Добро и лошо ?

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Од кај толкава сигурност за тоа што е добро, а пак што е лошо?
На што се должи тоа?
Од каде знаеме што е добро, а што лошо? Што не учеле како мали или пак што не учела религијата?
Или пак тоа што све проаѓале низ животот? Но ипак за сите ли едно исто може да е добро или лошо?
Ние сме шест билиони луѓе на земјата и сите имаме различни мислења, различни ставови, различни укуси едноставно не можемо сите да бидемо исти.
Па таке не можемо други да овбинуваме дека тоа што го прават е лошо или пак е добро. Ако е за нас тоа добро тогаш не значи дека и за нив е добро. А и од каде ние толку сигурни дека тоа нешто навистина е добро. Од каде ? Не можемо да биде сигурни што е правилно, а пак што е.
Никој не е попаметен од нас самите па да ни каже што е добро, а пак што лошо да се прави.
Самите ние си знаеме. Со тек на време ќе одлучиме... Кои се вистинските вредности во животот? За што живееме? Што сакаме да правиме, а што не ? (а не што е правилно, а што не)
Ние едноставно треба да правиме тоа што го сакаме. Тоа нешто што не прави среќни. А не тоа што е правилно, а што не е. Бидејќи пак ќе се повторам... Никој не може со сигурност да каже дека некоај постапка е добра, а некоја не е.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Никој не е сигурен за што е добро, а што е лошо...
Но низ животот не водат моралот и човечноста (барем одреден дел луѓе).
Од каде знаеме што е добро а што лошо? Епа curiosity killed the cat, и човекот научил...Гледал и учел од туѓите грешки. Религијата нема везе со човечноста и бирањето на добро лошо...Ако група луѓе, отсечени од светот, живеат заедно, кај нив ке се покаже човечноста како карактеристика, што значи дека таа е вродена особина.
Вистинските вредности?....сепак друга тема, а и многу опширна...
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Никој не е сигурен за што е добро, а што е лошо...
Но низ животот не водат моралот и човечноста (барем одреден дел луѓе).
Од каде знаеме што е добро а што лошо? Епа curiosity killed the cat, и човекот научил...Гледал и учел од туѓите грешки. Религијата нема везе со човечноста и бирањето на добро лошо...Ако група луѓе, отсечени од светот, живеат заедно, кај нив ке се покаже човечноста како карактеристика, што значи дека таа е вродена особина.
Вистинските вредности?....сепак друга тема, а и многу опширна...
Никој не е сигурен? Сигурен си?
Ја секој дневно слушам дека она било лошо ова било добро. И сите седат на својот сват.

На пример... ,,Бегај понастрана од проблемите. Како што дошле таке и ќе заминат.,,
Но дали е тоа пак добро. Нели треба да застанеме и да се бориме со секој проблем. Животот е полн со проблеми. Животот е борба.

п.с за вистинските вредности како пример таке го дадов у контекст. Точно дека не е тоа темата.:smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
[zEUs];2657708 напиша:
На пример... ,,Бегај понастрана од проблемите. Како што дошле таке и ќе заминат.,,
тоа ти го зборат од искуство...од таму доаѓа мудроста кај старите лица...
[zEUs];2657708 напиша:
Животот е борба.
е сеа ја да те прашам...ти со твоите XX години...од кај па ти знаеш дека животот е борба? си го искусил “животот“?
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Само навидум ни изгледаат некои работи дека се добри или лоши..(добро освен дрогата и таквите ствари)
А, тоа мислам дека се должи на тоа што со тек на време созреваме пополека и мислиме дека сме доволно свесни и зрели за да разликуваме добрите и лошите работи.
И колку и да сме проаѓале работи во животот, искуствата ќе не научат дека таа работа што сме ја искусиле дали била добра или лоша ама за други работи, ништо не е сигурно.
А, на други... можам само да им кажам мое мислење за нешто дали е добро или лошо, никогаш не убедувам, сами нека проценат според нив колку е лошо или добро нештоно.
Не можемо да биде сигурни што е правилно, а пак што е.
Никој не е попаметен од нас самите па да ни каже што е добро, а пак што лошо да се прави.
Може да ни кажи и да не советува во врска со тоа, но пак ќе кажам, не треба да се убедува зошто колку и да му кажуваме на некого колку е добро или лошо, сам ако не се увери во тоа и не го искуси џабе нашите зборови или искуства.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
тоа ти го зборат од искуство...од таму доаѓа мудроста кај старите лица...
Но пак добро ли е тоа?
Тие живееле во друг период. Тогаш други нешта биле добри, а други лоши.
Не мора да значи дека се што ќе кажат е добро.
Не живеат сеа тие. Па да знаат точно да кажат што треба, а што не.

е сеа ја да те прашам...ти со твоите XX години...од кај па ти знаеш дека животот е борба? си го искусил “животот“?
Млад сум да. Но за мој години сум искусил премногу.
Знам што треба да правам за да опстанам. Мие не живимо мие преживеуемо.
Знам кои работи ме прават среќни па и тие ги правам.
А пак ако сум ги слушал старите и мудрите тогаш не би опстанал.

Инаку животот го разбирам ко ...борба.
Најсилните и најпаметните преживевуаат.
Не живимо у розов свет. Некоаш се пражуем дан се наоѓамо у пеколот. (Господ ако ги избркал Адам и Ева од рајот каде би ги пратил ако не во пеколот). Има логика ? Но не е сеа тоа прашање.
Ми беше зборот дека таке сум испаднал да живим у не добра околина и да морам да се борим секојдневмо за да преживим. Каква борба ? Секојдневна!
Борба за преживевување. Борба за правдина. Борба за подобар ден.
 
А

Александра Д.

Гостин
Хмм...
Секој живее различно, нормално нема исти мислења, ниту пак ставови и од тука се создала различноста во сваќањето на доброто и лошото.
Околу сваќање на доброто има голем удел и егото. Мислам дека е заслужно за многу работи да ги гледаме добро, а кои се всушност само илузија или слично.
Сваќање на лошото, и тоа е од егото. Само сакам да кажам дека не постои добро и лошо, се е тоа илузија. Не е добро да се збогатиш и да си изнакупуваш 300 луксузни работи и сл.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Само навидум ни изгледаат некои работи дека се добри или лоши..(добро освен дрогата и таквите ствари)
Туе ве чекав .:smir:

Дрогата лоша работа ? :)

Па нели... се што создала земјата е добро? Од растение се тие работи. Па дали е сепак лошо?
Да да умираат луѓе од тоа. Но од не квалитетна дрога од тоа што ставаат некој други глупости у неа.
Членовите на Ролинг Стонс се сеуште живи. Имаат над 60 години и целиот свој живот конзумираат дрога.

п.с не сум наркоман :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
[zEUs];2657765 напиша:
Туе ве чекав .:smir:

Дрогата лоша работа ? :)

Па нели... се што создала земјата е добро? Од растение се тие работи. Па дали е сепак лошо?
Да да умираат луѓе од тоа. Но од не квалитетна дрога од тоа што ставаат некој други глупости у неа.
Членовите на Ролинг Стонс се сеуште живи. Имаат над 60 години и целиот свој живот конзумираат дрога.

п.с не сум наркоман :)
абееее ако е така земјата и коприва создала па иди ти јади ја....Кај си го чул тоа дека “се што создала земјата е добро?“
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
[zEUs];2657765 напиша:
Туе ве чекав .:smir:

Дрогата лоша работа ? :)

Па нели... се што создала земјата е добро? Од растение се тие работи. Па дали е сепак лошо?
Да да умираат луѓе од тоа. Но од не квалитетна дрога од тоа што ставаат некој други глупости у неа.
Членовите на Ролинг Стонс се сеуште живи. Имаат над 60 години и целиот свој живот конзумираат дрога.

п.с не сум наркоман :)
EПа нели прво викаш дека за ништо не сме сигурни дека е добро или лошо во животот.
Јас за мене мислам дека дрогата е лоша и така ќе си остани, несакам да пробам..макар и да е и квалитетна или незнам ти каква... се знае таа какви дејствија има.
Умираат луѓе од дрога и тоа треба да ме асоцира дека е добра работа?:nesvest: Колкав е процентот на луѓе што умреле од дрога во однос од тој што уште живеат?
Обично никогаш не учам да разликувам добро од лошо од искуства на други,ама кога е во прашање на дрога, несакам ниту да пробам па за да видам дали е добра или лоша..
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
абееее ако е така земјата и коприва создала па иди ти јади ја....Кај си го чул тоа дека “се што создала земјата е добро?“
Така велат старите. Нели мудри се тие. :)

EПа нели прво викаш дека за ништо не сме сигурни дека е добро или лошо во животот.
Јас за мене мислам дека дрогата е лоша и така ќе си остани, несакам да пробам..макар и да е и квалитетна или незнам ти каква... се знае таа какви дејствија има.
Умираат луѓе од дрога и тоа треба да ме асоцира дека е добра работа?:nesvest: Колкав е процентот на луѓе што умреле од дрога во однос од тој што уште живеат?
Обично никогаш не учам да разликувам добро од лошо од искуства на други,ама кога е во прашање на дрога, несакам ниту да пробам па за да видам дали е добра или лоша..
Не умираат сите што конзумираат дрога. Таја не убија. Жив пример Мик Џегер.
Но и ја би ти препорачал да останеш на тоа што не си пробала.
Инаку и ова ми беше цел. Да кажем дека сите имаме различни мислења. Дрога едни добро, а други лоша. Убија некои велат па затоа е лошо. А има пак живи примери дека и не убија.
Поделени мислења.
Не може да се знае дали е добро или не е.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
[zEUs];2657830 напиша:
Не умираат сите што конзумираат дрога. Таја не убија. Жив пример Мик Џегер.
Но и ја би ти препорачал да останеш на тоа што не си пробала.
Инаку и ова ми беше цел. Да кажем дека сите имаме различни мислења. Дрога едни добро, а други лоша. Убија некои велат па затоа е лошо. А има пак живи примери дека и не убија.
Поделени мислења.
Не може да се знае дали е добро или не е.
Па да затоа те прашав колкав е процентот на тие што умреле од дрога напрема тие што не умреле..
Многу поголем..
Во право си дека една работа повеќе луѓе ја гледаат на поразлични начини,затоа и реков дека мое е да кажам дали е добра или лоша некоја работа,само како мислење, без никакво убедување,а тој сам нека си процени и си има мозок фала богу да види какви се последиците од некоја работа..
Некои работи едноставно не мора да ги искусиш за да видиш дали се добри или лоши.
Исто кога да ти рекол некој шо се фрлил од балкон,дека е добра работа и дека паднал и преживеал и ај сеа и ти по него фрли се па види дали е добро или лошо тоа.
 
V

[vladimir]

Гостин
[zEUs];2657765 напиша:
Туе ве чекав .:smir:

Дрогата лоша работа ? :)

Па нели... се што создала земјата е добро? Од растение се тие работи. Па дали е сепак лошо?
Да да умираат луѓе од тоа. Но од не квалитетна дрога од тоа што ставаат некој други глупости у неа.
Членовите на Ролинг Стонс се сеуште живи. Имаат над 60 години и целиот свој живот конзумираат дрога.

п.с не сум наркоман :)

[zEUs];2657830 напиша:
Така велат старите. Нели мудри се тие. :)


Не умираат сите што конзумираат дрога. Таја не убија. Жив пример Мик Џегер.
Но и ја би ти препорачал да останеш на тоа што не си пробала.
Инаку и ова ми беше цел. Да кажем дека сите имаме различни мислења. Дрога едни добро, а други лоша. Убија некои велат па затоа е лошо. А има пак живи примери дека и не убија.
Поделени мислења.
Не може да се знае дали е добро или не е.
Дали ја прифаќеме библиската поделба на добро и лошо(црно и бело) или се потсмеваме на тоа е индивидуално. Аристотел зборел за сивилото, да се прифати просечното и средното, божем како услов за среќа. Филозофија што не ја милувам многу, бидејќи на тој начин сме субјект на конзервативизмот а не и активен субјект во менување на работите.
Ми се допаѓа поделбата на црно и бело(добро и лошо) бидејќи тоа е и основата на дијалектиката. Како и верност и неверност, срце и разум... Да кажеш во некои случаи ДА ама и во некои случаи да знаеш да кажеш и НЕ. Не секогаш балансот на златна средина е најдобат барем според мене е така.
Даваш некои глупи примери за тоа дали е добро или лошо. Тоа со дрогата и не ти е баш на место.

[zEUs]совет: Користете квалитетна дрога и нема да умрете...
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Исто кога да ти рекол некој шо се фрлил од балкон,дека е добра работа и дека паднал и преживеал и ај сеа и ти по него фрли се па види дали е добро или лошо тоа.
Можда е добро да се фрлиш од балкон. Од кај знаеш ?
Можеби смрта е добра работа.
Можеби таму каде и да и идеш (ако идеш некаде) е подобро од овде.

Гледаш пак ништо не се знае. :)

[vladimir];2657895 напиша:
[zEUs]совет: Користете квалитетна дрога и нема да умрете...
:pos2::pos2::pos2:

Добро бе. Не сум до толку.
Можда малце претерав .:smir:


п.с пак ја претеруем со примериве. Не цитирам више. Нешто мн сум настроен... не знам... :)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
[zEUs];2657924 напиша:
Можда е добро да се фрлиш од балкон. Од кај знаеш ?
Можеби смрта е добра работа.
Можеби таму каде и да и идеш (ако идеш некаде) е подобро од овде.

Гледаш пак ништо не се знае. :)
Па никој не живее вечно. Сигурно живееме со некаква причина и ќе умриме со некаква причина.
Така да кога ќе ни дојди времето ќе си умриме, немора да пробаме све па за да видиме дали е добро или лошо.
Никој не се вратил од таму за да кажи како е, ама секој ќе оди таму еден ден...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom