Дополнителен трошок од 5.000 денари за фискалните каси

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Абе и беспари да ги даваат касите, пак ќе се најде некој што нема да му се допаѓа идејата. Тие 5000 денари сфатете ги како задолжителни, доколку сакате да започнете бизнис со трговија каде што има уплата во готово. Јебига. Каси немало - сега мора да има.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Види шефе, не продавај муда за бубрези.

Зошто оваа е екстремно позитивна врз економијата на Македонија?

-Кога секој граѓанин ќе има преглед на процентот на купени македонски производи, кога ќе забележи дека купува 5, 10 20 посто, ќе се замисли и ќе рече чекај бе, доста финансирав западни источни соседи и европи, дај да купам нешто НАШЕ па да си помогнам себеси а и на другите.

-Ние не сме членка на ЕУ па затоа не мораме да ги почитуваме европските закони.

Зошто е добро ти да ги платиш тие 5000 денари и да ја помогнеш твојата земја?

-Затоа што од кога го имаш гранапот, јавна тајна е и само ти знаеш колку данок и придонес си затаил со прикривање, неиздавање на фискални сметки од 2000 па навака, претходно си колел на позитивна нула си држел после придонесите и платата...

Така што, тие 5000 се капка во морето што ти и останатите "бизнисмени" во Македонија и ги украдовте на Македонија со затајувањето данок и неприкажувањето на реалниот профит остварен. Ви текнува на Цацко: "Кога нема да плати данок, тој станува БИЗНИСМЕН!"

Дека не плаќавте данок и не дававте сметки, не дававте. Тие 5000 нема со ништо да ве повредат, не туку се жалите. Доколку се налути државата, и спроведе истрага за тоа колку имате затаено последниве 20 години, ќе изградиме 4 нуклеарни централи, 15 автопати и 7 аеродроми.

"Не прашувај што твојата земја може да стои за тебе, туку што можеш ти да сториш за нејзе", и дајте веќе еднаш да тргнеме напред а не само да цицаме од државната цицка, бидејќи ќе снема! Фатете работете и не туку се жалите!

Да живее Македонија!
DA ZIVEE...... !!!!
Se nadevam deka slednite KOMUNISTICKI 50 godini srekno ke gi pominete... :)
Епа извини друже ама ако 5000 ден. се толкав проблем за тебе кој имаш приватен бизнис тогаш не е проблем во фискалната каса туку во твоите способности на пазарот.

Доколку на твојата “тезга“ имаш Македонски производи ќе имаш бенефиции од подигање на свеста кај народот за купување на македонски производи.
Со тоа се овозможува и раст на националната економија во квалитет и конкурентност, а тоа за “жал“ е возможно само со вложување во истата.

П.С. Колку и да негираш неможеш да одрекнеш дека данокот на големо се прикрива во државата.
Stom pocnes so vakvi muabeti kade site se lopovcini osven, tie koi velat DRZ TE GO LOPOVOT...... gotovi sme...gospodine komunjar :)
Nikade do sega ne sum sretnal vakva glupost narecena PATRIOTSKI FISKALNI SMETKI..... :)
Inaku denovive bas nesto se motkav po UJP...takva konfuzija, okativno rabotenje, primitivizam i NOTORNA BIROKRATIJA nikade vo na mene poznatiot svet ne sum sretnal....a toj poprilicno e golem...posebno od perspektiva na MKD GETO-to...
Јас работам, знам како е, имам пријатели кои исто така се занимаваат со бизнис и мислам дека бизнисмените во Македонија ќе му кажат не на власта, особено оние што работаат чесно и редовно плаќаат придонеси, даноци!
Dzabe pravis muabet... lopovite sekogas mislat deka SITE DRUGI SE ISTO LOPOVI... :)

Inaku mora da priznaam do sega ne sum sretnal proekt za vaka elegantno pljackanje na sopstvenata domasna ekonomija...:)
Do koga ke se glupirame vaka...
... i edno prasanje do NOVIVE KOMUNISTI..... : ste sretnale li nekogas. nekade, nekogo koj jade pari...vo bukvalen smisol ?????
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Ne znam zasto se misli deka ako na nekoj mu se mnogu da plati 5000 denari se deli na VMRO i SDS. Sto ima vrska ova ili uste se zivee vo ednoumieto na nepogrslivosta na liderot pa nikoj ne smee nisto da kaze. Ne vi se vo red tezite deka site vmro privatnici se oduseveni da platat 5000 za nisto.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
СДСМ закључи:ова нема врска со патриотизам.:pos:
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Абе луѓе што го тупите не е работата во тоа дали треба или не треба да се одделат македонските производи на фискалните апарати поентата е во тоа што многу пари се во игра за еден мала софтферска измена ај ти се молам 5000ден за нешто шо не кошта поише од 500ден.Абе ова е класичен рекет.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ne znam zasto se misli deka ako na nekoj mu se mnogu da plati 5000 denari se deli na VMRO i SDS. Sto ima vrska ova ili uste se zivee vo ednoumieto na nepogrslivosta na liderot pa nikoj ne smee nisto da kaze. Ne vi se vo red tezite deka site vmro privatnici se oduseveni da platat 5000 za nisto.
Никој не рече дека не смееш ништо да кажеш, меѓутоа објективност и од твоја страна.
Нема судир со ЕУ закони, влијае на купување домашни производи со што се стимулира домашното производство.
Според претходниот пост излегува дека 5000 денари е цената за твојот изборен глас.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе луѓе што го тупите не е работата во тоа дали треба или не треба да се одделат македонските производи на фискалните апарати поентата е во тоа што многу пари се во игра за еден мала софтферска измена ај ти се молам 5000ден за нешто шо не кошта поише од 500ден.Абе ова е класичен рекет.
Епа така може да се разбереме, тука се сложувам дека 5000 денари за мала софтверска измена се пренапумпани.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Хмммм...околу касиве и сметкиве...еве нешто:
1. Кога купувате фискална, со пријава во УЈП за купена фискална, имате право на поврат на парите потрошени за неа (по фактура) во целост, ако не сте ДДВ обврзник, а ако сте, тогаш ДДВ-то останува на државата.
2. Сите продавачи на фискални каси нудат сервисирање на апаратурата со годишен надомест (околу 3000 ден/година).
Доколку плаќате таков надомест софтверската промена е бесплатна.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Хмммм...околу касиве и сметкиве...еве нешто:
1. Кога купувате фискална, со пријава во УЈП за купена фискална, имате право на поврат на парите потрошени за неа (по фактура) во целост, ако не сте ДДВ обврзник, а ако сте, тогаш ДДВ-то останува на државата.
2. Сите продавачи на фискални каси нудат сервисирање на апаратурата со годишен надомест (околу 3000 ден/година).
Доколку плаќате таков надомест софтверската промена е бесплатна.
Фала многу Струмикс за информациите, менува многу нели?
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Никој не рече дека не смееш ништо да кажеш, меѓутоа објективност и од твоја страна.
Нема судир со ЕУ закони, влијае на купување домашни производи со што се стимулира домашното производство.
Според претходниот пост излегува дека 5000 денари е цената за твојот изборен глас.
Kakava objektivnost baras od mene koga jas sum toj na razenot a site okolu vie koi ne znaete kako im e na privatnite mi vikate deka ne e zezok oginot. A utre pak na nekoj Great lider ke mu tekne e sega ova ne e vo soglasnost so EU za koni aj pak pari za menuvanje softver.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Фала многу Струмикс за информациите, менува многу нели?
Додуша... во првиот твој болд на мојот пост, малку непрецизно сум се изразил...
Имено, парите не се враќаат, туку се одбиваат од износот на данок на доход кој треба да се плати. :)
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
2. Сите продавачи на фискални каси нудат сервисирање на апаратурата со годишен надомест (околу 3000 ден/година). Доколку плаќате таков надомест софтверската промена е бесплатна.[/QUOTE напиша:
Тука си грешка пак ќе платиш ама пола цена значи 2500 колку да не е за џабе.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Kakava objektivnost baras od mene koga jas sum toj na razenot a site okolu vie koi ne znaete kako im e na privatnite mi vikate deka ne e zezok oginot. A utre pak na nekoj Great lider ke mu tekne e sega ova ne e vo soglasnost so EU za koni aj pak pari za menuvanje softver.
Сега тераме инат, имаш објаснето во претходните постови.

Сепак твој избор е, ако ти се исплати да го ставаш бизнисот во мирување и да изразуваш револти преку собирање народ пред Влада тогаш само напред.
 
Член од
11 април 2008
Мислења
73
Поени од реакции
6
Eheee,ovie sto prodavaat fiskalni,odvaj cekaat nesto da treba da se cepka po fiskalnite. Pa normalno,sega im e majkata da naplatat.A da vidite vo svedska,site kupuvaat svedski proizvodi koi se tri pati poskapi od uvoznite i so duplo poslab kvalitet.Nemozev da se iznacudam koga gledav,fakt deka nie ne sme taka naviknati,nas ni e kvalitetot povazen od proizvoditelot, i mozebi treba da e taka,ama ete...oni poinaku razmisluvaat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom