Дали тинејџерите знаат што е љубов?

Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Значи се зависи до карактерот на личноста, не мора да значи дека тинејџерите не знаат што е љубов, баш напротив би се зела за пример. Иако повеќе не спаѓам во таа група можам да кажам дека во тој период ја запознав љубовта на мојот живот. И би искоментирала за оние кои мислат дека на 16, 17 години никој не бара да најде сродна душа, годините не те прашуваат кога е време да ја најдеш може и порано (како мојот случај на 14 години), а може и покасно. Затоа не мислите дали е рано или касно зашто од многу мислење може да помине покрај вас и да не ја забележите. И Да тинејџерите знаат што е љубов и знаат да љубат.
Браво бе Николинче вакво мислење му требаше на светов за да сфатат дека и тинејџерите знаат да сакаат....:D
 
K

kalimer0

Гостин
Тинејџер сум и во целиот живот се имам само 2 пати заљубено.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Тинејџер сум и во целиот живот се имам само 2 пати заљубено.
Еве уште еден доказ дека тинејџерите можат да се заљубат :)
 
P

Peaceful Anger

Гостин
А да ве прашам вас паметњаковичи сите: има некоја стрикно точна и докажана дефиниција за љубов што важи за сите?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
дефинирај љубов........
кон некој од спротивен пол
кон татковина....
кон семејство....
кон животни....
кон храна
итн
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
А да ве прашам вас паметњаковичи сите: има некоја стрикно точна и докажана дефиниција за љубов што важи за сите?
Ај ти ако си толку паметен дефинирај што е љубов ;)
 
P

Peaceful Anger

Гостин
Ај ти ако си толку паметен дефинирај што е љубов ;)
Мислам дека никој не може да дефинира. Така да тинејџерите изгледа знаат што е љубов на нивни начин, сигурно со тек на години тоа мислење ќе го сменат и ќе созреат ама додека се тинејџери тоа им е што им е.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Мислам дека никој не може да дефинира. Така да тинејџерите изгледа знаат што е љубов на нивни начин, сигурно со тек на години тоа мислење ќе го сменат и ќе созреат ама додека се тинејџери тоа им е што им е.
Според мене воопшто не е важна дефиницијата за тоа што е љубов BTW кој ќе успее да најде дефиниција на нешто што е апстрактно.... Според мене не е важно каква е љубовта на тинејџерите, вистинска или не, цврста или слаба аа уу важно дека ние тинејџерите знаеме да сакаме, можеме да се вљубиме тоа е факт :)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Какво прашање: дали тинејџерите знаат што е љубов?! Што е љубов, може некој да ми каже? А што е тоа што го чувствуваат тинејџерите, па дали се совпаѓа со таа дефиниција? Дали е љубов некој да ти е драг и близок, да имаш добар секс и да сакаш цел живот да си со него? Дали не е љубов да ти се превртува стомакот кога ќе ти стигне порака од дотичниот/дотичната, и да не можеш да ја тргнеш насмевката од уста на 15 години кога со некој имаш само држење за рака? Дали е или не е љубов да фантазираш за некого, може дури и претерани фантазии? Што Е љубов?
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
127
Поени од реакции
104
Љубвота е најкомплицираното нешто за објаснување, иако изгледа толку едноставно.
И да, тинејџерка сум, мислев дека бев заљубена, но имавме преразлични карактери за да градиме иднина заедно. Сега сум со момче кое ми е најголемата поддршка, најголемиот фан. Си пружиме заедничка почит и разбирање. Можеме да зборуваме за најсериозните проблеми во светот, општетвото, човековите постапки, абе тешки психологии и филозофии. Но можеме да зборуваме и најобични глупости кои не засмејуваат и двајцата. Тој е тука за мене кога и да правам нешто, тука е при сите мои одлуки, независно дали нашата врска, или самиот тој е вмешан во тоа.
За запознавање на вистинската љубов битни се карактерите на двајцата, а годините се само поврзани со искуството.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
koga bev tinejdzerka mislev deka znam sto e ljubov...ama sega velam deka ne sum znaela....prvo mora da se razgranicat...zaljubuvanjeto,sakanjeto i strasta.....zasto mnogu cesto ovie tri emocionalni sostojbi gi pomeshuvame...a se sosema razlicni....
--- надополнето: Jul 20, 2011 8:53 AM ---
i da...ljubovta ama onaa vistinskata doaga posle dolgo vreme...jas sum tri i pol godini vo vrska... i kako minuvaat godinite se poveke go sakam svojot decko...za da sakas nekogo vistinski mora da gi zapoznaes site negovi maani i nedostatoci...da gi zasakas istite i da ne go teras partnerot da gi menuva....koga negovite maaani i nedostatoci ke gi zasakas i veke nema da sakas da promenis nisto na nego pa makar i maanite...togas toa e veke ljubov...ona vistinskoto...a za da gi znaes negovite "loshi strani" treba da pomine podolg period ....pred nekoe vreme se zapoznav so edna zena vozrasna vo brak...koja mi rece deka nikogas vo zivotot ne ja pocustvuvala i ne ja sretnala vistinskata ljubov...mi rece"da,si go sakam soprugot...no ona vistinskoto nikogas ne sum go sretnala"....mnogu me trognaa nejzinite zborovi...i sfatiov deka nekoi luge voopsto ne ja srekavaat vistinksata ljubov....a nekoi ednostavno ja srekavaat mnogu docna
 
I

Ivanovska

Гостин
Со текот на годините луѓето забораваат на своите тинејџерски години и чувствата кои ги имале, или само се прават па тресат глупости на форум од типот дека тинејџерите незнаат што е љубов.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Времето за водење на љубов само ќе си дојде и добро е тоа да биде од 20 година натака веќе особата е посозреана и знае што сака
 
S

Shellshock nam67

Гостин
темава не е за такво водење љубов :pos:
во 90 посто од слуцаите покрај љубовта се раѓа и потребата да се дели страст ;), сум бил на нивна возраст и знам што ми се вртеше во умот тоа време само водење на љубов ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom