Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Праиш муабет со себе или со мене?[DOUBLEPOST=1413958847][/DOUBLEPOST]

Да биле вредни, би ги коментирал.[DOUBLEPOST=1413958957][/DOUBLEPOST]

Не заборавај дека јас сум само припрост верник, кој верува што му велат попојте...:sneaky:
Така, слободно можеш да ми објасниш која е разликата помеѓу тие две контроли. Јас на пример, велам дека не постои.[DOUBLEPOST=1413959023][/DOUBLEPOST]

Спасени сме уште пред 2 000 г. На нас, како на поединци, ни преостанува или да го прифатиме или да го одбиеме тоа спасение.[DOUBLEPOST=1413960080][/DOUBLEPOST]
Мики, пробувам со тебе да направам муабет, ама ти ко по обичај “сезнајниот Мики“ ме убиваш во поим со овие невероватни мисли. Навистина ме оставаш без текст, особено што сакаш да ти нацртам нешто што со 3-4 штракања по тастатурата можеш да го најдеш на нет.
Тој/Тие биле спасени :pos::pos::pos:
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Mногу лесно. Само треба да престанеш да го следиш јуристичкиот концепт на Бог од римокатоличките и протестантските отпадници. Не е Бог судија со тога па штом те види, ќе ти рече:" Ти си грешник, ќе се вариш во казан".
Бог е безгранична љубов. Од тебе самиот ќе зависи дали Неговото присуство за тебе ќе биде награда или казна, а Неговото присуство на Небото не можеш да го избегнеш.
Да ти појаснам. Замисли си некој екстремно способен и некорумпиран полицаец. Чесен човек во негово присуство ќе чувствува сигурност, а криминалец ќе чувствува неспокој. Полицаецот е истиот и за двајцата, но чесниот човек и криминалецот не се исти и затоа различно го перцепираат.
Кога ќе го проектираш ова на Господ, знај дека спокојот или неспокојот експоненцијално се зголемуваат зашто од полицаецот можеш многу и да сокриеш, а од Господ не можеш НИШТО да сокриеш.
Така безграничната Љубов Господова за праведниците ќе биде награда, а за грешниците казна.
дик, перхане, убедливо!
прво му викаш
Mногу лесно. Само треба да престанеш да го следиш јуристичкиот концепт на Бог
и после го напраи госпот џандар.

па знаеш ли ти колку е голема васељената?! кај може еден џандар да ја патролира??
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Препознатливо, кога нема што да се каже, цепкај го постот, и цитирај збор по збор. Трагикомичното е што мислиш дека со тоа нешто постигнуваш.
Цепкањето на Библијата, и земањето стихови кои ти вршат работа не беше ли твое?:cautious:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
дик, перхане, убедливо!
прво му викаш

и после го напраи госпот џандар.

па знаеш ли ти колку е голема васељената?! кај може еден џандар да ја патролира??
Не си повеќе @SuBZerO, a?

И кај виде дека јас Господ го направив џандар. Јас само дадов аналогија која ќе биде сфатлива и за неупатените во христијанскиот концепт на Бог.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Никогаш не сум вадел стихови од контекст, повели демантирај ме ако не е така.
Значи пишав
’’Цепкањето на Библијата, и земањето стихови кои ти вршат работа не беше ли твое?:cautious:’’
Дали ова е точно или не? не одговарај на прашање со прашање.Тоа е индикаторно на некои состојби.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Значи пишав
’’Цепкањето на Библијата, и земањето стихови кои ти вршат работа не беше ли твое?:cautious:’’
Дали ова е точно или не? не одговарај на прашање со прашање.Тоа е индикаторно на некои состојби.
Компарацијава ти вришти. Споредуваш мој пост од неколку реченици со библија од преку 500 страни.....
Значи што треба според тебе? Да ја постирам целата библија кога посочувам цитат?
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Не си повеќе @SuBZerO, a?

И кај виде дека јас Господ го направив џандар. Јас само дадов аналогија која ќе биде сфатлива и за неупатените во христијанскиот концепт на Бог.
и кој беше госпот во твојата аналогија?

а и не мора да е џандар. замисли само колку е голема васељената!!! утре некоја звезвда ќе прегори, некој треба да се качи да ја смени. кој--нормално, госпот! друга звезда ќе направи пожар, треба да се гаси, ете ти госпот пожарникар.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
и кој беше госпот во твојата аналогија?

а и не мора да е џандар. замисли само колку е голема васељената!!! утре некоја звезвда ќе прегори, некој треба да се качи да ја смени. кој--нормално, госпот! друга звезда ќе направи пожар, треба да се гаси, ете ти госпот пожарникар.
Mило ми е што се трудиш да сфатиш. Запомни дека и најдолгиот пат започнува со првиот чекор:).
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Компарацијава ти вришти. Споредуваш мој пост од неколку реченици со библија од преку 500 страни.....
Значи што треба според тебе? Да ја постирам целата библија кога посочувам цитат?
Не, нешто што не сакаш да ти го прават и ти да не го правиш.
И тие 500 страни да ги сватиш како целина, а не како средство за инаетење.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не, нешто што не сакаш да ти го прават и ти да не го правиш.
И тие 500 страни да ги сватиш како целина, а не како средство за инаетење.
Ова треба вие на себе да си го примените.
 
D

Daedalus

Гостин
и кој беше госпот во твојата аналогија?

а и не мора да е џандар. замисли само колку е голема васељената!!! утре некоја звезвда ќе прегори, некој треба да се качи да ја смени. кој--нормално, госпот! друга звезда ќе направи пожар, треба да се гаси, ете ти госпот пожарникар.
Така и го снема Господ и настанал атеизмот. Според старите индијски легенди и веди, прегорела ѕвезда, та Бог решил да ја смени и го вшмукала. Тоа е и симболот во кинеското јин/јанг, јангот е црната дупка, а тоа белото внатре е Бог вшмукан во истата.
Прашањето за информацијата и нејзиното потекло од страна на неколку членови е суштествено тука бидејќи освен Библијата и другите свети книги, немаме информации за постоењето на Бог бидејќи после тој несреќен настан, сите информации за него исчезнаа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашањето за информацијата и нејзиното потекло од страна на неколку членови е суштествено тука, бидејќи освен Библијата и другите свети книги, немаме информации за постоењето на Бог бидејќи после тој несреќен настан, сите информации за него исчезнаа.
За среќа или за нечија несреќа, објавениот и отелотворен Бог зад себе ја остави својата Црква, во која Он несебично ги дели светите дарови во облик од леб и вино, осветени во тело и крв...

Така, Он пак и пак му се објавува на човекот, а овој пак може да се инаети на објавата, до својата смрт, но не и потоа, кога Он станува очигледен.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Така, Он пак и пак му се објавува на човекот, а овој пак може да се инаети на објавата, до својата смрт, но не и потоа, кога Он станува очигледен.
Ti bese,vide,ti kaza nekoj? Ili rekla kazala muabetov?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Kajgana Shop

На врв Bottom