Дејвид Блејн (David Blaine)

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Дејвид Блејн (роден David Blaine White на 4ти Април, 1973та во Бруклин, Њу Јорк, САД) е илузионист и каскадер. Неговото име го изгради како изведувач на улични магии од близу. Татко му беше Шпанец/Порториканец а мајка му имаше еврејско и Руско потекло.
Тој ја започна својата кариера презентирајќи ја уличната магија на публиката, изведувајќи трикови со карти и илузии како левитација или враќање во живот на мртва мува. Користел мала екипа камермани за да го снимаат неговиот настап во живо пред секојдневни луѓе, снимајки ја основата за неговите тв емисии David Blaine: Street Magic, David Blaine: Magic Man, and David Blaine: Mystifier.
Некои од неговите потези: Premature Burial, Frozen in Time, Vertigo, Above The Below и други...
Во врска со приватниот живот, се има забавувано со Fiona Apple, Madonna, Josie Maran, and Lonneke Engel.
Многумина го израмнуваат со David Copperfield, но мене лично повеќе ми се допаѓа стилот на Блејн, ми делува пореално можеби поради тоа што магиите ги прави на улица, нема монтажи, преснимувани сцени, бирани луѓе...
еве некои од неговите обиди:
Above The Below:

Drowend Alive: ви давам линк, бидејки сликата е преголема.
Ова е неговата официјална страна
за една магија со цигара и паричка, а повеќе барајте на youtube.

повеќето работи се превземени од wikipedia
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Sega gledav edno 30 min trickovi na David. Me impresionirase toa sto vlegol vo kutija polna so voda, go zakopale i posle nekolku dena go otkopuvaat i toj e ziv. Inaku trikovite so karti ne me impresioniraat tolku.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Лудници е човекот......треба да го гледате исто Стреет Маџик таму се скоро најдобрите трикови и на крајот има како заробен во мраз издржа 62 сати т.е. ''Frozen in Time''...болна работа.
Али сепак се што е на лента не ценам...пак кога би имал можност да го видам тоа во живо би проценил , вака останувам со мислењето или сите на кои му ги прави триковите се совршени глумци или пак тој е лудак.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069


Абе можда тој клипот е добар и све тоа ама ова разочарува!! ! ! ! ! ! ! !


Колку само се глеа дека е изглумено!
Шупак!


Аххахаха било spoof само не бил он:pos2: :pos2: :pos2:




Луд...чоече


David Blain откриен!


Пазете што се дешава у 21 сек...ја снемува лимеката од екран и после е полна
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
пер, првото не е дејвид блејн, второт-WOW третото-пошто на 1 сек искача од кадар лименката-и тоа на сантим од кадар- викаш дека ја заменил со друга? ппффффф... ја верувам во човеков! =)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За тоа првото клипче, со картата (кецот треф) и тие двајцата, педерите:
Што му е филмот на типов (Дејвид Блејн), зашо после секоја финта што ќе им ја напраи, се ЅВЕРИ у камера ко морон некој? Све е тешка глума, и пред да се појави картата кај тој на стомак, камерата го снима БЛЕЈН у грб, а пред него е типот :tapp:

Тоа со срцето што си го вади, и ја го можам, само од кај да најдам срце, кај се продава такво незнам.

Третото со лименката, добро е напраено, али многу се приметува дека ја мења лименката! Баш запримети, пред да ја снема од кадар е отворена, и после 1 сек. е затворена (нова)

Според мене, :zver: илузионист и фрик си е Дејвид Коперфилд!
Типот иде на улица, зима двајца од публиката, ги седнува на кауч и го подига каучот некои си 10 метри у воздух заедно со нив! После иде позади кола, и се враќа со нозете у рака :zver:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Mac)) напиша:
David Blain откриен!


Пазете што се дешава у 21 сек...ја снемува лимеката од екран и после е полна
пази ти што се дешава во 1мин и 5 секунди... од друга камера, па види ти дали ја мења лименката!
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Mac)) напиша:

Абе можда тој клипот е добар и све тоа ама ова разочарува!! ! ! ! ! ! ! !

Колку само се глеа дека е изглумено!
Шупак!
Кога го видов ова горе што си го пишал се изнервирав, ама го видов после ова доле дека си се поправил. Тоа горе е само пародија на David. :D и типот стварно не е нормален.

Mac)) напиша:
Аххахаха било spoof само не бил он:pos2: :pos2: :pos2:
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
David Coperfield vi e bolje :) statuata na slobodata vo Њујорк sto e ke ja snema ...pred publika......na kajgana.com vo klipcinja i mp3 pobarajte
 

Tanurovski

How you doin'
Член од
21 јуни 2007
Мислења
56
Поени од реакции
4
Типот е многу добар глумец, прв пат кога го гледав бев ептен импресиониран, ама доколку повнимателно гледате, и поминете малку време на интернет на некоја од страниве со Card Magic или Ellusionist, ќе видите дека всушност прави многу прости трикови, како со картите, така и со паричките и останатите работи, на пример левитацијата
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Абе ненормални ,цел живот ке учиш трикови за да ги продаваш на улица за 5-6 доалри.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
David Blaine

Илузионистот Дејвид Блејн изјави дека ќе го собори светскиот рекорд со тоа што ќе остане буден повеќе од 276 часа. -На диета сум и слабеам интензивно. За кратко време изгубив 15 килограми. Јадам само жито и сушена риба. Пијам само чиста вода. Секој ден по два часа правам физички вежби и убеден сум дека моето тело ќе го доведам до совршеност. Сакам да видам кои се границите на издржливост на човековото тело - вели Блејн. Триесет и четири годишниот илузионист е познат по своите екстремни егзибиции, но експертите велат дека овој пат ризикот е премногу сериозен, бидејќи недостиг на сон може да предизвика оштетување на мозокот. Научниците велат дека по 36 часа без сон чувството е исто како да си пијан, по 72 часа се јавува параноја, а после тоа се јавуваат халуцинации. Мозокот не може да разликува што е реалност, а што не. Гинисовата книга на рекорди поради здравствените ризици овој рекорд не го евидентира, но се верува дека светскиот рекорд го држи Финецот Тоими Соини, кој во февруари 1964 година останал буден 276 часа.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
A, зошто темава не иде у "чек дис аут" или така нешто , нема мистерии во магијата, се' се тоа добро осмислени трикови кои се користат само за забава на публиката.И не за џабе во поново време се нарекуваат илузионисти а нивните трикови илузии, наместо Магиоиничари и магии.
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85


Абе можда тој клипот е добар и све тоа ама ова разочарува!! ! ! ! ! ! ! !


Колку само се глеа дека е изглумено!
Шупак!


Аххахаха било spoof само не бил он:pos2: :pos2: :pos2:
Многу лоша глума :pos2::pos2:
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469


Абе можда тој клипот е добар и све тоа ама ова разочарува!! ! ! ! ! ! ! !


Колку само се глеа дека е изглумено!
Шупак!


Аххахаха било spoof само не бил он:pos2: :pos2: :pos2:






Луд...чоече


David Blain откриен!


Пазете што се дешава у 21 сек...ја снемува лимеката од екран и после е полна

kolku samo ne e vistina pa dvegodisno dete nema da poveruva
 

Kajgana Shop

На врв Bottom