Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Здраво...
Ме интересира што значи на ЕКГ, длабок Q забец и негативен на D1. :S Она што го најдов на нет и не е баш пријатно.
Длабок Ку забец на само една линија не значи ништо ;) е сеа прашањето е на која линија е длабок (имаш цели 12) а за Д1 дали мислиш В1?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Длабок Ку забец на само една линија не значи ништо ;) е сеа прашањето е на која линија е длабок (имаш цели 12) а за Д1 дали мислиш В1?
Пишува во Д1... не знам, утре или задутре ќе видам што ќе каже матичниот. Стварно не ја разбрам медицината хаха :D
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Поздрав до сите членови!

Нова сум на форумов и моментално барам огромна помош,се надевам некој ќе може да ми помогне!Сега лежеејќи ви пишувам бидејќи имам болки во кичмата..се се случи во рок од два дена...бев на компјутерско снимање и го добив следниот резултат

Направени КТ пресеци на ниво на дискалните простори од Л3-Ц1.
КТ на ниво Л3-4 и Л5-Ц1 без знаци за дискална херниација.
На ниво Л4-Л5 се прати дискус хернија од дорзоцентрален тип со лесна латерализација во лево со консекутивна секундарна антериорна спинална стеноза на каналот централно и во лево.


п.с.пиев мовалис таблети,ми се смири болката малку,исто ми препишаа и диазепам од 5мг а и ми препорачаа амбене ампули,кои никаде ги нема низ државава,а биле мн ефикасни со анестезија и одма делувале...

ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!!!ПОЗЗ
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Поздрав до сите членови!

Нова сум на форумов и моментално барам огромна помош,се надевам некој ќе може да ми помогне!Сега лежеејќи ви пишувам бидејќи имам болки во кичмата..се се случи во рок од два дена...бев на компјутерско снимање и го добив следниот резултат

Направени КТ пресеци на ниво на дискалните простори од Л3-Ц1.
КТ на ниво Л3-4 и Л5-Ц1 без знаци за дискална херниација.
На ниво Л4-Л5 се прати дискус хернија од дорзоцентрален тип со лесна латерализација во лево со консекутивна секундарна антериорна спинална стеноза на каналот централно и во лево.

п.с.пиев мовалис таблети,ми се смири болката малку,исто ми препишаа и диазепам од 5мг а и ми препорачаа амбене ампули,кои никаде ги нема низ државава,а биле мн ефикасни со анестезија и одма делувале...

ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!!!ПОЗЗ
Амебе тешко дека ќе најдеш, не сум чул да ги има по балканов.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Знам,тоа и др ми го кажа,та е Грчка ампула,ама по нетов гледам ја има и во Бг...е сега др ме интересира,ќе ги молам стручните лица,да ми одговорат во врска со овој проблем,дали се лечи и како?..или пак некој со истата дијагноза,како се справил со оваа болест?...и уште нешто др неврологот ми рече дека се работи за дископатија,а на резултатот пак се спомнува дискус хернија,дали е тоа исто,или ако не е што е разликата???ВЕ МОЛАМ ЗА ОДГОВОР!
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Ако добро те разбрав(извини ако грешам),за ампулите Амбене,во нив има дексаметазон и локален анестетик лидокаин,одма делувале,прилично биле јаки и со големи нус појави....
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Значи во ампулите Амбене има нестероиден аналгетик Фенилбутазон, кој во Бугарија го нема! Комбинација од дексаметазон , лидокаин и преднизолон има во Бугарија под името Ultra-Demoplas, Можеш да пробаш со Milgamma N ампули, кои се комбинација од витамини Б1, Б6, Б12 и лидокаин, мегутоа не знам дали Милгамата во Македонија има лидокаин, на страната на биро за лекови пишува дека нема, а во некои држави има.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
Mi treba pomos ,odnosno dobar psihijatar vo Skopje, se raboti za licnost koja ima sizofrenija ,no nejzinite smetaat deka ne ja tretiraat so pravilna terapija ovdesnite doktori bidejki veke pomina poveke od 6 meseci i nema nekoe podobruvanje.
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Mi treba pomos ,odnosno dobar psihijatar vo Skopje, se raboti za licnost koja ima sizofrenija ,no nejzinite smetaat deka ne ja tretiraat so pravilna terapija ovdesnite doktori bidejki veke pomina poveke od 6 meseci i nema nekoe podobruvanje.
па не работат лошо и на клиника има добри доктори, сепак јас би го препорачал професорот чадловски рабопти во дијагностички центар ако не се лажам провери пак, меѓутоа можно е во овој случај пациентката да биде испратена на престој во психијатриска установа државна , па затоа не би било лошо прво таму да се отиде.ај ако можеш пиши во каква сосотјба е поточно лицето ?
ако навистина се работи за шизофренија зависи за каков тип поточно станува збор зошто има шизофрении кои не реагираат на терапија-кататона шизофренија и тоа е тој најтежок облик на шизофренија
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Искрено,веќе се откажав од таа амбене ампула,многу истражував и не сакам да ризикувам,бидејќи има доста нус појави...ЌЕ ВЕ МОЛАМ ако може поопширно за оваа дијагноза што ја напишав горе,како се лекува,дли има лек и зашто двајца невролози ми кажаа дека е дископатија,а на резултатот се спомнува дискус хернија(извинете може сум досадна,ама ова првпат ми се дешава)...дали е тоа исто или што е разликата??

п.с сега ми е мн подобро,немам болки,бев и на железничар(господ здравје да му даде,мислам ме прероди)двапати бев и уште пред да ги види снимките знаеше за што се работи...ставам по двапати мраз на заболеното место и се е ок,ама ако постојам на нозе повеќе од десет мин,чуствувам болка(или од страв ја замислувам)и одма легнувам и така се смирува скроз...ахх страв да не се повтори тоа претходно...ХЕЛП !!
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
па не работат лошо и на клиника има добри доктори, сепак јас би го препорачал професорот чадловски рабопти во дијагностички центар ако не се лажам провери пак, меѓутоа можно е во овој случај пациентката да биде испратена на престој во психијатриска установа државна , па затоа не би било лошо прво таму да се отиде.ај ако можеш пиши во каква сосотјба е поточно лицето ?
ако навистина се работи за шизофренија зависи за каков тип поточно станува збор зошто има шизофрении кои не реагираат на терапија-кататона шизофренија и тоа е тој најтежок облик на шизофренија
e sega ne znam tocno kakva ama otkoga pocnala da prima terapija kako da i se ukoceni racete i nozete, i se zali deka ja bolat race i noze, inace i dale injekcija ednas mesecno plus apcinja, a inace si pravi normalno muabet ama kako da e fatena fo race i noze i mnogu spie.
E sega ne znam kakvi apcinja pie i kakva injekcija ama mozam da prasam,a citav malku i na internet i po moe mislenje ona ima terapija so starite lekovi posto oni imale takvi nuspojavi.
--- надополнето: Nov 12, 2011 6:49 PM ---
па не работат лошо и на клиника има добри доктори, сепак јас би го препорачал професорот чадловски рабопти во дијагностички центар ако не се лажам провери пак, меѓутоа можно е во овој случај пациентката да биде испратена на престој во психијатриска установа државна , па затоа не би било лошо прво таму да се отиде.ај ако можеш пиши во каква сосотјба е поточно лицето ?
ако навистина се работи за шизофренија зависи за каков тип поточно станува збор зошто има шизофрении кои не реагираат на терапија-кататона шизофренија и тоа е тој најтежок облик на шизофренија
Sto mislis za Marcikic Aleksandar?
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
e sega ne znam tocno kakva ama otkoga pocnala da prima terapija kako da i se ukoceni racete i nozete, i se zali deka ja bolat race i noze, inace i dale injekcija ednas mesecno plus apcinja, a inace si pravi normalno muabet ama kako da e fatena fo race i noze i mnogu spie.
E sega ne znam kakvi apcinja pie i kakva injekcija ama mozam da prasam,a citav malku i na internet i po moe mislenje ona ima terapija so starite lekovi posto oni imale takvi nuspojavi.
--- надополнето: Nov 12, 2011 6:49 PM ---

Sto mislis za Marcikic Aleksandar?
прв пат слушам за него не ми бил асистент на вежби веројатно не е на клиника, меќутоа пробајте ене проблем отприлика ја даваат сите истата терапија за шизофренија, е сега освен ако не треба сеанси со психотерапија тогаш треба да се бара поискусно лице како што погоре кажав.да се вратиме на вкочанетоста таа нуспојава што ја викаш ти се вика тардивна дискинезија , и дда се јавува заради терапијата веројатно има приметено дека хиперсаливира, затоа јјас би препорачал да се отиде на контрола повторно да се смени терапијата
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
прв пат слушам за него не ми бил асистент на вежби веројатно не е на клиника, меќутоа пробајте ене проблем отприлика ја даваат сите истата терапија за шизофренија, е сега освен ако не треба сеанси со психотерапија тогаш треба да се бара поискусно лице како што погоре кажав.да се вратиме на вкочанетоста таа нуспојава што ја викаш ти се вика тардивна дискинезија , и дда се јавува заради терапијата веројатно има приметено дека хиперсаливира, затоа јјас би препорачал да се отиде на контрола повторно да се смени терапијата
За жал таква е терапијата се состои во смирување на организмот најпросто кажано, спиењето е резултат на истите лекови, за жал ефикасно решение за оваа болест нема па целата терапија мора да се состои од ваква шема позз
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
незнам како се вика тоа циститис или незнам како ама кога имаш чувство дека ти се моча цело време.. НАЈГАДНО ЧУВСТВО НА СВЕТ! неможам да заспијам.. вчера и денес пред спиење тоа ме фати. ми оди да се убијам да се фрлам од негде хаха. помош некако ? несакам ова да ми се повтори
 

Kajgana Shop

На врв Bottom