Дефинирајте го Господ!

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
велиш„побогу“ значи се повикуваш по него..
Види тоа „побогу“, или на пример, „Бог да чува и да брани“ (од ова последново, денес попопуларно е да се вика „Бог да чува и да Бранко“) се изрази, кои патем речено, да, потекнуваат од онаа смисла да се повика на Бог при некоја ситуација која нам не ни е јасна, а поттикната од низа емоции што во моментот исто така влијаеле врз нас.
Но биди сигурен дека тоа апсолутно не значи дека Бог постои.. а посебно што луѓето, и тоа 90% по светов ги говорат, не затоа што сакаат да се повикаат на Бог, затоа што веруваат во Бог, па сеа ете ги говорат тие изрази исл исл. Не, тоа е остаток од една религиозна лингвистичка традиција врежана во секојдневниот говор на луѓето, а која не го објаснува постоењето на Бог, и ништо повеќе..

Знаеш, еве ти еден пример, а за кој сум сигурен дека можеш да го провериш кога сакаш, кој ќе ти каже дека сепак се најобични зборови..
Земи симни од интернет некој добар хард кор американски порнич, па кога главната глумица или глумец, се растураат од ебење, па токму во моментот кога доживуваат оргазам, неретко било кој од нив знае да каже „OH MY FUCKING GOD!" И сеа, се повикале на господ? Чисто сумњам!
 
С

Само Човек

Гостин
Ti beshe tamu i vide koga voskresna?
Видете бог не ечовек, значи љубовта што ј а делимеепростувањето и сето тоа не правида бидеме чеда на бог. Знаете порано луѓето биле многу склони кон војни и освојување и се нашол некој паметен да измисли религија и д анапиша тнеколку евангелија за да станат луѓето подобри.Знаете кога некој ќе рече не создал бог(тоа е уствари дека сме созддадени од љубов на нашите родители,само неки луѓе буквално го сваќаат тоа). И кога с евел дека бог лекува ,исцелува всушност се мисли дека со самото тоа што ввие нема да правите лошо, лошо и ќе простувате ќе ја намали вашата напнатост и немате да имате омраза, ќе бидете смирени скроз што значи дека шансите за заболувања се мн помали. Е сега лошо е што византија нашла начин да се богати преку црквата, значи не е важно коллу свеќи ќе запалиш ак не си душевно смирен. Значи не го сваќате бог како човек ко живеел се викал така и така, тоа е многу површинско сваќање. Јас пред 2 месеца бев атеист, но откако с еразболев и никако не можев да ги смирам моите наппади нервни,кршев све по дома, тогаш ја прочтав книхата иднина -дијагностика на кармата. и сваатив дека јас со секое испаќање чаршија бе вљубомрен зошто некои испаѓаат со коли а јас н.. Го смени вначинот на живот и сега сум верник(веќе објасни како гго сваќам бог), но научив да не љубоморам, мразам и слично и сета таа нервоза исчезна, нормално спијам.Тоа е мојата дефиниција за бог
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Видете бог не ечовек, значи љубовта што ј а делимеепростувањето и сето тоа не правида бидеме чеда на бог. Знаете порано луѓето биле многу склони кон војни и освојување и се нашол некој паметен да измисли религија и д анапиша тнеколку евангелија за да станат луѓето подобри.Знаете кога некој ќе рече не создал бог(тоа е уствари дека сме созддадени од љубов на нашите родители,само неки луѓе буквално го сваќаат тоа). И кога с евел дека бог лекува ,исцелува всушност се мисли дека со самото тоа што ввие нема да правите лошо, лошо и ќе простувате ќе ја намали вашата напнатост и немате да имате омраза, ќе бидете смирени скроз што значи дека шансите за заболувања се мн помали. Е сега лошо е што византија нашла начин да се богати преку црквата, значи не е важно коллу свеќи ќе запалиш ак не си душевно смирен. Значи не го сваќате бог како човек ко живеел се викал така и така, тоа е многу површинско сваќање. Јас пред 2 месеца бев атеист, но откако с еразболев и никако не можев да ги смирам моите наппади нервни,кршев све по дома, тогаш ја прочтав книхата иднина -дијагностика на кармата. и сваатив дека јас со секое испаќање чаршија бе вљубомрен зошто некои испаѓаат со коли а јас н.. Го смени вначинот на живот и сега сум верник(веќе објасни како гго сваќам бог), но научив да не љубоморам, мразам и слично и сета таа нервоза исчезна, нормално спијам.Тоа е мојата дефиниција за бог

То мајсторе право во лице, мене просветлувањето ми се случи кога кај Томич го слушнав Ниче Димовски пред две три години како ја рецитира Македонска Молитва, шо има и јас да ги слушам таму четворица евангелисти да ми кажуваат како треба за да бидам верник. Се чуствувам како Македон од Говрлево.

 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Шо и да е тоа бог може за куро да ми се фане
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Ова е одговор на бобо погоре..не е дефиниција целосна за Единствениот Бог, туку начин како да Му се служи.
еве кој е Господарот мој..
Кои докази укажуваат на крвожедниот бог Аллах, тие имагинарните? Аллах може само да е сатаната, биг никако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom