Добитници на лотарија за САД

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Есапот дома и есапот на пазарот не е ист. Сигурен сум дека тие што отишле многу подобро ќе се снајдат отколку тука, тие што го негирате ова сигурно замислувате дека откако ќе отидете таму за 1 месец живот ќе живеете. Тешко, за да успееш, да имаш просечен живот потребни се најмалку една година напорна работа, штедења и живеење како глушец, ама после се исплаќа, на сите што заминале им се исплатило, откако им се укажала шанса да избегаат, сите избегаа, никој се нема вратено, тоа кажува доволно, така да со среќа нека им е на избраните, па и на оние кои што избегале без лотаријава, колку и да ве тера за назад не се враќајте, еднаш чим се вратиш во дупкава после цел живот ќе се каеш.

Него да прашам во врска со темава, дали постојат вакви официјални страни за лотарија во други држави како што е Канада или ова е само за УСА?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ха, јас сум дипломиран инжинер и работам такси. Нит општина нит министерство нит слично ми помогнало. Ако во Мк не можеш да се снајдеш во уса па ич - ќе завршиш под некој мост како бездомник. Таму нема ни фамилија ни бавча ни ништо - само улицата.
Твој си се парите и работанта сила, како сакаш користи ги и колку можеш заработувај. Мое беше да прашам колку мислиш ја земаат таа плата. Во ред ти ја земаш но други? Колку илјади работат за 40 и помалку денари на саат просек ти текнало да размислиш? Да, Америка има поголеми трошоци но друго е муабетот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ха, јас сум дипломиран инжинер и работам такси. Нит општина нит министерство нит слично ми помогнало. Ако во Мк не можеш да се снајдеш во уса па ич - ќе завршиш под некој мост како бездомник. Таму нема ни фамилија ни бавча ни ништо - само улицата.
Добро си се снашол во МК. :icon_lol:
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Ха, јас сум дипломиран инжинер и работам такси. Нит општина нит министерство нит слично ми помогнало. Ако во Мк не можеш да се снајдеш во уса па ич - ќе завршиш под некој мост како бездомник. Таму нема ни фамилија ни бавча ни ништо - само улицата.
Не се само тие 500 евра ти што ги наброја. Во Македонија проблемот е што важи правилото денес си утре не си. Недај боже некаде да ти крцни работата, да не ти оди бизнисот или било што ќе проплачиш во Македонија. Да ја довршам приказната од горе со тие 40 000 или тогашни скоро 1300 марки.
Во многу кратко време во рок од неколку години после тоа се случи типична македонска трагедија, мајка ми стечаец, татко ми технолошки, а приватното што чепкавме пропадна (и во тоа време имаше даноци и казни, казните не се изум на денешните властодршци). Работа никаде, чим ја поминиш 50ката никој не те сака. А јас најбољи у генерација, но за образование моите немаа повеќе пари.
И така тргнав по светот, дел со стипендии, дел со тешка физичка работа си го финасирав образоването, надвор од македонија. Па сега со среќа уште малку ми остана.

Поентата е. Бидете храбри, аплицирајте пробувајте и ќе ве служи и среќа.
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
Фала за кафето, јас не бев во Чикаго него во Синсинати Охајо... и - се вратив.
Сега сум во Скопје и работам за 500-600 еур и подобро живеам тука со тие пари него со 50 илјади во Охајо.
Не ми е јасно како со 500 евра живееш подобро во Скопје него 50000$ во Охајо? Сам плаќаше кирија, беше со фамилија или? Чикаго сигурно е поскапо место за живеење од Синсинати, па со тие пари ќе имаш за се шо ти текне дури и да идеш на одмор. Да го оставиме настрана квалитетот на живот, не се споредува.
 
Последно уредено:
Член од
31 јули 2014
Мислења
21
Поени од реакции
5
Добро си се снашол во МК. :icon_lol:
А зошто мислиш обратно? Возам такси и си печалам, ич не се срамам, имам и дукан и вработено две девојчиња. Инжинер не работам дека немам да имам време за било што друго - вака ми е подобро.

Нема срамење од работа, имам јас работено секакви работи ехее...од молерај, водовод, поправки такси......и тоа и во уса и во германија и знам како жиевеат нашите и во двете држави. Добро е можда да одиш и да печалиш и - да се вратиш со тие пари, ама да останеш таму јок.

Па добро, ако се срамиш да работиш такси тука, што мислиш што те чека надвор?
Одело и канцеларија? Директорско место?[DOUBLEPOST=1410835709][/DOUBLEPOST]
Не ми е јасно како со 500 евра живееш подобро во Скопје него 50000$ во Охајо? Сам плаќаше кирија, беше со фамилија или? Чикаго сигурно е поскапо место за живеење од Синсинати, па со тие пари ќе имаш за се шо ти текне дури и да идеш на одмор. Да го оставиме настрана квалитетот на живот, не се споредува.
Рачунај дека тоа се бруто па одземи 30% за данок и придонеси, па одземи кирија за празен стан 1200 + 450 гас вода кабловска, па одземи трошоци за храна која е дупло поскапа од мк, па додај на тоа дека жена ми не работеше прво дека не можеше да најде работа , а и да најдеше че немавме пари за градинка за децата.

Собери, одземи и ќе видиш дека со 50к не се преживува во америка.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
А зошто мислиш обратно? Возам такси и си печалам, ич не се срамам, имам и дукан и вработено две девојчиња. Инжинер не работам дека немам да имам време за било што друго - вака ми е подобро.

Нема срамење од работа, имам јас работено секакви работи ехее...од молерај, водовод, поправки такси......и тоа и во уса и во германија и знам како жиевеат нашите и во двете држави. Добро е можда да одиш и да печалиш и - да се вратиш со тие пари, ама да останеш таму јок.

Па добро, ако се срамиш да работиш такси тука, што мислиш што те чека надвор?
Одело и канцеларија? Директорско место?[DOUBLEPOST=1410835709][/DOUBLEPOST]
Рачунај дека тоа се бруто па одземи 30% за данок и придонеси, па одземи кирија за празен стан 1200 + 450 гас вода кабловска, па одземи трошоци за храна која е дупло поскапа од мк, па додај на тоа дека жена ми не работеше прво дека не можеше да најде работа , а и да најдеше че немавме пари за градинка за децата.

Собери, одземи и ќе видиш дека со 50к не се преживува во америка.
Ок ако е бруто, ама пак некако и висок ми изгледа процентот за даноци, па и сметките...храната не е нешто скапа, но сепак друго е со фамилија, поготово само ти ако си работел. Отидовме офтопик...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
А зошто мислиш обратно? Возам такси и си печалам, ич не се срамам, имам и дукан и вработено две девојчиња. Инжинер не работам дека немам да имам време за било што друго - вака ми е подобро.

Нема срамење од работа, имам јас работено секакви работи ехее...од молерај, водовод, поправки такси......и тоа и во уса и во германија и знам како жиевеат нашите и во двете држави. Добро е можда да одиш и да печалиш и - да се вратиш со тие пари, ама да останеш таму јок.

Па добро, ако се срамиш да работиш такси тука, што мислиш што те чека надвор?
Одело и канцеларија? Директорско место?
Си имаме нов valvoline. Прво кажи колкава плата и даваш на девојчињата? :D

Ете мене и жена ми не ме чекаше работа канцеларија, а ти со диплома немаш време да работиш за тоа што го учел, а имаш време за да возиш такси. Па земи фрли си ја дипломата бе. :giggle:
Не дека е срамота да возиш такси, туку парите што ќе ги земеш.

Смешни сте со споредбата на цените, било поскапо 4 пати па платите се 8 пати поголеми зошто нив не ги споредувате?
На претходните страни си пишал одмор ни на сон, а јас пак два пати бев на одмор. Како ли ги собрав тие пари, сигурно пред тоа сме јаделе само леб и сол и еден месец ни е била исклучена струјата. :icon_lol:

Во Германија, Канада и Америка остануваат да живеат затоа што цела фамилија им е вработена. Во МК ретко каде што сите во фамилијата се вработени и земаат плата над просечната.
Не можат да платат е една регистрација, а не па старата кола да ја заменат со нова од 20.000 евра.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
А зошто мислиш обратно? Возам такси и си печалам, ич не се срамам, имам и дукан и вработено две девојчиња. Инжинер не работам дека немам да имам време за било што друго - вака ми е подобро.

Нема срамење од работа, имам јас работено секакви работи ехее...од молерај, водовод, поправки такси......и тоа и во уса и во германија и знам како жиевеат нашите и во двете држави. Добро е можда да одиш и да печалиш и - да се вратиш со тие пари, ама да останеш таму јок.

Па добро, ако се срамиш да работиш такси тука, што мислиш што те чека надвор?
Одело и канцеларија? Директорско место?[DOUBLEPOST=1410835709][/DOUBLEPOST]
Рачунај дека тоа се бруто па одземи 30% за данок и придонеси, па одземи кирија за празен стан 1200 + 450 гас вода кабловска, па одземи трошоци за храна која е дупло поскапа од мк, па додај на тоа дека жена ми не работеше прво дека не можеше да најде работа , а и да најдеше че немавме пари за градинка за децата.

Собери, одземи и ќе видиш дека со 50к не се преживува во америка.
Ok neznam sto ti e poentata ama aj....Gas voda i kabelska =200 $ ne 400 $...Drugo zavisi dali imas papiri ,dali znaes jazik...i najvazno dali si dojden da zievees u USA ili na pecalba...Moras da pomines niz reseto prvin...Najbitniot detail da ne mislis za nazad....Moras da se pormiris deka tuka praviliata se takvi i da se prilagodis...Ti gi iskazuvas negativnite raboti...Zaboravi da spomnes deka ako ostanis bez rabota drzavata ti pomiruva 70 % od platata sto si ja zimal i toa do godina dve....Ti dava besplatni kursevi za obuka (voglavnom zanaetciski raboti) Zaboravi da kazes deka ako nemas pari da pokries krednint kartici deka moze da ti oprostat dolgovi...Ili toa ne se vazi....Vazno da plukame deka na 5000 $ mesecno 30 % posto odelo u danok...! E da...u mk nema 30 % ama nema ni 5000 $.
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
А зошто мислиш обратно? Возам такси и си печалам, ич не се срамам

Инжинер не работам дека немам да имам време за било што друго - вака ми е подобро.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
5
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
А тоа дека трошоците се 4 пати поголеми него во мкд е факт којшто радо би го промолчиле, нели?
Кај живееш ти ако не е тајна? И што од трошоци конкретно е четири пати поскапо отколку во Македонија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom