Дали јадете бели бубрези?

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување
N

NikolaMKD91

Гостин
Вчера бев на гости и ме послужија со бели бубрези. Отпрвин се чудев што е тоа, подоцна укапирав кога ги донесоа на маса . :D Не изгледаа лошо на мирис и изглед ама само психолошката бариера ме спречи да го пробам овој гастрономски специјалитет.

Дали вие имате јадено бели бубрези (муда) ? И од кое животно ? Какви беа на вкус ?

За тие што не јаделе досега . Дали би пробале ? :)

Во Србија овој деликатес е доста ценет што дури има фестивал ,,Мудијада" на кој се подготвуваат исклучиво специјалитети од "бели бубрези" на разни животни.







На здравје ! :)
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Jas imam jadeno .
Bevme sobrani drustvo i eden od drugarite ima privatna firma za prerabotka na meso i kolbasi , imase spremeno t.n. specijalitet .Od prvo ne znaevme so e so drugarka mi i odkako go jadovme ni kazaa.:D
Inaku dobri na vkus:D Od oven bea.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Имам јадено и муда и бубрези од јагне. Мудата се вкусни ама мали :( А бубрезите не беа добро исчистени и смрдеа на мочка.
И напиши МУДА или тестиси во наслов од кај ги вадите овие глупи имиња бели бубрези бел џигер... такво нешто нема.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Да...
Еднаш.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Имам јадено и муда и бубрези од јагне. Мудата се вкусни ама мали :( А бубрезите не беа добро исчистени и смрдеа на мочка.
И напиши МУДА или тестиси во наслов од кај ги вадите овие глупи имиња бели бубрези бел џигер... такво нешто нема.
Јас ги знам како бели бубрези, тоа е софистицирано име за она што се нарекува муда, тестиси и јајца. :D Гледам и по кулинарските емисии така ги нарекуваат.
[/quote]

Да...
Еднаш.
Дали навистина беше убав вкусот ? Мислам вреди ли да се проба ? :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Јас ги знам како бели бубрези, тоа е софистицирано име за она што се нарекува муда, тестиси и јајца. :D Гледам и по кулинарските емисии така ги нарекуваат.

Дали навистина беше убав вкусот ? Мислам вреди ли да се проба ? :)[/quote]
Под вкус мислам на крајно субјективно гледиште и искрено иако се сметам за тежок омнивор и имам пробано свашта, постојат јадења кои само еднаш се консумираат. Едни од таквите се бубрези, дроб сарма и крезли. Ако имаш пробано едно од овие и ти се допаднало, големи се шансите и останатите да ти прават мерак. Мене искрено ова ми е веќе гадно, иако сум обожавател на крвавица, кукурек и јазик.
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Jas tie sto gi probav bea taka dobro spremeni i zacineti , sto i ne se poznavase sto jadam...nesto nalik na mozok. :)
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Ги јадам ако се фино исчистени и спремени. У принцип, го сакам овој тип на храна - крезли, јазик, кукурек, мозок, џигери, срциња, слезина, али ги јадам само по на мајка ми рецептот. По кафани (со исклучок на џигер) и по гости не ми се свиѓале.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Сум пробал свински, јарешки, телешки... добри беа само можеше да се попржени... како и да е нешто счично но различно од нив мелечка од крап што е неисфрлена сперма во густа/тврда состојба. Убаво солена, добро испрежена со презла нема нешто подоброо за со ладно пивце :)
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ја лично не би јадел.
Сфаќам оти месото е као битно за да преживееш, ама курот и тестисите да му ги изедам на некое животно, не би.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Jaс сум јадел и тоа на скара, ама не во Скопје, туку во Хрватска
Се работи за специјалитет кој ретко се наоѓа и го има само во подобри ресторани
 
S

StormRage

Гостин
Абе, не сте се нашле вие во касапење на некое животно изгледа?
Или ја па тапа селско дете сум шо освен the actual месо не јадам друго :D Мислам, од 200 кила жива мера свиња, има околу 100 асално месо, то џигер, бубрези, срце, мозок, муда, ова она... има мачки, кучиња и слично, i wouldn't
(а не дека не сум пробал се од ова)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom