира толку ефективно на лакомствата и тој метод нема да е ефективен, а во дејствителноста на тој метод е нај-ефективен за обучувањето на малечко кученце.

Изберете место на вежбање, сообразувајки се со следните правила: за изработување на основниот рефлекс влијанието на дразнителите треба да е сведено до минимум. During bringing of the conditioned reflex to the habit on the contrary, the more complex the condition, under which is conducted the training, the more your ward smoothly will work.
Добрите ..... се задолжителни за кучето, за да бара по мириси. Дури и да не намеравате да се занимава во последствие со слични дејности, усовршувањето на сите важни реакции за однесување е задолжително. Зајакнувањето на нервниот систем му помага на кучето да е поуравнотежено и да возприема полесно.

Tреба еден пат засекогаш да го определите местото на кучето во автомобилот. Ќе ви помогне во иднина да ги избегнете опасните ситуации. Барајте кучето секогаш да стои на своето место.

Треба да запомнете и стриктно да почитувате следното правило: треба да го пофалувате и наградувате кучето само при правилно изведување на вежбата. Неопходно е секогаш да се приближувате кон кучето, во спротивен случа вашиот миленик, кој очекува награда, ќе се дрпне од местото и ќе дојде кон вас.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
СЕРИЈА ВЕЖБИ 8

Mесто за тренирање:
Одработувањето на доѓање по команда, седење и лежење можете да го спроведете на местото, кое што сте го користеле при социјализацијата на првата и втората серија вежби (во паркот, на 20-30 метри од голамата улица).

Неопходно време: Општо време – 110 минути.

Препораки


Преминете кон одработувањето на оваа серија од вежби само одкако сте се убедиле, дека е усвоена програмата од претходната. Вашиот миленик би требало веќе да знае доволно многу – да доаѓа при вас при прва команда и после тоа да седне самостојно. При одработувањето на седењето кучето треба да може да исполнува до 14 секунди и да реагира спокојно на вашето движење наоколо него. Издржувањето после командата „на место” исто така треба да биде барем 15 секунди. Кученцето треба да реагира спокојно на надразнувачите на улицата, на маската, да е спокојно во автомобилот, во кој што работи моторот, се отвараат и се затвараат вратите. Движењето до вас треба да се случува и на 7-10 метри, со помошта на лакомство.
Започнувајки ги вежбите, ставете огрлица на кучето.
Како и порано, давајте на кучето не по-малку од 5 минути за одмор помеѓу вежбите, така што не се опидувате за тоа време да му изработувате навики. Нека просто потрча и си се одмори.

Вежба #1 - (Неопходно време: 10 минути)

Доаѓање по команда
Откако кучето дошло и седнало пред вас, натерајте го да стои во таа поза 5-10 секунди. Ако седи, без да мрда од местото, просто задржете го времето и наградете го. Ако се разсејува го натерајте го да седне, задавајки команда и гест. Наградата треба да се дава на кучето додека уште седи, а не дури откако се исправило.
Повторете 5-6 пати.

Вежба #2 - (Продолжителност: 10 минути.)
Седење по команда


Започнете ја вежбата со седење до 20 секунди. Додека вашиот миленик седи, вие не стојте на место. Не е потребно да се одалечувате на повеќе од 1-2 метри од него, но движете се наоколо него, така што запирате, па тргнувате одново. Внимателно следете го однесувањето на кучето. Ако се разсејува (станува), натерајте го да седне одново. После откато истекло времето, кое што сте го определиле за вежбата, отидете до кучето и наградете го.
Повторете 5-6 пати.

Вежба #3 (Продолжителност 10 минути. )
Приучување „на место”.

Оваа вежба треба да се прави дома.
Постепено зголемувајте го времето на исполнување после задавањето на гласовната команда до 20 секунди.
Повторете 5-6 пати.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Вежба #4 (Продолжителност 15 минути. )
Приучавање кон аксесоари


Прошетајте го кучето со ставена маска за 2-3 минути. После кратко прекинвање повторете ја вежбата. За да го одвлечете вниманието на животното потрчајте малку со него. На крајот на вежбата наградете го кучето, свалете му ја маската и дајте му лакомство.
Не заборавајте да го приучите кучето кон спокојна реакција кога го водите на каишка (поводник).

Вежба #5 - (Продолжителност 20-30 минути.)
Социализација


Прошетајте стално на различни места, кога избирате маршути за прошетак со кученцето. Во вашиот реон не треба да има места, кои што не сте ги посетили. Тоа, дека кучето реагира спокојно на вревата на автобусот од соседната улица, не означува, дека ќе се држи исто толку спокојно и во центарот на градот. Проверете и ако е потребно постепено приучете го кучето кон евентуални надразнители.

Вежба #6 - (Продолжителност 10-15 минути. )
Приучавање кон возење во автомобил


Направете ја следната вежба – после откако кучето е на своето место во автомобилот, излезете, без да ја затварате вратата и стојте до колата 15-20 секунди. После тоа земето го кученцето и пофалете го (наградете го). Повторете 3-5 пати.

Вежба #7 - (Продолжителност 10 минути. )

Развивање на реакциите за апортирање


Фрлајте предмети не само зад мали препреки, туку и во доволно вислока трева. Целта на оваа вежба не е да поставите препреки пред кучето, туку да го научите да го бара предметот со помошта на сетивото за мирис. Затоа избирајте ги ритчињата така, да бидат лесни за заобиколување, а тревата да е толку висока, да движењето во неа да не му пречи на животното.
Активно пофалете го вашиот миленик откако го нашол и донесол предметот.

Вежба #8 -(Продолжителност 10 минути. )
Приучување кон движење „ПОРЕД”.


Откако веќе сте ја изработиле навиката на кучето, можете да се одалечувате до околу 15 метри. При тоа можете да направите неколку брзи промени на насоката на движењето, така што при тоа ќе му го привлечете вниманието на кеченцето со лакомството. Командата „до мене” може да се зададе одново само во случај, ако кучето се разсејува и се обидува да избега во друга насока.
Повторете 5-6 пати.

Вежба #9 - (10 мин. )
Приучување кон лежење по команда


Продолжувајте да ја изработувате навиката, искористувајки го лакомството. Откако кучето легнало, натерајте го да ја задржи положбата за 10-15 секунди и едвај тогаш наградете го. Седнете до кучето и бидете готови да го контролирате.
Повторете 5-6 пати
Повторете ја оваа вежба следниот ден, не брзајте да воведувате сами усложнувања
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Совети како да ги избегнувате нај-честите грешки

Ако видите, дека кучето ви уморено, во никој случај не снижувајте ги побарувањата при одработувањето на оделните вежби. Подобро е да ја спроведете лекцијата во некое друго време. Потполно недопустливо е да му дозволувате на кучето да се разсејува за време на вежбите.

Во најдобриот случај кучето треба да се движи до вас после една, а не серија на зададени команди. Ете зошто после одкако еднаш сте ја задале првата команда по време на движење користете само механички стимулирања.

Ако кучето не ви е добро, работи, така како што никогаш да не е подложуван на дресирање, а при претходната серија вежби се е било во ред, брзо прекратете ги вежбите. Возможно е да сте претерале со оптеретувањата, но е возможно кучето да се е разболело. При сите состојби веднаш јавете се на лекар.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Се засновува на 14+1 (генерална проба) работни состаноци (РС).
Водителот на курсот е должен да води евиденција за доаѓањето и работното напредување за секој курсист посебно. На крајот на секој РС би требало да се одржат консултации во траење од 5-10 минути. Во таа прилика да се анализира РС и да се утврди индивидуалното работење дома.
На крајот на курсот водителот приложува извештај за работењето, па истото во облик на ИСПИТНА ЛИСТА ги доставува до КСМ.

ПРОГРАМА ЗА РАБОТЕЊЕ ПО СОСТАНОЦИТЕ 1-15

1. состанок

Запознавање на водителот на курсот со курсистите, изнесување на планот за работење и прикажување на потребната опрема за работење со песовите.
Да им се образложи на курсистите значењето на КСМ, да им се објасни причината и потребата за школување на песовите, и да им се прочита одредбата за држењето (одгледувањето) на песови.
Курсистите да се запознаат со предностите од купувањето на чистокрвни раси песови, да им се објасни улогата за возрастните прегледи и да им се дадат упатства за изложувањето на песовите на изложби.

2. состанок

10 минути.................... учење на вежбата СЕДИ и контактирање со песот
5 минути..................... игра и контактирање
10 минути.................... учење на вежбата СЕДИ и контактирање
5 минути..................... игра и контактирање
10 минути.................... учење на вежбата СЕДИ и контактирање
10 минути.................... анализа на дневното работење и задачи до следниот РС
Да се настојува да се организира полагање за испитот на претходната група на денот на првиот РС на новата група на курсисти. На тој начин ново пристигнатите курсисти можат да ги видат сите работи (вежби/команди) кои ке ги одработат како и начинот на полагањето на испитот.

3. состанок

10 минути................... повторување на вежбата СЕДИ
10 минути.................... пауза со игра
30 минути.................... вежби за контактирање, учење на ЗАБРАНА со 10 м. поводник
10 минути.................... анализа на дневното работење и задачи до следниот РС

4. состанок

10 минути.................... повторување на вежбата СЕДИ со помали пречки (плескање, фучкање, погласен говор и сл.)
10 минути................... учење на основната положба
10 минути.................... пауза со игра
15 минути.................... контактирање со песовите
15 минути.................... водење на песот до ногата (покажување на водителот со сопствениот пес)

5. состанок

10 минути.................... повторување на вежбата СЕДИ со посилно надразнување (плескање, фучкање, погласен говор, одење, склекови и сл.)
10 минути.................... повторување на основната положба
10 минути.................... пауза со игра
15 минути.................... контактирање со песовите
15 минути.................... водење на песот до ногата

6. состанок

10 минути.................... повторување на вежбата на одење покрај ногата
10 минути.................... контактирање со забрана
10 минути.................... пауза со игра
15 минути.................... СЕДИ со попречување (надразнување)
15 минути ....................учење на вежбата ЛЕЖИ

7. состанок

10 минути.................... одење покрај ногата со застанување и свртување
10 минути.................... контактирање со забрана
10 минути.................... пауза со игра
5 минути..................... повторување на СЕДИ
10 минути.................... вежбата ЛЕЖИ со надразнување
10 минути.................... симулација на возрасен преглед
5 минути..................... одложување - ЧЕКАЈ

8. состанок

10 минути.................... одење покрај ногата со застанување и свртување
5 минути..................... СЕДИ со одалечување на одалеченост од должината на поводникот
5 минути..................... контактирање со забрана
10 минути.................... пауза со игра
10 минути.................... вежба ЛЕЖИ со надразнување
5 минути..................... повикување на песот (слободно стоечки пес)
10 минути.................... ринг дресура
5 минути .....................ЧЕКАЈ

9. состанок

10 минути.................... одење покрај ногата со застанување и свртување
5 минути..................... СЕДИ со одалечување за должината на поводникот
5 минути .....................контактирање со забрана
10 минути.................... пауза со игра
10 минути.................... вежба ЛЕЖИ со надразнување
5 минути..................... повикување на песот (слободно стоечки пес)
10 минути.................... РИНГ дресура
5 минути..................... ЧЕКАЈ

10. состанок

60 минути..................... работење на простор со промет од граѓани и возила

11. состанок

10 минути...................... одење покрај ногата со промена на ритамот
5 минути....................... СЕДИ со одалечување на 10 метри (10 м. поводник)
10 минути...................... ЛЕЗИ со одалечување на 10 метри - без повикување со вракање кон песот
10 минути...................... пауза со игра
10 минути...................... контактирање со повикување на песот
10 минути...................... РИНГ дресура
10 минути...................... ЧЕКАЈ со надразнување (одалеченост од 10 метри)

12. состанок

10 минути...................... одење покрај ногата со промена на ритамот
5 минути....................... СЕДИ со одалечување на 10 метри (поводник од 10 м.)
10 минути...................... ЛЕЖИ со одалечување на 10 метри (без повикување со вракање кон песот)
10 минути...................... пауза со игра
10 минути...................... контактирање со повикување на песот
10 минути ......................РИНГ дресура
10 минути...................... ЧЕКАЈ со надразнување (одалеченост 10 метри)

13. состанок

60 минути...................... работење на простор со промет од граѓани и возила

14. состанок

5 минути....................... одење покрај ногата со промена на ритамот и свртување и застанување
5 минути....................... СЕДИ со одалечување на 20 метри (поводник од 10 метри)
10 минути...................... ЛЕЖИ со одалечување на 10 метри и повикување
10 минути...................... пауза со игра
10 минути....................... СЕДИ (од лежечка положба)
10 минути...................... РИНГ дресура и симулација на возрасен преглед
10 минути...................... ЧЕКАЈ со надразнување (одалеченост од 20 метри)

15. состанок

5 минути....................... одење покрај ногата со промена на ритамот и свртувања и запирање
5 минути....................... СЕДИ со одалечување на 20 метри (10 метри - поводник)
10 минути....................... ЛЕЖИ со одалечување на 20 метри со повикување
10 минути....................... пауза со игра
10 минути....................... СЕДИ (од лежечка положба)
10 минути....................... РИНГ дресура и симулација на возрастен преглед
10 минути....................... ЧЕКАЈ со надразнување (одалеченост 20 метри)

16. состанок

60 минути....................... работење на простор со промет од граѓани и возила

17. состанок

Генерална проба за испит



Припремил: Т. Кралев и А.Кралев
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
ИПО РАБОТИ ИСПИТИ

Podelba na ispitite za retriveri:

1. IPO - Ispit na prirodno vrodeni osobini.

2. Raboten ispit - ovoj ispit kuceto moze da go polaga samo po zavrsuvanjeto na IPO. Rabotnite ispiti se podeleni na tri disciplini:
- Raboten ispit na retriveni vo aport
- Sestran raboten izpit za retiveri
- Sestran raboten ispit za retiveri so aport na patka
Poslednive dva ispita se so podednakva vrednost i mozat da bidat na drzavno ili na megjunarodno nivo.

teriverot e kuce cija rabotna osobina e ubavo da odi pokraj nogata na lovecot za razlika od drugite lovecki rasi koi vo trba go prebaruvaat terenot. Razlikata pomegu "normalnoto" vodenje na kuceto i vodenje za vreme na ispit e vo toa sto, kuceto za vreme na prepraka (na primer, grmuska ili stesnat premin) mora da odi pozadi vodicot, so galavat prilepena do levata noga na vodicot, dodeka povodnikot e totalno opusten, taka sto vo sredinata, pomegu rakata na vodicot i glavata na kuceto go dopira tloto na zemjata, a ne da odi kuceto napred pred vodacot kako sto nekoi praktikuvaat.

IPO, se ispituva:
- Odnesuvanje pri pukanje (palslivite kucinja se disfalifikuvaat)
- Vodlivost (odenje pokraj nogata a vodicot na opusten povodnik)
- Aport na perduvest divec i aport na patka od voda.

Raboten Ispit, sto se ocenuva (celta na ovoj ispit e da se utrdi odnesuvanjeto na retriverot po pukanjeto, negovata poslusnot i cvrstinata na negoviot karakter).
- Poslusnost
- Rabota vo pole
- Rabota vo suma
- Rabota vo voda
- Aport
- Vodlivost

Opis na ocenuvanjeto na obaveznite disciplini na IPO:

- Vodlivost na terenot za lov: se ocenuva so obir na toa kako kuceto go prati vodicot na obrasnat teren duri i koga se pritsuti i drugi luge ili kucinja. Pravilno, kuceto treba da odi pokraj levata noga na vodicot, a vo suma i megu grmusku, pozadi levata noga na vodicot. Dodeka se dvizi kuceto megu luge, ne smee da pokaze strav ili agresija, ili da probuva da se oddaleci od vodicot. Sekoe odstapuvanje od gorenavedenoto ja namaluva ocenkata na kuceto.

- Odnesuvanje pri pukanje: se ispiruva taka sto kucinjata so vodicite se rasporeduvaat vo krug od okolku 10 metri od sudijata koj ke dade znak za pukanje. Stom pukne, kuceto mora da reagira so ostar pogled i zainteresiranost, ne smee da proba da pobegne od vodicot, da cvili od strav ili da probuva da izleze od povodnikot i da pobegne. Ako retriverot ova go stori, nema da moze da polozi IPO.

- Aport na perduvest divec na suvo: se oceniva taka sto kuceto se naoga pokraj nogata na vodicot dodeka sudijata zastrelaniot divec go frla sto podaleku, a kuceto toa mora da go vidi. Sufijata se naoga na 10 do 15 metri oddalecenost. Terenot mora da bide obrasnat so treva i so niski grmuski. Na komanda na vodicot, retriverot mora da go pronajde divecot i da go donese (aportira), da zastane pred vodicot a potoa na negova komanda i da go predade. kaj ovaa disciplina se zema vo obzir koncentracijata na kuceto kakoi brzinata pri baranjeto i aportot na divecot.

- Aport na perduvest divec od voda: se ocenuva taka sto vo dlaboka i mirna voda (bez branovi) se frla mrtva patka, sto e mozno podaleku od obalata. Na komanda na vodicot, kuceto mora da vleze vo vodata i da ja zeme patkata i da ja iznese barem na dva metri od obalata. Pritoa, kuceto ne smee da se strese ili da ja ispusti patkata. Na komanda na vodacot, kuceto ja predava patkata. Vodata mora da bide tolku dlaboka, za kuceto da moze da otpilva do frlenata patka.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
ФУЈ – наредба за забрана
Наградата е добра, но сепак мислам дека за наредбата ФУЈ! Казната мора да биде главна асоцијација на песот. Значи кога ке земе да глоде нешто што не треба, со весникот по газот и ФУЈ!, или фатете го за кожата на вратот, енергично протреси го и отфрли го малку на страна, но налутено, кратко и отсечно ФУЈ! Ако повторно се врати на тоа, повторно ''казна''... Кога ке се откаже – пофалба!

И уште нешто, песот барем додека е мал, ке свати дека вие сакате да му ја земете ''занимацијата'', па ке ве тестира, оглушувајки им се на наредбите. Неговата доверба можете да ја здобиете така што нема секогаш да му ја одземете нпр. Коската која што ја нашол, туку после наредбата ФУЈ! И неговото испуштање на коската, ке ја земете таа иста коска во раката и ке му ја дадете (ЗЕМИ/ЈАДИ). Така песот повеке ке сака да ја слуша командата ФУЈ, бидејки ке знае дека тоа не мора да значи дека ке остане без ''занимацијата'', а тоа воедно му е и награда. Само е важно да секогаш одреагира на командата ФУЈ, без обзир дали ке го пуштите повторно да ја земе коската или не. Повторно, кога е потребно, само едно ФУЈ и тоа е тоа, песот тоа повеке не смее да го чепка се додека не ја добие дозволата (ЗЕМИ, ЈАДИ, ОДИ).
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Со обзир дека имав прилика да гледам дресирање, аи самиот одгледав неколку добермани,
брзо набавив литература за одгледување и дресура, и многу брзо имав супер послушен пес.... со него работев потполно исто како и сега со Контеса (женка доберман / 13 м)... кога ке и кажам да легне ја спуштам раката низ телото, така е најлесно да ја научам... да седи ја научив кога и давам јадење, секогаш седи додека не и се стави јадењето во чинијата... ако не оди тоа од рака, земи парче храна и дигај и ја над главата додека самата не започне да го спушта задниот дел... ФУЈЈЈ!!! Секогаш доаѓа тоа маѓично ФУЈ... тешко се научува песот на тоа, бидејки неговиот природен рефлекс така да кажам го тера да сето она што ке го најде дека е интересно да го земе во устата... методата која ја користев е само награда и награда... најлесно е тоа да се работи во некој помал затворен простор, каде што нема многу надворешни надразнувања, и донеси му некој предмет, за кој мора да научи дека не чини, и секогаш кога ке го земе тој предмет, кажи му со одмерен глас ФУЈ! И дади му парче храна... помилувај го... секогаш кога ке испушти на команда, награди го... повтори го тоа толку пати колку што е доволно да кога ке му кажеш ФУЈ, он према тебе радосно трчи по наградата... јас на Контеса ја научив и на Браво, и секогаш кога на командата ке го испушти парчето, и кажувам БРАВО и знае што ја следува... Пожелно е песот уште многу млад да започнете да го социјализирате, да го составувате со други песови, најдобро од иста возраст, како еден на друг во играта не би се повредиле, со деца, луѓе, во различни средини, како би стекнале самодоверба...
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
РИНГ ДРЕСУРА
Ринг дресура или дресура за натпреварување во убавина е посебен вид на дресура кој треба да се одработи пред првото изведување на изложбата, а покасно, пред секоја изложба треба да се „повтори материјалот”.

Еве некои правила (или подобро кажано совети) кои можат да ви помогнат да на првата изложба не одете неспремни.

- Песот водете го така да ви оди до левата нога. Водете го на краток поводник но немојте да го затегнувате премногу. Можете да го водите и до десната нога ако тоа го бара судијата. Воглавно, правило е песот да биде од страната од која што вие (водителот) нема да го закривате така да судијата може да го види во потполност. Песот ке го водите во круг, по одредена патека, во чекор или трчајки, во зависност што ке побара судијата. Судиите во оваа прилика гледаат како песот оди, трча, агловите на нозете. Песовите новајлии често се збунети од другите песови кои се испред нив или позади нив. Често се вкопуваат и не сакаат да тргнат. Во таквите ситуации ке морате малку да го повлечете поводникот. Пред да започне натпреварувањето рингот е обично празен. Искористите го да направите неколку кругови со песот, така најдобро ке свати што барате од него
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
- Потребно е да го научите песот да ги покаже забите кога се бара тоа од него (не, не да ги искези забите на судијата). Кога судијата ке го побара тоа со левата и десната рака на песот ке му ја отворите устата така да судијата може да го погледа целото забало. Песовите во почетокот обично се противат на ова и се обидуваат да ја извлечат главата. Згодно е песот да го почекорите и малку да го стегнете со нозете. Песот смирувајте го со зборување и милување.

- Судијата ке бара од вас и песот да заземе став. Клекнете покрај песот (песот е бочно завртен према судијата) и наместете го да правилно стои (предните и задните нозе во исти линии, погледот напред), можете да ги поставите рацете испод стомавот и кај долниот дел на крагната. за да го натерате песот да погледа напред право испред себе употребите (Вие или некој помагач од публиката) некое пластично животно кое пишти. Песот ке погледа во правецот на пиштењето и ке ги подигне ушите.

 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
- Песот треба да го храбрите, не смее да биде немирен, да скока, да напаѓа други песови. Не оставајте го сам, не испуштајте го од поводникот. Во случај да морате да го оставите песот сам ви препорачувам расклоплив кавез од жица (можете да ги купите на самите изложби) што е малку поголема инвестиција, или да понесете со себе уште некој кој ке ви го причува песот. Кафезите од жица се згодни и при транспортирањето на песот.

- Додека чекате вашиот пес да биде повикан во рингот можете уште еднаш да поминете со четката низ неговите влакна. Ова исто така го смирува песот бидејки ја осеќа Вашата близина помеѓу сите тие непознати песови.

- Искористете ги овие кинолошки манифестации да запознаете други љубители на песови. Од нив можете да дознаете многу работи за песовите. За тоа време и Вашиот пес ке им приоѓа на другите песови и неговата збунетост, надразнетост и страв ке спласнат. При тоа водете сметка дека песовите од различни полови подобро се согласуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom