Дефинирајте го Господ!

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Vidi vaka cim go citas podforumov znaci kazano ti e,pa ti kako sakas(zezajse),samo na krajot nemoj neznaev,nikoj ne mi kaza,nema da ti se vazi.
И тебе ти е кажано. Не губи време на измислени личности. А за крајот ич да не се секираш. И јас и ти, six feet under.
 

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Фала.

Дај слика, да те видам поубо.

--- надополнето: 30 декември 2011 во 20:00 ---
Не сум ( прв ) него прва без забуна :) а инаку не сум себична како другите.......еве во кратки црти ќе ти кажам: Господ е створителот на небото и земјата како и на човекот и сите други живи суштества. Тој бил створителот на праведноста , мудроста , љубовта , милоста , милосрдноста и светоста. Што значи дека постоел во сите времиња и ќе постои уште бескрајно......Мислам дека сега е појасно (y).
А кој го створил бог? D:
 
T

Tetro

Гостин
Вака како шо те гледам, чуден, сепак личиш на било кој друг верник, кој верува во било која религија.
Затоа, не е лошо, наредниот пат, да се расониш прво, па после да ги ставаш во иста реченица зборчињата "к*р" и "Бог".
 

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Не. Копија од слика насликана од Магрит.
Вака како шо те гледам, чуден, сепак личиш на било кој друг верник, кој верува во било која религија.
Затоа, не е лошо, наредниот пат, да се расониш прво, па после да ги ставаш во иста реченица зборчињата "к*р" и "Бог".
Добро, ќе ставам кур во бог.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Тоа пријателе е изумрен вид на еднорози (се разликуваат од еднотемјанушките по тоа што имале рог)
Да бе на неш’нал џиографи гледав вчера ;)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
леле муабетов ви е....уште кафе и цигара ви фали...или пиво
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Хах, лепота. Што све се толерирало на религија, бре, бре...
Ова ми одврзува раце, богами.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Љубовта во никој случај не се реализира преку страв, покорување, заплашување и ултиматуми со вечни страдања! Само оној што му робува на стравот за сопствената кожа, и е спремен да прифати било што, само за да постои, па макар и како роб и слуга, може да се излаже себеси и останатите во таква глупост и лудост.
Љубовта и почитта се заслужуваат, не се изнудуваат. Ако некому речеш ти си мој роб и ќе те мачам со најстрашни маки ако не ме сакаш и не ми се покориш, тогаш не си ништо друго освен еден обичен нарцис и садист опседнат да биде обожаван.
Ќе се цитирам за да додадам една за мене битна поента која религиитее ја "киднапирале" за своја манипулитивна цел, а тоа е "обожавањето".
За мене бог е поим кој ги означува сите можности и варијанти на постоењето во секоја можна смисла. Од тој аспект јас и се останато сме дел од бог, а не нешто одвоено од него. Како што мојата рака е дел од мене, а не посебен ентитет. Од тука, "Обожавањето" на "Бог" за мене е нешто како гледање на зајдисонце кое те опушта и те смирува....како преубава песна која ги буди емоциите во тебе, како девојка во која заљубено тонеш во нејзините очи.
Обожавањето од овој аспект не е оној покорен, робовски и со страво почит наметнат акт, туку обожавање позади кое стои восхит од природата на онаа грандиозност од која сите сме дел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom