Допелгангер !?

Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Прашањето е едноставно, дали верувате во аномалијата, натприродното суштество познато како Допелгангер? Пред да гласате на прашањево, доколку не знаете што е тоа, прочитајте ја статијава подолу:

---------------------
ДОПЕЛГАНГЕР
---------------------
Зборот “Допелгангер“ има германско потекло што би значело “двоен пешак“. За подетално објаснување, Допелгангерот претставува духовен двојник на било кој човек, како близнак. Иако настанувањето и потеклото на овие двојници сеуште не потполно јасно, се верува дека Допелгангерот настанува како резултат на огромна концентрација негативни мисли и претставува аномалија на самиот човечки мозок. На еден начин, овој дух двојник претставува мрачната страна на човечката душа и ум и обично пресретот на личноста со својот допелгангер е крајно смртоносна и опасна бидејќи допелгангерите се сметаат носители на лоша среќа или симболи на смртта. Допелгангерот може да биде забележан од самата личност или од блиски роднини на личноста најчесто пред блиска смрт или тешка болест, иако тоа не мора да биде точно бидејќи извештаи соопштуваат дека постои можност и допелгангерот да го изврши убиството врз својот двојник - човек.
ПОЗНАТИ ИЗВЕСТУВАЊА:
Џон Дон - метафизички поет го видел допелгангерот на својата жена во 1612 во Париз, на истата вечер од раѓањето на неговата ќерка. И неговата жена и малечката ќерка беа погребани неколку недели подоцна.
Абрахам Линколн - Извештаи потврдуваат дека Линколн долго време пател од средби со својот допелгангер и илузии.
-------------------------------------------------------

При вашето гласање, дадете и објаснение.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
се заебавам кој знае ако го видам ке ви кажам
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
па ако имаш премногу негативни мисли нормално е дека ке полудиш и ке мислиш дека се што се случува околу тебе е заради тебе:uvo:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А од каде да знам дека јас не сум сопствениот допелгангер?
 
П

Паган-др

Гостин
Добро прашање.
Ама и стварно. Ако се изнервираш до крај нормално ке мислиш дека цел свет од против тебе. Иначе да верувам.
п.с.би требало да се постави анкета.
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
А од кај да знам шо сум(ја или допелгангер ми)!
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
25
Поени од реакции
2
Искрено не верувам.Поише ми изгледа на психичка болест.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Дали прва фаза на оваа појава е всушност борбата што се случува во човековиот ум секојдневно?
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Допелгангер секако дека постои и дека секој го има ...Замислено !
Допелгангер се користел во психологијата за поим во кој сите позитивни мисли ги оставаме во нашата глава, во нашиот мозок , а сите негативни мисли надвор од него. Е сега кога сите негативни мисли ќе се наврателе кај нас во главата тогаш незнам како или што , значело дека човекот е пред смрт.
Тоа се бесконечните граници на човековата фантазија...
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232
Јас знам у една игра имаше Доплегангер и беше ко да се тепаш со себе и едно од најтешките од цела игра...Дупло појако од тебе е и дупло повеке енергија...и коа ке го утепаш пагаше јако оружје:helou:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Сите си имаме алтер его кое е обично спротивно на базичната личност, и во моменти на стрес се покажува, но во истото тело. А во различно тело... само на крајот на филмот Допелгангер со Дру Баримор сум видел, се издвоија како две накази. Тоа е нешто како најтежок вид на шизофренија во која базичната личност воопшто не е свесна што прави нејзиното алтер его, а во тој филм тоа беше убиец, со наочари за сонце и нож ко за лов на слон, ептен језива. Ко у Фајт клаб :) Ми, мајселф енд Ајрин. Демијан и Синклер...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom