Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
си лапа некој дебела провизија со странскиве инвестиции тајно си калапи париња , ќе рмба народот ко магаре полусакато и ќе се бара по психијатри од прекраснава клима во земјава благодарение на странските инвестиции
Ако си способен калапи и ти, кој ти брани?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
Ако си способен калапи и ти, кој ти брани?
нека не биди тоа под превезот на патриотизмот и национализмот,излези и кажи јас сум бизнисмен,земам провизии оти ме бива и поштено ќе си платам персонален данок за тоа во буџетот,да има народот подобро здравство,полиција,армија,образование и така натака - јас досега такви примери неам видено..........а од тие способните твои,нема фајде никакво
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
нека не биди тоа под превезот на патриотизмот и национализмот,излези и кажи јас сум бизнисмен,земам провизии оти ме бива и поштено ќе си платам персонален данок за тоа во буџетот,да има народот подобро здравство,полиција,армија,образование и така натака - јас досега такви примери неам видено..........а од тие способните твои,нема фајде никакво
Каков народ, такви политичари, такви бизнисмени!
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Дали батево со изјавата или некој друг со сила го однеле да работи во Дрекслер ??? Сите молат аман заман, да ме викнат, и послеле олеле вака нака. Кршење на работнички права ??? Брако, ИГМ, Гранит, градежни фирми и др фабрики низ Македонијам поубави услови имаат ??? Нека каже и тој, и сите паметни на форумот во која мкд фирма/фабрика плаќаат прекувремени саати работи, и има асален превоз и јадење ? На крај, како што никој не ги терал да одат, никој не ги ни задржува да не си одат. Процедурата за откажување е доста едноставна.
Си слушнал за работнички права?
Не значи дека ако на некој условите не му се поволни дека треба да си оди. Бидејќи на сите им се никакви условите,ама еден е доволно гласен да каже за сите.
И наместо да се организираат да се подобрат условите, ти викаш, па нека си оди, никој не го тера со сила.

Впрочем така е и со се тука, таков менталитет. Да се соберат сите незадоволни работници и да не му одат на работа, од каде ќе носат работници? Од Кичево?
На крајот на краиштата некој ти овозможил работа, но ти си тој поради кој фабриката опстојува.

Еве малку, пошо не разграничуваш права од способност за работа.
Вработениот мора веднаш да го извести својот работодавец, преку претставникот, усно или во писмена форма, за секој недостаток, опасност по безбедноста и здравјето или за друг инцидент со кој може да се загрози неговата безбедност или безбедноста на другите вработени. Доколку работодавачот не преземе мерки за отстранување на несаканите појави, вработениот може да побара интервенција од надлежниот инспектор за труд.
Вработениот има право да одбие извршување на работа доколку претходно не е информиран за сите опасности и штетност, или ако работодавачот не го обезбеди пропишаниот здравствен преглед, да одбие извршување на работа, доколку е изложен на непосредна опасност по здравјето и по животот, кога не се спроведени безбедносните мерки и да побара нивно останување, доколку работодавачот не ја отстрани опасноста или не постапува во согласност со мислењето на овластената здравствена установа, вработениот може да побара интервенција од надлежниот инспектор за труд да го извести претставникот.
Неосновани причини за отказ Член 77 Неосновани причини за откажување на договорот за вработување се: 1) членство на работникот во синдикат или учество во синдикални активности во согласност со закон и колективен договор; 2) поднесување на тужба или учество во постапка против работодавачот заради потврдување на кршење на договорните и други обврски од работниот однос пред арбитражни, судски и управни орга- ни; 3) одобрено отсуство заради болест или повреди, бременост, раѓање и родителство и нега на член на семејството; 4) користење на одобрено отсуство од работа и годишен одмор;
На работникот кој работел над 150 часа подолго од полното работно време, а не отсуствувал од работа повеќе од 21 ден во текот на годината, кај истиот работодавач, работодавачот е должен да му исплати покрај додатокот на плата и бонус во висина од една просечна плата во Републиката.
Онака чисто информативно :)
Пошо уште стоите заглавени во минатото, наместо да гледаме напред, ти си благодарен дека некаде имало и полошо
македонче.
(намерно со мала буква)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Си слушнал за работнички права?
Не значи дека ако на некој условите не му се поволни дека треба да си оди. Бидејќи на сите им се никакви условите,ама еден е доволно гласен да каже за сите.
И наместо да се организираат да се подобрат условите, ти викаш, па нека си оди, никој не го тера со сила.

Впрочем така е и со се тука, таков менталитет. Да се соберат сите незадоволни работници и да не му одат на работа, од каде ќе носат работници? Од Кичево?
На крајот на краиштата некој ти овозможил работа, но ти си тој поради кој фабриката опстојува.

Еве малку, пошо не разграничуваш права од способност за работа.






Онака чисто информативно :)
Пошо уште стоите заглавени во минатото, наместо да гледаме напред, ти си благодарен дека некаде имало и полошо
македонче.
(намерно со мала буква)
Бате кога ќе пишиш конкретни податоци, може да дискутираме. Јас моето мислење си го образложив со аргументи, податоци, и од лично работно искуство. А од такви како тебе, како било, како треба да биде затоа има 70 страни постови на темата, а ретко нешто корисно. Ако имаш некој пример, аргумент, статистика, пиши, а тие цитати што си ги поставил се само теорија, ради реда.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Бате кога ќе пишиш конкретни податоци, може да дискутираме. Јас моето мислење си го образложив со аргументи, податоци, и од лично работно искуство. А од такви како тебе, како било, како треба да биде затоа има 70 страни постови на темата, а ретко нешто корисно. Ако имаш некој пример, аргумент, статистика, пиши, а тие цитати што си ги поставил се само теорија, ради реда.
Бате тебе единствен аргумент ти е "ќутете има и полошо,ако не ви одговара сејте си дома"
Ако тебе ти е ова аргумент, јас моиве цитати од законот за работни односи мислам дека се чиста небулоза :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Бате тебе единствен аргумент ти е "ќутете има и полошо,ако не ви одговара сејте си дома"
Ако тебе ти е ова аргумент, јас моиве цитати од законот за работни односи мислам дека се чиста небулоза :)
Не е ќутете има и полошо, туку реално согледување на сосотојбата во мкд фирми/фабрики и во странски. Условите за работа, превоз, исхрана, осигурување, прекувремени саати, број на вработените, и висина и редовност на платите. Ајде пиши ти, во кои домашни фирми е подобро, па толку сите што се плачат од Дрекслер ( администрација не се рачуна ;) )
 

VENOM

تعيش حياتك بالطريقة التي
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.664
Поени од реакции
535
Впрочем така е и со се тука, таков менталитет. Да се соберат сите незадоволни работници и да не му одат на работа, од каде ќе носат работници? Од Кичево?
На крајот на краиштата некој ти овозможил работа, но ти си тој поради кој фабриката опстојува.
Сам си прашал и самиот си одговорил, доколку нема кој да оди на работа фабриката е таа која ќе се премести во друга земја со ефтина работна рака и секогаш ќе работи независно во која држава, а тука сеуште ке се дискутираат права и прописи.
Кога ќе има вакви фирми но домашни тогаш друг ќе биде муабетот, а додека се странски инвестиции никој не го присилува народот да работи во вакви фирми бидејќи се знае заради што се дојдени во Македонија.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не е ќутете има и полошо, туку реално согледување на сосотојбата во мкд фирми/фабрики и во странски. Условите за работа, превоз, исхрана, осигурување, прекувремени саати, број на вработените, и висина и редовност на платите. Ајде пиши ти, во кои домашни фирми е подобро, па толку сите што се плачат од Дрекслер ( администрација не се рачуна ;) )
И зошто секогаш мора најлошото да ви е репер,а не најдоброто?
По тоа што читам на темава гледам дека многу се жалат од условите, начинот и причината поради која добиваат отказни решенија и мислам дека тоа не е во ред, бидејќи единствената работа поради која фабрикава е во Македонија е како шо кажа ВЕНОМ, ефтина работна сила и тоа е тоа.
Да, свесна сум дека има полно фабрики што не ги почитуваат вработените, што им вршат класична тортура, но тоа не значи дека во Дрекслмајер само зошто добивале редовна плата дека се најдобри.
Чисто да ти споредам, во Мерцедес и Порше во Германија работниците нон-стоп ги ротираат и све ги обучуваат (од искуства на блиски луѓе). Самата работа е монотона, мора и за да исполни работникот некоја норма да биде некако мотивиран, дали со некоја плата или нешто. Психичка тортура не е начин за да се постигне истата.
Ако тебе ти е океј каде и да одиш во која било фабрика да се чувстуваш како да си Кинез, јака ти душа. Јас тоа не би го издржала искрено :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Споредба Македонија Германија, исто како пензионерите кога гледат фудбал во кладилница, ќе дојде 90та минута и прашањето кои беа нашите :D Споредувајте си колку сакате, тој што сака да работи, ќе работи и ќе зема плата, другите ќе кукаат и ќе си бараат изговори, толку од мене.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И зошто секогаш мора најлошото да ви е репер,а не најдоброто?
По тоа што читам на темава гледам дека многу се жалат од условите, начинот и причината поради која добиваат отказни решенија и мислам дека тоа не е во ред, бидејќи единствената работа поради која фабрикава е во Македонија е како шо кажа ВЕНОМ, ефтина работна сила и тоа е тоа.
Да, свесна сум дека има полно фабрики што не ги почитуваат вработените, што им вршат класична тортура, но тоа не значи дека во Дрекслмајер само зошто добивале редовна плата дека се најдобри.
Чисто да ти споредам, во Мерцедес и Порше во Германија работниците нон-стоп ги ротираат и све ги обучуваат (од искуства на блиски луѓе). Самата работа е монотона, мора и за да исполни работникот некоја норма да биде некако мотивиран, дали со некоја плата или нешто. Психичка тортура не е начин за да се постигне истата.
Ако тебе ти е океј каде и да одиш во која било фабрика да се чувстуваш како да си Кинез, јака ти душа. Јас тоа не би го издржала искрено :)
Не дека не можат подобро Дрекслмајер, ама од кога се појави, фирмите во Кавадарци мака мачат да најдат работници, па оти нема почнаа и ќоро и сакато да вработуваат. Плата на време, храна и превоз толку треба за да локалните газди си ги затворат фирмите бидејќи не можат да најдат некој за работа.
Не можеш да споредуваш со Германија од проста причина, кај нас домашните фирми не извезуваат (а и тоа што го извезуваат е нешто минимално), а Германија е најголем извозник во светот, а со тоа и најголем прилив на странски пари во светот и нормално тоа генерира подобра плата и услови за работа, а кај нас од кога ќе расчисти со сите давачки, на газдата му останува некоја смешна сума на пари.
 
K

kaiser soze

Гостин
Не е ќутете има и полошо, туку реално согледување на сосотојбата во мкд фирми/фабрики и во странски. Условите за работа, превоз, исхрана, осигурување, прекувремени саати, број на вработените, и висина и редовност на платите. Ајде пиши ти, во кои домашни фирми е подобро, па толку сите што се плачат од
Ова со споредбава со домашните компании би држело вода,ама доколку истите домашни компании добиваат ослободување десет години од данок на добивка,пет од ДДВ,персоналец и други царински и акцизни давачки.Истотака,општината да им го плаќа превозот на вработените и хотелското сместување на менаџментот на компанијата.
Дрекслер ( администрација не се рачуна ;) )
Уште називот на компанијата не го научивте да му се сневиди, а се расфрлате со анализи на форумов.
Споредба Македонија Германија, исто како пензионерите кога гледат фудбал во кладилница, ќе дојде 90та минута и прашањето кои беа нашите :D
Компарациите генерално ги форсираат провладините таламбаси и трубадури,со приказните втора земја во Европа по триста позитивни параметри,а негативните никогаш не ги наведуваат.
Германија е најголем извозник во светот, а со тоа и најголем прилив на странски пари во светот и нормално тоа генерира подобра плата и услови за работа, а кај нас од кога ќе расчисти со сите давачки, на газдата му останува некоја смешна сума на пари.
Не е Германија,Кина е.
 
C

cige

Гостин
Да не сакате и детски додаток да ви даваат? И полутка и табла јајца секој велигден?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom