Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Мислам дека меѓу обштофилосовските поими религијата дава и силни морални основи.
Без морал-како ќе се развива едно општество?
Па - гледа се!
Така што сметам дека е потребно да се воведе за децата во основното образование и религиозно учење.
Да се ​​воведе пример вероучение.
Тоа би изградија во малото дете - основните морални принципи.
Би се создал од него човек!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
кога веќе го воспитуваш со сите вери,воспитувај го со сите можни сексуални ориентации,па самото дете нека си одбере...

иначе затоа ништо не треба да се воспиутува , се во свое време ќе си дојде , и самото ќе си одлучи.
Со сите можни вери малку потешко, само христијанства има 40.000+ нема да му стигнат три животи а и нема да му остане време за Вуду...
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Ако земеме за пример исламот.
Само за пример.
Уште на почетокот на 11 век, персискиот поет и суфист, штејх Дин Ал Ширази - Саада, напишал извонредна книга "розова градина" е обрнал внимание за нашалното морално образование на децата.
Тој дал идејата да се користат параболата за пример на децата, а подоцна и религиозното им приобштение.
Некои од Цариградската патријарси, се бара по литургиите да се извезуваат проповеди за малите деца, и објаснувањето на текстовите од библијата со разбирливи реченици и зборови.
Тоа не е залудно.
Едноставно луѓето се гледале по напред во иднината, отколку сега ние, членовите на ова современо општество.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Мислам дека меѓу обштофилосовските поими религијата дава и силни морални основи.
Без морал-како ќе се развива едно општество?
Па - гледа се!
Така што сметам дека е потребно да се воведе за децата во основното образование и религиозно учење.
Да се ​​воведе пример вероучение.
Тоа би изградија во малото дете - основните морални принципи.
Би се создал од него човек!
А зошто мислиш дека атеистите не ги имаат основните морални принципи?Зарем мислиш дека некој мора да биде верник за да ги поседува основните човечки доблести? Разликата во тоа е што верниците се "морални" зашто се плашат дека ќе горат во пеколот, а атеистите зашто сметаат дека така е правилно.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А ја пак ќе речам: ако жените во храмот пеат пофални и богослужбени песни, дали тоа значи дека треба да молчат, само затоа што „....така пишува во Библијата....„?
Да. Дека така пишува во Библијата!

Ни комшиката, глеам, нема да ја скокнеш, „само затоа што „....така пишува во Библијата...

Ти сигурно ни тие 20 сребреници нема да дадеш за од тебе силуваната девица, само затоа што „....така пишува во Библијата....„

Абе една книга ти е, еееј!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ако земеме за пример исламот.
Само за пример.
Уште на почетокот на 11 век, персискиот поет и суфист, штејх Дин Ал Ширази - Саада, напишал извонредна книга "розова градина" е обрнал внимание за нашалното морално образование на децата.
Тој дал идејата да се користат параболата за пример на децата, а подоцна и религиозното им приобштение.
Некои од Цариградската патријарси, се бара по литургиите да се извезуваат проповеди за малите деца, и објаснувањето на текстовите од библијата со разбирливи реченици и зборови.
Тоа не е залудно.
Едноставно луѓето се гледале по напред во иднината, отколку сега ние, членовите на ова современо општество.
Одамна било тоа, тогаш породилното отсуство се одработувало на нива, а стаорците носеле чума по селата, ноќта било време кога вребале духови,вампири и врколаци по темните сокаци...поинаква динамика во општеството, поинакви стандарди и потреби, различна психа...
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Јас не сакам да кажам дека атеисти се луѓе без морал!!
Не тоа не сакав да кажам!
Но, ако земеме атеист од пред 80 години, и сега, ќе видиме дека начинот на размислување се променил.
И тоа е затоа што сметам така, се изгубени основните принципи на почитување и усогласување со човекот отсрешта!
Човекот со кој комуницираат!
Тоа е не само затоа што динамиката на животот е таков, туку затоа што вредносниот систем на луѓето е променет.
Едноставно вредносниот систем се менува не со секоја генерација, а со секоја година и дури травмира некои членови, не така адаптивни, по една или друга причина.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас не сакам да кажам дека атеисти се луѓе без морал!!
Не тоа не сакав да кажам!
Но, ако земеме атеист од пред 80 години, и сега, ќе видиме дека начинот на размислување се променил.
И тоа е затоа што сметам така, се изгубени основните принципи на почитување и усогласување со човекот отсрешта!
Човекот со кој комуницираат!
Тоа е не само затоа што динамиката на животот е таков, туку затоа што вредносниот систем на луѓето е променет.
Едноставно вредносниот систем се менува не со секоја генерација, а со секоја година и дури травмира некои членови, не така адаптивни, по една или друга причина.
Па во времето на авторите на воспитни мудрости кои ги наведе, меѓучовечките односи во домот биле интересни, романтиката била изразена во форма на бокс кој ја деформирал вилицата на домаќинката ако го одбие домаќинот, предигра било стругање на вешот од половите органи ради хигиенските навики, барање на пат низ прашумата на домаќинката за да се стави навртката на завртката, а деците.....шамарот бил милост, а стапот педагогија one on one...па ти види какви биле односите...

Остај ти филмови со кралеви и аристократи кои ги глумат холивудски фаци чисти,шминкани намирисани и напудрени...филмојте ви го перат умот со идеалистични прикази на средниот век...
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Јас самиот не сум религиозен.
Но ги почитувам луѓето кои вистински се трудат да го најдат патот кон подобрување на размислување и однесување на луѓето.
Дури и кога користат религијата.
Вчера покажаа во Телевизијата млади момчиња кои завршуваат духовната академија.
Искрено кажано, како слушав овие млади - учудеих се на разумот, логиката, толеранцијата и филозофските им знаење, нивниот начин на говор и воспитувањето им кога зборуваат!
Верувај ми - Личен дека се научени да зборуваат со почит кон другата.
А ја погледни сегашните политичари, наставници-да ги слушнеш само како зборуваат!
Па, и ако тоа е култура?
Од куде ќе се учат нашите деца?
Од нив ли?
--- надополнето: Jun 30, 2011 7:17 PM ---
Јас мислам дека сум реалист.
Драго ми е дека, со тебе зборуваме на оваа тема.
Се радувам дека наоѓам соговорник со кој слободно може да се разгледува тоа.
Но, навистина не знам за кои начин во тоа општество може барем малку д анаправим луѓето трпеливи и толеранти кон себеподобните си!
Ако некогаш децата се учеле од родителите или од други извсстни со делата свои луѓе - па дури и идеализирани, сега од кого да земат пример??
Од крадци, наркомани, од педофилите на интернет, или од интернет игрите со тема војна и победникот е тој што е убил најмногу!?
Или од рејндж'рите по американските филмови?
Или од нашите си балкански мафијаши?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас самиот не сум религиозен.
Но ги почитувам луѓето кои вистински се трудат да го најдат патот кон подобрување на размислување и однесување на луѓето.
Дури и кога користат религијата.
Вчера покажаа во Телевизијата млади момчиња кои завршуваат духовната академија.
Искрено кажано, како слушав овие млади - учудеих се на разумот, логиката, толеранцијата и филозофските им знаење, нивниот начин на говор и воспитувањето им кога зборуваат!
Верувај ми - Личен дека се научени да зборуваат со почит кон другата.
А ја погледни сегашните политичари, наставници-да ги слушнеш само како зборуваат!
Па, и ако тоа е култура?
Од куде ќе се учат нашите деца?
Од нив ли?
--- надополнето: Jun 30, 2011 7:17 PM ---
Јас мислам дека сум реалист.
Драго ми е дека, со тебе зборуваме на оваа тема.
Се радувам дека наоѓам соговорник со кој слободно може да се разгледува тоа.
Но, навистина не знам за кои начин во тоа општество може барем малку д анаправим луѓето трпеливи и толеранти кон себеподобните си!
Ако некогаш децата се учеле од родителите или од други извсстни со делата свои луѓе - па дури и идеализирани, сега од кого да земат пример??
Од крадци, наркомани, од педофилите на интернет, или од интернет игрите со тема војна и победникот е тој што е убил најмногу!?
Или од рејндж'рите по американските филмови?
Или од нашите си балкански мафијаши?
Е сега ако правиме муабет за примери према кои би се воспитувала младината,roll models...инфлација е, хероите на нашето време се пензионираа...
А од друга страна пак што би му предочил на дете како roll model...светиот преподобен маченик Св.Агантангел !?
Ќе му читаш житија за светителите?
И шо ако биле преподобни тие кога не знаеле да сменат сијалица или да закрпат гума на точак...:D
А и со жени слабо им одело...
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Јас можам да ти кажам како зборуваат на телевизија во Бугарија.
Ама дека може да ги слушаат и мали деца, ама дека не треба да се употребуваат цинични зборови, ама дека треба да има култура на јазикот и комуникацијата - тоа брате никој не го мисли.
Велат си така, како што се наоѓаат во некоја кафеана и пиеле по некоја ракија.
И тоа се луѓе каде што треба да мислат што зборуваат, како ќе го кажат!
Оној ден имаше пренос дека во сексшоп - продавниците и на малолетниците им кажуваат кое што е и за што се употребува!
Е-кажими сега-каде е испратен овој свет??
--- надополнето: Jun 30, 2011 7:34 PM ---
Во право си, многу си во право!
Житијата се битен и историски несоодветни, текстовите од биле можеби веќе не толку јавно значајни, дури мислам дека би биле и неразбирливи.
Но нивниот философки смисла, или барем на некои од филозофските погледи и сфаќања за морални устои се јавно значајни.
Самиот не знам што и како да се промени.
Но загрижувачки е кога син убива својата мајка, татко син -
дали под влијание на дрога или алкохол-тоа зборува за недостатокот на морални инхибиции, недостатокот на бариера, недостатокот на знаење што е добро а што лошо.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Денес е вистински предизвик за секој кој се обидува да воспитува деца во некоја вера. Прво, поради напредокот во науката кој дава исцрпни и прецизни одговори на многу суштински прашања. Второ, поради сопствената немоќ и лоши примери (немоќта на верниците и лошите примери на „претставниците“ на верските заедници). Трето, поради временската и културна оддалеченост на светите книги. И четврто, поради преголемиот цинизам на современиот свет. Има и други фактори, но овие се, според мене, некои од клучните.

Според мене, овие предизвици не подразбираат негација на верата. Тие укажуваат на потребата од познавање на науката, соочување со реалноста, способноста да се протолкуваат некои архаични концепти, културни матрици, итн., и, подготвеноста на цинизмот да се одговори со молк, трпение, и милост. И да им се помогне да децата да направат едуциран избор.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас можам да ти кажам како зборуваат на телевизија во Бугарија.
Ама дека може да ги слушаат и мали деца, ама дека не треба да се употребуваат цинични зборови, ама дека треба да има култура на јазикот и комуникацијата - тоа брате никој не го мисли.
Велат си така, како што се наоѓаат во некоја кафеана и пиеле по некоја ракија.
И тоа се луѓе каде што треба да мислат што зборуваат, како ќе го кажат!
Оној ден имаше пренос дека во сексшоп - продавниците и на малолетниците им кажуваат кое што е и за што се употребува!
Е-кажими сега-каде е испратен овој свет??
--- надополнето: Jun 30, 2011 7:34 PM ---
Во право си, многу си во право!
Житијата се битен и историски несоодветни, текстовите од биле можеби веќе не толку јавно значајни, дури мислам дека би биле и неразбирливи.
Но нивниот философки смисла, или барем на некои од филозофските погледи и сфаќања за морални устои се јавно значајни.
Самиот не знам што и како да се промени.
Но загрижувачки е кога син убива својата мајка, татко син -
дали под влијание на дрога или алкохол-тоа зборува за недостатокот на морални инхибиции, недостатокот на бариера, недостатокот на знаење што е добро а што лошо.
Светот е во канџите на капитализмот, кој е богоугоден и према црквата и према свештениците.
А и писмото е јасно дека секоја власт е од Бога дадена, Сталин, Хитлер, Пол Пот, транзициски олигарски, мафијашки државни структури и клептократски облици на владеење,бирократска машинерија....сето тоа е од небесата дарувано...дури и Живков бил божји дар...:D па види си ти сега сметката...

Не знам Исус ако се врати шо став ќе има према денешниот доминантен економски модел но некако ми делува дека би набавил АК-47 и би ги собрал апостолите во герилска организација...:D
Евангелие по РПГ-7...гаѓај во пределот на моторот или резервоарот и исчисти го опресорскиот околопен транспортер со оган од гревовите...
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
А ти си во право и во друга смисла.
Еве Италија, таму веронауката е силно застапен.
Луѓето се покажуваат како по-религиозни!
Ама таму ќе те утепат и крстот!
Таму тие убиваат и потоа - аиде на исповед и простување!
Па дури и од самите попови има педофили!
Так дека не знам како и што да се промени -
да се промени за да имамем поздраво општество!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не знам за вас ама јас не пуштам дете по улици пред да ги изгледа сите 4 сезони од Blackadder, Монти Пајтон и Only fools & horses are optional...:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom