Договор за купопродажба на возило

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bacive, 25 септември 2010.

 1. bacive

  bacive

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ме интересира дали договорите за купопродажба на возила мора да ги составуваат лица кои се адвокати (на пример. договорните страни сами го куцаат договорот, или пак одат во интернет кафе и таму некое младо дете врз основа на претходен пример им го прави договорот. Ако мора адвокат можете ли да ми го наведете законот според кој тоа е така.
 2. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  7.971
  Допаѓања:
  14.038

  На нотар ти прават се, и префрлање и ти куцаат договор за купопродажба.
 3. bacive

  bacive

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Да нотарите и адвокатите го прават тоа, ама наплаќаат по 800 -1000 денари за договор. Ме интересира дали со закон е забрането сам да си го искуцаш договорот, или пак некој друг да го искуца ( во интернет кафе или некоја копирница) бидејќи тие наплаќаат по страна за куцање (околу 50 ден).
 4. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.645
  Допаѓања:
  206
  ne e zabraneto jas sekogas do sega taka sum pravel
 5. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  7.971
  Допаѓања:
  14.038
  Ама во секој случај мораш да го завериш на нотар договорот и да го пишуваш ти лично. Не знам колку пари земаат навистина за правењето на договор ама ако земат повеќе од 100 денари навистина е безобразлук зошто е само обичен темплејт во Ворд на кој ги куцаат само податоците на странките и возилата. (10 мин работа).

  За заверување е башка работа мислам дека е исто секаде

  Ако е повеќе од 100 денари тогаш прашај на друго место и направи го договорот па после само завери го на нотар.
 6. cokance

  cokance Затишје пред курац.

  Член од:
  11 август 2008
  Мислења:
  702
  Допаѓања:
  147
  искуцај си го сам пошто од искуство ти кажувам наплаќаат од 500 до 1000 денари. се што треба е да го однесеш на нотар и заверка ти е од 200 до 300 денари, зависи кај кој нотар одиш, а не е забрането сам да си го искуцаш, јас 1 имам платено и 2 пати сам сум куцал договори за купопродажба на кола
 7. prophet

  prophet

  Член од:
  8 јануари 2010
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  13
  [FONT=&quot]Д О Г О В О Р[/FONT]
  [FONT=&quot]ЗА КУПОПРОДАЖБА НА ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО[/FONT]​
  [FONT=&quot] [/FONT]
  [FONT=&quot]Склучен во Струга на ден 26.09.2010 год., помеѓу следните договорни странки:[/FONT]
  [FONT=&quot] ПРОДАВАЧ:_________________________ од_______________________[/FONT]
  [FONT=&quot] со ЕМБГ __________________________.[/FONT]
  [FONT=&quot] КУПУВАЧ:___________________________од_______________________[/FONT]
  [FONT=&quot] со ЕМБГ __________________________.[/FONT]
  [FONT=&quot] [/FONT]
  [FONT=&quot] Договорните странки денес под нормални услови, при чиста совест и здрав разум, без да бидат присилени или измамени, по обострана изразена волја се договорија за следното:[/FONT]
  [FONT=&quot]Член 1[/FONT]
  [FONT=&quot] Продавачот како исклучителен сопственик на моторното возило, што е предмет на овој договор, на купувачот му го продава своето сопствено моторно возило со следниве податоци:[/FONT]
  [FONT=&quot] - вид : ___________________[/FONT]
  [FONT=&quot] - марка : ____________________[/FONT]
  [FONT=&quot] - тип : ______________________ [/FONT]
  [FONT=&quot] - број на шасијата : ____________________[/FONT]
  [FONT=&quot] - број на моторот : ____________________[/FONT]
  [FONT=&quot] - година на производство : _____________________[/FONT]
  [FONT=&quot] - сила на моторот : _______________[/FONT]
  [FONT=&quot] - боја на каросеријата : __________________[/FONT]
  [FONT=&quot] - регистарска ознака : __________________[/FONT]
  [FONT=&quot] - работна зафатнина на моторот : ___________[/FONT]
  [FONT=&quot]Член 2[/FONT]
  [FONT=&quot] Договорните странки се договорија да купопродажната цена на предметот моторно возило изнесува _____________ДЕНАРИ, кој износ купувачот во целост му го исплатил на продавачот, додека моторното возило го примил во владение веднаш.[/FONT]
  [FONT=&quot]Член 3[/FONT]
  [FONT=&quot] Со потпишување на овој договор од страна на продавачот, ќе се смета дека тој ја примил во целост договорената вредност за продаденото моторно возило, и под тој основ нема парично побарување, додека возилото му го предал на купувачот во владение веднаш.[/FONT]
  [FONT=&quot]Член 4[/FONT]
  [FONT=&quot] Договорните странки се договорија да сите потребни трошоци на правото на сопственост да ги сноси купувачот.[/FONT]
  [FONT=&quot]Член 5[/FONT]
  [FONT=&quot] Продавачот гарантира дека моторното возило е исклучиво негова сопственост и нема никакви формално-правни недостатоци.[/FONT]
  [FONT=&quot]Член 6[/FONT]
  [FONT=&quot] Продавачот е согласен купувачот без негово присуство да може да изврши одјавување на таблиците и промена на сообраќајната дозвола на негово име.[/FONT]
  [FONT=&quot]Член 7[/FONT]
  [FONT=&quot] Договорот е составен од 2 (два) еднакви примероци.[/FONT]
  [FONT=&quot] [/FONT]
  [FONT=&quot]ДОГОВОРНИ СТРАНКИ :[/FONT]
  [FONT=&quot] [/FONT]
  [FONT=&quot] ПРОДАВАЧ: КУПУВАЧ:[/FONT]
  [FONT=&quot] [/FONT]
  [FONT=&quot] [/FONT]
  [FONT=&quot] [/FONT]
  [FONT=&quot]_______________________ _______________________[/FONT]

  [FONT=&quot][/FONT]

  [FONT=&quot][/FONT]
  еве како можеш да го направиш договорот, само кај линиите внеси ги податоците на и задолжително кај продавач и купувач треба да стои целосно име и презиме на странките и потписот, ова е договор кој јас го платив 200ден од еден адвокат немав избор во друг град бев а не си понесов со мене кога ја купував колата, сега пред сат време го пишував за утре на еден пријател да му го дадам ќе купува кола, само испечати го во два примероци и оди на нотар да ти го заверат

  поздрав
  [FONT=&quot][/FONT]
  На ognootporen му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  14.006
  Допаѓања:
  2.655
  Мислам дека договорот така да си го испечатиш нема да ти помини... стандардизиран е и се знае како треба да изгледа. Низ Битола го има по нотари и книжари, околу 5-10 денари е. И возиш раат.
 9. dzaol4e

  dzaol4e

  Член од:
  16 февруари 2007
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  0
  hhhh mene vo bitola za zaverka mi zedoja 400 den :S
 10. Tomasino

  Tomasino Дете од Старото Кино

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  5.887
  Допаѓања:
  8.697
  Инаку нема причина зошто не би поминал договор кај нотар кој е составен како погоре приложениот...
  Ако не помини кај еден нотар,има друг нотар итн.....:pipi:
  Ова не е нешто комплицирано,па да се бараат адвокати и да ве дерат и да ви земаат пари за обичен договор кој се прави по стандард шема...Се знае шо е важно овде-видот и марката на возилото,годината на производство,број шасијата,број на мотор..кој ја купува,кој ја продава и цената на купопродажниот договор.....
  Тоа е се..
  Цената на заверката е стандард -400 денари...
 11. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.645
  Допаѓања:
  206
  Pominuva mene bar 3 pati do sea mi pominal
 12. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  3.492
  Допаѓања:
  6.330
  Колку се плаќа данок на парите што се земени при продажба на возило на физичко лице?
 13. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.468
  Допаѓања:
  2.819
  Фирма продава или физичко лице?
 14. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  3.492
  Допаѓања:
  6.330
  Физичко лице т.е. јас
 15. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.468
  Допаѓања:
  2.819
  Ништо данок не се плаќа!
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: