Дејвид Коперфилд

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.798
Поени од реакции
9.853
Верувам дека оваа тема е баш создадена за овој човек. Покрај многуте потфати што ги направил, за мене најинтересни се потфатот кога пред публика и камери во живо исчезна Боинг 747 од писта, и потфатот кога пред повеќе од 50 милиони публика низ светот ја помрдна и направи да исчезне Статуата на Слободата во Њу Јорк Сити. Едно истражување што го направив низ нетов, прочитав многу извори тврдат со сигурност дека Дејвид Коперфилд поседува направа која е пронајдена на откопини кај Маите, која ја пронашол еден археолог и ја продал на Дејвид и служи за стопирање на времето. Додека бев мал имав фантазија да поседувам сат со кој ќе можам да го стопирам времето и да влегувам низ продавници и да земам играчки, а кога бев малку поголем фантазирав за малку поинакви работи со стопирање на времето... :oops: :P

Како вие го објаснувате ова, што мислите?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Андроник напиша:
...и потфатот кога пред повеќе од 50 милиони публика низ светот ја помрдна и направи да исчезне Статуата на Слободата во Њу Јорк Сити. Едно истражување што го направив низ нетов, прочитав многу извори тврдат со сигурност дека Дејвид Коперфилд поседува направа која е пронајдена на откопини кај Маите, која ја пронашол еден археолог и ја продал на Дејвид и служи за стопирање на времето.
Добро, и да е точно дека има машина за стопирање на времето (а нема), како (и да го стопира времето) би ја помрднал статуата на слободата и пак би ја вратил? Интересно, ама нема апсолутно никакви (па ни теоретски) шанси да направи да исчезне Статуата на слободата. :roll:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
во овие негови потфати би поверувал кога ке ги видам во живо, го гледав на телевизија и тоа што го направи ич не ме импресионираше, како прво беше правено пред камери што е неприфатливо, може како сакаат да си измонтираат после, а како второ се беше направено како некоја шпанска серија, со што воопшто не ме убеди

незнам дали еден трик беше негов, кога пред публика се пресече на половина, без влегување во кутии и слично, едноставно легна на маса и огромно сечило помина низ него, ја одвоиај масата, со голо око можеше да се види дека е пресечен, но сепак беше жив :shock: :shock: :shock:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.798
Поени од реакции
9.853
Acid напиша:
Интересно, ама нема апсолутно никакви (па ни теоретски) шанси да направи да исчезне Статуата на слободата. :roll:
Така не мислат луѓето кои биле на бродови околу неа кога се тргнало платното и оние што гледале на телевизија. Ни јас не можам да си објаснам како би било тоа и дали воопшто е можно, ама секако дека има нешто кое те тера да размислиш многу длабоко.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Андроник напиша:
Така не мислат луѓето кои биле на бродови околу неа кога се тргнало платното и оние што гледале на телевизија...
Неверојатно е колку лесно можеш да убедиш некого да „верува“ во нешто кога ќе му дадеш добар $! За очевидците ми е повеќе од јасно. А како штоп рече Гижо - на телевизија се може да се измонтира. :wink:

Аман луѓе, не е Господ. Само добар илузионист и паметен човек.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Познавам луѓе кои ги имаат видено неговите вештини во живо и се запрепастени.

Логично објаснување ако не е вистина?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Види, и јас можам да те запрепастам со неколку трикови што ги знам. Верувај дека навистина би помислил дека имам „способности“ да не ме знаеш, а уште повеќе ако знаеш дека имам.

Кои трикови ги имаат видено во живо? Тие со летањето? Тоа лесно може да се изведе, а сепак би ги импресионирало.

Мое објаснување за тоа со Статуата на Слободата е дека имало само однапред избрани „очевидци“, добро платени да „сведочат“. За на телевизија не ми се збори. :wink:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Е сега замисли си ситуација брат ти гледал и не му веруваш во она што го видел :)

Не го бранам Коперфилд, но барам ваше мислење. Ако не е вистина, што е?
Илузија?
Обичен трик?
Монтажа(што е чудно ако гледаш во живо)?
Масовна хипноза што те мава и преку телевизија?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Можно е да се сите четири.

Ама со сигурност не е: вистина, магија, господ.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Верувам дека сите што разбираат англиски ќе сфатат. Еве објаснување:

Copperfield had a setup of two towers on a stage, supporting an arch to hold the huge curtain that would be used to conceal the statue. The TV cameras and the live audience only saw the monument through the arch. When the curtains closed, David waxed poetic while the stage was ... slowly ... and imperceptibly ... turned. When the curtains opened, the statue was hidden behind one of the towers, and the audience was looking out to sea. Voila! The Statue of Liberty has disappeared!

Even if the stage hadn't completely hidden the statue, the towers were so brightly lit that the audience would be nightblinded. Copperfield had also set up two rings of lights--one around Liberty, and another set up somewhere else. When the trick "happened," his assistants simply turned off the lights around the statue and turned on the other set for the helicopters to circle around.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Acid напиша:
Можно е да се сите четири.

Ама со сигурност не е: вистина, магија, господ.
Постои едно златно правило кое вели:
Не го негирај она што не го познаваш.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Постојат уште: физика, логика....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Бај д веј, можеш да го најдеш видеото со исчезнувањето на статуата?
Баш сакам да го погледнам.
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Андроник напиша:
Покрај многуте потфати што ги направил, за мене најинтересни се потфатот кога пред публика и камери во живо исчезна Боинг 747 од писта, и потфатот кога пред повеќе од 50 милиони публика низ светот ја помрдна и направи да исчезне Статуата на Слободата во Њу Јорк Сити.
Андроник, може на 50 милиони им "исчезнало" али не мене :pos: За чист entertainmnet го обожавам човекот исто како што го обожавам David Blaine. Без аргументи тие се јако надарени entertainers али до тамо добиват кредит, и они се human-beings контролирани од господ како ја и ти :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom