Дијанетика и Скиентологија

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Delux напиша:
Никол Кидман можеби и за тоа го напушти ради таа секта...таа е интелигентна жена:)
Татко и на Никол Кидман е психијатар, а психијатрите остро се борат против скиентолозите од едноставна причина што овие прво им ја зимаат работат со помош на дијанетичкиот аудитинг кој е многу подобар од било која сесија кај психијатар. И плус скиентолозите се остри противници на психијатриските медикаменти, уште еден извор за финансирање на психијатрите.
Сеа за сеа толку од мене.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Mало проблемче излегува од целатата таа анти-психијатрија работа затоа што на креаторот на Дијанетиката и Скиентологијата - господинот Хабард лично при анализата на крвта на неговото мртво тело (или го напуштил па летнал тетанот ватевр) нашле Вистарил, лек препишувам стиктно од доктори (психијатри) против анкциозност . Фино иначе што им забранувал лекови на епилептичари. Фино.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Интересно е како Дијанетиката и Скиентологијата ги поделуваат луѓето. ЗА и ПРОТИВ.
Јас сум ЗА...
Слободно нека се изјаснат оние што се против. Еве ќе го пишам и Тореадор тука :) чисто да му заштедам пишвање на и не толку битна тема.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Незнам каде точно читав,беше поодамна али колку што ме држи сеќавање пишуваше дека кај скиентолозиве било забрането да и се даваат било какви лекови за смирување на болки и помош при пораѓање на бремените жени.Имале став дека жената треба да се мачи при тој чин,а незнам како можат да имаат таков став кога не е реткост да има и некакви компликации при пораѓање и недајбоже може да се случи и нешто најлошо...
Згора на тоа имале и еден обичај,да му ја даваат плацентата од бебето на таткото за да ја изеде:pop:
Колку е ова точно незнам....али тоа е тоа што јас го имам прочитано...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Се` што се случува во Хабардовиот центар за Дијанетика и Скинетологија, според моето искуство, е базирано на пари. Од се што нудат како помош, третман, едукација, информација единствено бесплатен е стрес тестот. Ако успеат да те навлечат со "бесплатниот стрес тест" понатака ќе си го платиш, и тоа солидно.

Пред неколку години, некакви едукативни предавања, во времетраење од еден час, им чинеа 100 денари. Доколку "стручни лица" проценат дека ти е потребен третман (а без исклучок ќе), тогаш ти е потребна подолгорочна помош и истата ќе те чини (бар во тоа време) 6000 денари или 100 евра. Ако случајно се зачудиш на висината на износот веднаш има спремен одговор дека парите се сосема ирелевантни во однос на она што ќе го добиеш :uvo: !!!
Иначе од она што го добиваш се се сведува на самопомош (да се самоспознаеш и "саморешиш"), а за 6000 ден. добиваш ментор кој ќе те следи и во моментите кога не ќе знаеш како понатаму, ќе те насочи. Мислам... :helou:
Мене ме интересираше до каде може да отиде човековата алчност, па од таа причина ги прашував и ги знам сите овие работи.
Не знам каква е сега ситуацијата, пошто ова се случуваше пред неколку години. Од сите промени што се случиле до сега очекувам дека би можело да се промени износот на парите, и тоа на подобро :banned:!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Limonida напиша:
Незнам каде точно читав,беше поодамна али колку што ме држи сеќавање пишуваше дека кај скиентолозиве било забрането да и се даваат било какви лекови за смирување на болки и помош при пораѓање на бремените жени.Имале став дека жената треба да се мачи при тој чин,а незнам како можат да имаат таков став кога не е реткост да има и некакви компликации при пораѓање и недајбоже може да се случи и нешто најлошо...

Колку е ова точно незнам....али тоа е тоа што јас го имам прочитано...
За скиентологијата се пишуваат многу невистини по сите можни медиуми. Конкретно за болдираново....
Породувањата се изведуваат од страна на гинеколог кој има завршено медицински факултет , кој покрај тоа ја следи скиентологијата.
Пред породувањето се врши испитување дали истото ќе тече во нормален ред или ќе има потреба од хируршка интервенција.
Сепак ако се вратиме наназад во времето пред век два воопшто немало анестезии и медикаменто за ублажување на болки па сепак се раѓале деца, нормално здрави прави.

Limonida напиша:
Згора на тоа имале и еден обичај,да му ја даваат плацентата од бебето на таткото за да ја изеде:pop:
Brej ova e :pos: :pos: :pos: :pos:
Toreador прв ми го спомна ова и ја умреф од смеење. Колку нема врска ова.

Луѓе не верувајте во се што ќе прочитате на Википедија. Самите автори на истата гласно и јасно велат дека е полна со невистини.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
де де, алчни биле.
да не очекувавте да веруваат дека можат да живеат од вода и самоспознавање.
а колку пари собираат поповите?

основата им е добра, никој тоа неможе да го негира.
настојува да ја сврти индивидуата кон својата внатрешност, не ја занемарува како христијанството и многу други.
секако дека има позајмени елементи, обединува поврзани нешта од повеќе религии.
 
S

Sith_Lord

Гостин
основата им е добра, никој тоа неможе да го негира.
настојува да ја сврти индивидуата кон својата внатрешност, не ја занемарува како христијанството и многу други.
секако дека има позајмени елементи, обединува поврзани нешта од повеќе религии.
Те молам не го мешај христијанството и останатите легитимни религии овде. Скиентологијата е for lack of a better word- срање. Култ кој функционира на принципот на репрограмирање- редефинирање на сите фундаментални поими кои ги поседува еден човек и реконструкција на таа индивидуа во некој створ кој ќе биде предан на потребите на таа тн. организација. (Money anyone? Buy our pamphlets!)
Ако беа толку предани ќе продаваа книги и памфлети по производна цена. Или пак ќе собираа доброволни донации, уатевр.

Sith


 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
Sit, христијанство САКС, биг тајм. Исус живеел, праел чуда и се жрвувал за луѓето. се принел ко жртва кон татка си, да ги избави гревовите на смртниците. Аман плз.
Бог е семоќен н шит

Има една реченица во Матрикс филмот...
Морфеус: Дали веруваш во судбина?
Нео: Не!
Морфеус: Зошто?
Нео: Бидејќи не ми дава можност да влијаам врз сопствениот живот!!!

Ова не знам од кај го има собрано Л. Рон Хабард ама знам дека е многу добра филозофија. Додека у Христијанството и сличните Легитимни вери како Исламот Бог е еден и он може да праи со тебе шо кур ќе му падне на памет.

Гимми еј брејк, плз
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Goddess of Chaos напиша:
а колку пари собираат поповите?
Што знам,мене до сега ниеден поп не ме фатил за врат да одам у црква,не ми се јавувал дома по телефон да ме тормози,не ми забранува пристап на интернет,не ми барал пари да оставам во црква ако не сакам...за разлика од спомената скиентолошка црква која води некоја таква политика...
Кога сопствениот син го нарекол основоположникот Хабард "ѓавол" и тежок психопат,незнам што треба да мислиме останатите за неговово "учење"...
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Limonida напиша:
Што знам,мене до сега ниеден поп не ме фатил за врат да одам у црква,не ми се јавувал дома по телефон да ме тормози,не ми забранува пристап на интернет,не ми барал пари да оставам во црква ако не сакам...
А зошто не го прават тоа? Бидејќи го направија кога требаше, уште во средниот век, денес ни е веќе во културата и свеста всадено дека треба да ги дадеме тие пари!

Трилобај, те молам подобро остави ми коментар овде или реплицирај наместо да ми враќаш со репутации, не за друго туку за да можеме да дискутираме :smir:.
Христијанството НЕ се залага за тоа човекот САМ да се спознае себеси, и ако некој не мисли така, сакам да ми образложи!
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
"If a man really wants to make a million dollars, the best way would be to start his own religion." L. Ron Hubbard
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Goddess of Chaos напиша:
А зошто не го прават тоа? Бидејќи го направија кога требаше, уште во средниот век, денес ни е веќе во културата и свеста всадено дека треба да ги дадеме тие пари!
Да,го правеле на необразовани и неписмени луѓе кои лесно можат да паднат под влијание односно ги подведувале со лажно христијанско учење од кое еве и ден денес има последици.Мнооогу од нас не си ја знаат доволно точно религијата и затоа уште мислат дека е на ниво од средниот век...
BTW да не забегуваме сега од темава за скиентологијата...тоа за плацентата не сум го прочитала на википедиа туку на друга страна(www.lse.co.uk) и се однесувало на Tom Cruise.
The 43 year-old star told America's GQ magazine: "I'm going to eat the placenta. I thought that would be good. Very nutritious. I'm going to eat the cord and the placenta right there."

Cruise, a devoted Scientologist, made the decision after reading the afterbirth contains important nutrients and vitamins.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.469
ОМГ GQ :lud:
Дај плз, си прочитала нешто квалитетно во Свет, Вест, М-Експрес, Скандал и слични?!

Goddes of Chaos, имаш целосна моја поддршка.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Аман Тончи на СиЕнЕн беше тоа кога Том Круз кажа дека ќе ја јаде плацентата. Не знам колку е поврзан тој чин со Скиентологијата но добиваш пресек на умот на просечниот силебрити припадник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom