Демократијата некогаш и денес

Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Сведоци сме на светски војни, интервенции во други држави а се во име на Демократијата.
Интересно е дека уште за време на Елините, кој ја откриле, веднаш и нашле и мана..

 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ова што го постираш изгледа е последица на фрустрациите, што подсвесно ги имаш во контекст на нашава демократија :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Ова што го постираш изгледа е последица на фрустрациите, што подсвесно ги имаш во контекст на нашава демократија :)
https://sh.wikipedia.org/wiki/Demokracija

прочитај си,посебно поглавијата Култура на демократијата и Тиранија на мнозинството
https://sh.wikipedia.org/wiki/Demokracija
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
https://sh.wikipedia.org/wiki/Demokracija

прочитај си,посебно поглавијата Култура на демократијата и Тиранија на мнозинството
Приватниците во Македонија се под тиранија на мнозинството. Цело време стапот го јадат, а најголем дел од буџетот го полнат тие.
На тоа мислеше?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Demokratijata nekogas i deneska ... nakratko kazano porano zborot demokratija ne ni postoel nitu na hartija nitu pak kako poim bil nesto posebno koristen, porano koga narodot bil poroben se koristel terminot sloboda, borba za sloboda.
Deneska poimot demokratija e dosta prisuten i na hartija a i dosta se upotrebuva kako poim/termin vo sekojdnevieto, no demokratijata nikoj na nikogo ne moze da mu ja podari kako poklon tuku lugjeto samite treba da se izborat za nejze, za potoa da ja osetat, pod toa izborat mislam na miren diplomatski nacin, a vo najlos slucaj se znae kako ili na ulica ili vo planina kako nasite pretci niz vekovite nanazad !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
По распадот на СФРЈ 1991-1998/2001-2005 имаше анархија за од 2006 до денес да има демократија која одвреме на време е нарушувана од наследниците на удбашите
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
По распадот на СФРЈ 1991-1998/2001-2005 имаше анархија за од 2006 до денес да има демократија која одвреме на време е нарушувана од наследниците на удбашите
Испринтај си го ова и да го урамиш,за да после избори им го дадеш на мајка ти и жена ти да го обесат на ѕид во некој погон од некоја странска инвестиција каде што ќе работат после изборите, а можеш и на грб да си го тетовираш, ќе се чита нај демократски од како криминалецов ќе биде затворен.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
По распадот на СФРЈ 1991-1998/2001-2005 имаше анархија за од 2006 до денес да има демократија која одвреме на време е нарушувана од наследниците на удбашите
Zavisi koj kako ja podrazbira demokratijata druze, nikoj ne saka haos i bezredija no i bezbroj potrebni i totalno nepotrebni zakoni i regulativi(koi normalno selektivno se primenuvaat), previsoki kazni(koi isto taka selektivno se primenuvaat), pendreci, prisluskuvanje na poveke od 20 000 gragjani(od ministerstvoto za ALO SU PRAIS) i sl. i toa ne e bas nekoja demokratija ali ok e zavisi koj kako gi gleda rabotite, dali od ovoj ili od onoj agol !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да зависи кој како ја толкува демократијата.
А дали е демократски да протестираш,кршиш,малтретираш,узурпирааш а ако поплицијата превземе безбедносни мерки тогаш тоа не е демократски.
A ало шу праиш е дел од фабриката која имаше цел да создаде омраза кон некого ама излезе масовно самоубиство на нарачателите
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да правиме муабет за демократија, ние како народ треба да ја осетиме на гола кожа, а такво нешто во нашата историја немаме.
Муабет за демократија може да прават оние што живеат во демократски земји (Скандинавија), а претходно живееле во Македонија и притоа работат по струка т.е не се на црно и потполно може да ги користат благодетите на државата во која живеат.
Ние што живееме во Македонија треба само да фаќаме белешки.
 
Член од
29 јануари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
5
Се чини дека денеска за некого, демократија е и насилното попречување на демократски процеси а и теророт на мала над поголема група на политички симпатизери- граѓани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom