Дежурна Ординација! #2

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Градиве ме стегаат скоро секој ден веке подолго.Врат ме боли ме грчи,главата ме боли грбот горниот дел кај пршлените ме боли.Понекогаш се наежувам до темето.До срцето не е правец пред 2 месеца стрес тест ехг и сите работи кај Жан Митрев и таму ме проверија ми рекоа сум ТОП.Тироиднава не е значи ништо не е а пак ме боли.Не сум расположен катастрофа сум,се осеќам како лајно.Притисокот ми варира од 140 со 105 до нормален и секој ден е се различно.А осеќам како да имам некој притисок на градиве..НЕкој да каже нешто
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Градиве ме стегаат скоро секој ден веке подолго.Врат ме боли ме грчи,главата ме боли грбот горниот дел кај пршлените ме боли.Понекогаш се наежувам до темето.До срцето не е правец пред 2 месеца стрес тест ехг и сите работи кај Жан Митрев и таму ме проверија ми рекоа сум ТОП.Тироиднава не е значи ништо не е а пак ме боли.Не сум расположен катастрофа сум,се осеќам како лајно.Притисокот ми варира од 140 со 105 до нормален и секој ден е се различно.А осеќам како да имам некој притисок на градиве..НЕкој да каже нешто
Зарем кај Жан Митрев не ти кажаа што може да биде причина за твоите проблеми? Сигурно можат да бидат попрецизни отколку мислењата овде, на Форумов.
Мене ми личи дека си под стес, дека те мачи нешто
 
Член од
6 декември 2014
Мислења
97
Поени од реакции
6
како да ги исчистам рацете од ореви,пробав со лимонтус,со сода,со смедеревка,не се чистат
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Градиве ме стегаат скоро секој ден веке подолго.Врат ме боли ме грчи,главата ме боли грбот горниот дел кај пршлените ме боли.Понекогаш се наежувам до темето.До срцето не е правец пред 2 месеца стрес тест ехг и сите работи кај Жан Митрев и таму ме проверија ми рекоа сум ТОП.Тироиднава не е значи ништо не е а пак ме боли.Не сум расположен катастрофа сум,се осеќам како лајно.Притисокот ми варира од 140 со 105 до нормален и секој ден е се различно.А осеќам како да имам некој притисок на градиве..НЕкој да каже нешто
Имаш ли проблеми со дигестија?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Зарем кај Жан Митрев не ти кажаа што може да биде причина за твоите проблеми? Сигурно можат да бидат попрецизни отколку мислењата овде, на Форумов.
Мене ми личи дека си под стес, дека те мачи нешто
Далеку сум моментално од Мк и само така прашувам информативно.Стрес е целиот мој живот освен што во последниве 2 месеца сум без стрес.Кај Жан ми кажаа дека сум топ и дека немам проблеми никакви ама пуста мисла знаеш дека не е лесна.Има тука и искусни личности не се тресат само зелени.Сепак фала ти за одговорот.[DOUBLEPOST=1505419824][/DOUBLEPOST]Немам проблеми.Освен што си се напивав редовно,значи алкохол како вода.Не дека сум пијаница туку пиење со мерак.И заправ веќе некое време.И имам едно 15кг повеќе
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.636
Поени од реакции
34.823
Lek za crvenilo koe e proizvod na kasnuvanje od komarec?
Каснување од комарец и метода со врела лажица !
...лично ја применувам ова метода и дава брзи и одлични резултати на губење на црвенилото и чешањето и болката како придружни симптоми !:pipi:


од 1: 51 мин на видеото објаснето начинот на поставување на загреана лажица на црвенилото укаснато од комарец со издржување на 3 секунди врела лажица со неколку обиди...
...сега како делува :rolleyes: оти да примениме нешто секогаш треба да знаеме ЗОШТО? - ЗАТОА !



кога ќе не касне комарецот (само женски комарци касаат :) мажјаците не! ) тој во својата плунка има протеин кој ни го внесува како страно тело (антиген) кои се однесуваат како антикоагулантни за да не се коагулира крвта која излегува од нашето тело кога комарецот ја цица, нашата одбранбена антитела имуноглобулините (посебно IgG), оние што се врзуваат за антигените т.е. овој антикоагулантен протеин албосерин што го внесува комарецот е одговорен за алергиска реакција манифестирана со оток, црвенило и чешање!



...со поставување на загреана лажица, мал дел од неа на местото на каснување (тука е дискутабилно) со температура од 60 степени доаѓа до уништува- денатурирање на протеинот албосерпин одговорен за чешањето и црвенило со што се повлекува од нашата кожа според едно мислење, а според друго мислење кое укажува дека хистаминот е одговорен за тие алергиски симптоми, а тој не се уништува од висока температура од 60 степени од лажицата, туку овде се случува друг ефект, поради преоптоварување на рецептори на пренос на болка самиот нерв е преоптоварен и тој всушност се блокира и веќе нема болка !
Како и да е, запамтете ја ова метода и секогаш издржите 3- 5 сек пецкање на врелата лажица и ќе се ослободите од тегобите од каснување на комарецот ! ;)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Каснување од комарец и метода со врела лажица !
...лично ја применувам ова метода и дава брзи и одлични резултати на губење на црвенилото и чешањето и болката како придружни симптоми !:pipi:


од 1: 51 мин на видеото објаснето начинот на поставување на загреана лажица на црвенилото укаснато од комарец со издржување на 3 секунди врела лажица со неколку обиди...
...сега како делува :rolleyes: оти да примениме нешто секогаш треба да знаеме ЗОШТО? - ЗАТОА !



кога ќе не касне комарецот (само женски комарци касаат :) мажјаците не! ) тој во својата плунка има протеин кој ни го внесува како страно тело (антиген) кои се однесуваат како антикоагулантни за да не се коагулира крвта која излегува од нашето тело кога комарецот ја цица, нашата одбранбена антитела имуноглобулините (посебно IgG), оние што се врзуваат за антигените т.е. овој антикоагулантен протеин албосерин што го внесува комарецот е одговорен за алергиска реакција манифестирана со оток, црвенило и чешање!



...со поставување на загреана лажица, мал дел од неа на местото на каснување (тука е дискутабилно) со температура од 60 степени доаѓа до уништува- денатурирање на протеинот албосерпин одговорен за чешањето и црвенило со што се повлекува од нашата кожа според едно мислење, а според друго мислење кое укажува дека хистаминот е одговорен за тие алергиски симптоми, а тој не се уништува од висока температура од 60 степени од лажицата, туку овде се случува друг ефект, поради преоптоварување на рецептори на пренос на болка самиот нерв е преоптоварен и тој всушност се блокира и веќе нема болка !
Како и да е, запамтете ја ова метода и секогаш издржите 3- 5 сек пецкање на врелата лажица и ќе се ослободите од тегобите од каснување на комарецот ! ;)
Blagodaram za sovetot :)
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Некoј искуствo сo (зaрaснaтo) внaтрешнo влaкнo нa oпaшкaтa (sinus pa...)???
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Некoј искуствo сo (зaрaснaтo) внaтрешнo влaкнo нa oпaшкaтa (sinus pa...)???
Имаш посебна тема на подфорумов за тоа, решението е само операција.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.636
Поени од реакции
34.823
kupi vo apoteka crna mast (zift,katran) okolu 70 den kosta i mackaj se. se go izvlece gnojot i nema da imas maka.
Црна маст или Ихтиол

upload_2017-9-16_19-6-13.jpeg

има антибактериско, против воспалително и кератопластично дејство, се користи како ефикасно средство за смирување на воспалителни појави на кожата



како чиреви,



иритации, и други кожни воспаленија , состав : Ichthammol, Petrolatum, Lanolin,
...но превртено влакно е веќе друго, ако е насобрано по раст, само хирушки се остранува ! (y)
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Каде има добар дерматолог во Скопје за дерматоскопија и испитување и преглед на бемки ? сакам да идам пошо ми се појавија доста периодов на телото ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom