Да тибам тополите! [акција за сечење и садење нови дрва]

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Добро бе,

Засадија милиони дрва... Зошто уште не ги заменија тие проклети тополи со некои други дрва кои нема секое лето да го побелуваат градот со тие гадни, бели, летечки напасти? На кој паметњакович му текна цел град да го засади со најгадните дрва што може да се постават во градско подрачје? Надвор од град - во ред. Во сред град - лудост.

Нема да коментирам за тоа што цветовите (ебате цветовите, проклетињи) летаат насекаде и со тоа ги претвараат улиците во „снежна“ идила, ама има луѓе што не можат да ги поднесат поради алергиските реакции кои мораат да ги трпат секоја година. Денес поминав накај Капиштец и цел ден кашлам, кивам, чешам очи и сум накурчен. Има ли паметен човек што ќе ги исече и ќе засади нови дрва?

Песна од напатен блогер, кој во целост ја доловува ситуацијата низ која поминуваат сите кои страдаат од сезонски алергии:

Ти ибам тополите,ти ибам
на кој ли му текна
и сред град ги репна!

Ти ибам тополите,
растеле брзо
правеле сенка,
од цветовите бели,
мрсољави сме цели!

Мислеа ако е бело,
не ке личи на село!

Ти ибам тополите,
и дивите маслинки,
од кои сите мислат,
страдаат од настинки!

Алергии фрчат,
кивавици ечат,
на повеќето граѓани,
мрсули им течат!

Ти ибам тополите,
и дивите костени,
цветовите не им летаат,
но подеднакво сметаат!

Ти ибам тополите ,ти ибам
НЕЛИ КЕ ГИ СЕЧЕА?


Едит:
Штотуку дознавам дека почнале да ги сечат, ама морав да се испразнам и да ги потсетам дека треба да убрзаат работа. :se_ molam

Стотина стари тополи ќе бидат исечени во Скопје, а на нивно место ќе бидат засадени јавори, платани или јасени, соопштија градските власти. Десетина стари тополи ќе бидат остранети денеска долж булеварот Србија, кој ги дели анселбите Аеродром и Ново Лисиче, а во план е остранување и на 55 тополи во Градскиот парк, во населбите Топанско поле и во Маџари, 20 тополи на булеварот Александар Македонски, како и други 60 тополи на булеварот Србија. Акцијата која градските власти ја започнаа е со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот и здравјето на граѓаните, кои се жалат на алергиски реакции во сезоната на цветањето на тополите. Оваа акција континуирано ќе се спроведува до 2012 година, до кога треба да се отстранат 1 400 стебла тополи и да се заменат со до 4 200 нови стебла.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
од 1400 стебла на тополи убаво ќе се опарат плус :)
и јас ги мразам .. отекуам у фаца дури од нив .. кивам итн итн :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.462
Ти ибам тополите,ти ибам
на кој ли му текна
и сред град ги репна!

Ти ибам тополите,
растеле брзо
правеле сенка,
од цветовите бели,
мрсољави сме цели!

Мислеа ако е бело,
не ке личи на село!

Ти ибам тополите,
и дивите маслинки,
од кои сите мислат,
страдаат од настинки!

Алергии фрчат,
кивавици ечат,
на повеќето граѓани,
мрсули им течат!

Ти ибам тополите,
и дивите костени,
цветовите не им летаат,
но подеднакво сметаат!

Ти ибам тополите ,ти ибам
НЕЛИ КЕ ГИ СЕЧЕА?
вии го Мастапе алергии да ти имал да'сибе векот... :)

и ја никокогаш не успеав да ја дешифрирам намената на овие дрва и кој е курот да се пикаат во урбани средини. Ни сенка држи некоја, ни се бере нешо од него, ни бутур. Кој бил у Аеродром деноиве знае што се дешава од тие што се кај Булерар Србија..

Посадете праски, кајсии и слични ствари што може да ти се најдат, нема поубава работа од тоа да си идеш по пат и си набереше нешто да се освежиш..... и тоа да е зелено и пролив да ти ебе мајката после :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Алергичен сум на проклетите срања....-.-
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Во делот кај Јужен булевар е крајно време да се исечат, имаше пред некое време најави дека етапно ќе оделе па следна фаза била таа ама ете, сеуште нема активности.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Се приклучувам кон акцијата за сечење! *гордо ја вивнувам раката во воздух, стегајќи ги капките за нос*
Редно е да ги исечат, покрај тоа што полен фрчи на сите страни, стеблата им се шупливи и може да паднат. Има милион други видови дрва, може да се направи еден ден на дрвото во Скопје и све да се среди, да не паѓаат жртви луѓето низ Скопје.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
Денес за малку ке умрев доека јадев во ресторан
на тераса ми залетна памукче неможам да го голтнам уште незнам ни како :(
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Пробајте палете ги со упаљач...колку јако горат :)

Иначе и мене многу ме курчат, очи ме чешаат, кивам...
 

nikaТa

Mr.Lover Lover
Член од
16 април 2010
Мислења
524
Поени од реакции
60
Пробајте палете ги со упаљач...колку јако горат :)

Иначе и мене многу ме курчат, очи ме чешаат, кивам...
Нежни газињаааа :) баш се арни дрвјата шо им фале :toe:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Баш у Чаир лани сите ги испосекоа. Ептен замараат -.-
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ја подржувам иницјативата за сечење на тополите но неместо тополи да насадат ЛИПИ па да видите што е алергија што кој мој сте се запнале за тополите ?? по благородни дрва од нив нема, а посебно се корисни за градски тоест урбани средини,и така беше пекол низ скопје во лето нека ги исечат па да видите што е стварно пекол без тополи ебаве тоа шмизлите розеви 7 дена цветаат не цветаат цело лето
 
T

Tetro

Гостин
Ама сте запнале. Па шо ви се криви тополите? Тие се филтри на презагадениот воздух кој го дишете. Да немаше дрвја, ќе баравте да се садат повеќе. Сега кога има сакате да се сечат?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Епа немаме сите пари за вакцинација против алергии, што се прима две години :toe:
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
хахахахахахахаха не да горат фитиљ се :helou:
 

Kajgana Shop

На врв